Ako uvádzajú noviny London Evening Standard, na základe údajov Scotland Yardu sa od januára 2016 do apríla 2018 v Londýne našlo až 314 nezákonných fariem pestujúcich konope, pričom každý druhý deň je nájdená nejaká nová. Konkrétne v roku 2016 sa našlo 143 takýchto fariem, v roku 2017 to bolo 134 a počas prvých štyroch mesiacov tohto roka 37.
Našli sa prakticky v každej londýnskej štvrti, najviac v Croydone, nasleduje Lewisham, Newham a Lambeth. Naopak, štvrte s najnižším počtom fariem sú Wandsworth, Kensington a Chelsea.
Agentúra Reuters k tomu však pridáva ešte ďalšie alarmujúce zistenie od expertov na obchodovanie s ľuďmi, že tisícky detí sú na týchto farmách využívané na “otrockú prácu”. Odborníci tvrdia, že sa nezákonne obchoduje s deťmi z Vietnamu a z iných krajín, aby pracovali na týchto farmách, ktoré sa často nachádzajú v obytných budovách, a že rozsah tohto problému býva značne podceňovaný.
“Vysoký počet fariem pestujúcich konope v Londýne a obchodovanie s vietnamskými deťmi, ktoré v nich pracujú, je veľmi znepokojujúce,” vyjadril sa Jakub Sobik, hovorca organizácie Anti-Slavery International zaoberajúca sa nezákonných obchodovaním. “Je pravdepodobné, že s tisícami detí a mladých ľudí z Vietnamu sa obchoduje a sú zneužívané nemilosrdnými zločineckými gangmi,” dodal.
Podľa vládnych údajov ide o ľudí okrem Vietnamu aj zo Sudánu, z Eritrey, z Afganistanu a z Iraku.
Catherine Bakerová, policajtka z organizácie bojujúcej proti obchodovaniu s deťmi ECPAT UK, uviedla, že je mimoriadne dôležité, aby tieto deti boli políciou vnímané v prvom rade ako obete a aby im bola poskytnutá náležitá podpora, pretože sa príliš často považujú za zločincov. “Tieto zraniteľné deti sú vykorisťované v extrémne nebezpečných podmienkach, s malým alebo žiadnym platom a môžu ich fyzicky a psychicky zneužívať ich obchodníci,” dodala Bakerová.
Británia sa považuje za medzinárodného lídra v boji proti otroctvu, ktorý prešiel moderným zákonom o otroctve z roku 2015 kvôli lepšej ochrane zraniteľných osôb a prinútil aj veľké podniky, aby riešili hrozbu nútenej práce. Napriek tomu detské obete otroctva nemajú žiadnu záruku špecializovanej podpory.
Podľa austrálskej skupiny zaoberajúcej sa ľudskými právami Walk Free je v Británii najmenej 136-tisíc “otrokov”, čo je desaťkrát viac ako odhad vlády v roku 2013. Viac ako 2-tisíc podozrivých obetí obchodovania s ľuďmi bolo minulý rok odovzdaných britským úradom, väčšina z nich bola sexuálne zneužívaná alebo na nútených prácach. To bol najvyšší zaznamenaný počet a 66% nárast oproti predchádzajúcemu roku.