Svet 26. novembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Alexander W. Riedel/US State Department via AP)
Známy ruský analytik Ilja Novickij na portáli politikus okomentoval zaujímavé vyhlásenia bývalého katarského ministra zahraničných vecí Hamada ben Dzjasema, ktorý objasňuje plány USA a Západu v Sýrii
Pokus o štátny prevrat v Saudskej Arábii sa stal signálom pre Katar, aby si vyrovnal svoje účty s Rijádom, svojim momentálne hlavným konkurentom v regióne Perzského zálivu. Katarskí diplomati obvinili Saudskú Arábiu a USA z rozpútania vojen v Jemene a v Sýrii. Tieto fakty potvrdil svojim posledným vyhlásením aj Hamad ben Dzjasem, bývalý minister zahraničných vecí Kataru. Informácie, ktoré poskytol mapujú najmä kontakty Saudov a Američanov s teroristami v Sýrii a Iraku.
Podľa bývalého ministra Hamada ben Dzjasema, plán na likvidáciu Sýrie zinscenovali USA, Jordánsko, Spojené Arabské emiráty a Turecko. Projekt proti Bašárovi Asadovi vznikol ešte v roku 2007, krátko po porážke Izraela vo vojne s Hizballáhom v roku 2006. Židia zúrili, kvôli porážke, ktorú im Hizballáh uštedril. Do pokusu zlikvidovať Sýriu Američania investovali 137 miliárd USD, operatívne velenie sa nachádzalo v Turecku a Jordánsku, pričom informácie poskytovalo 6 amerických špionážnych družíc.
Turecké centrum sa nachádzalo na základni v Incirliku, po problémoch s Turkami, ktorí zmenili stranu v konflikte a momentálne sú spojencami Ruska a celé severné centrum operatívneho velenia presunulo do Jordánska. V centre sa nachádzajú dôstojníci USA, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Izraela, Jordánska, Francúzska a Veľkej Británie. Jordánske centrum sa nachádza v meste Irbid na leteckej základni Hussein.
Bývalý minister Hamad bin Dzjasem sa pochopiteľne príliš nevenoval účasti Kataru v sýrskej kampani, uviedol však, že každý sýrsky dôstojník, ktorý dezertoval z radov sýrskej armády, získal od 15 do 30 tisíc USD. Bývalému ministrovi Sýrie Rijádovi Hidžabovi za jeho “prebehnutie”, ktoré vážne otriaslo Sýriou, vyplatili Saudi a Američania 50 miliónov USD.
Američanom sa podarilo kúpiť aj bývalého veliteľa sýrskej republikánskej gardy Manafa Tlasa, ktorého však už musela zachraňovať francúzska rozviedka, pretože mu hrozilo, že sa dostane do sýrskeho zajatia, kde by sa pravdepodobne stratil vo väzniciach sýrskych bezpečnostných služieb a jeho osud by bol pochopiteľne krajne neradostný.
Negatívnu úlohu v útokoch proti Sýrii zohrala aj izraelská a saudská figúrka, libanonský premiér Saad Hariri, ktorý sa momentálne obáva o svoj život, pretože podľa jeho tvrdení idú po ňom zabijaci z Hizballáhu (ak by to bola pravda, v Sýrii a Libanone za nim nikto plakať nebude).
Podľa bývalého katarského ministra zahraničných vecí Hamada bin Dzjasema, na americkej výplatnej listine sú aj irackí Kurdi v čele s Masúdom Barzánim. Američania ťažko nesú porážku Barzániho na severe Iraku a vytlačenie Kurdov z Kirkúku. Američania a Briti veľmi chceli, aby sa spojili Kurdi so Sýrie a Iraku a vytvorili jednotný štát na troskách Iraku a Sýrie. Podľa katarského ministra sa na príkaz Američanov angažoval aj v aktivitách proti Egyptu, Lýbii a Jemene.
Informácie, ktoré bývalý minister zverejnil, by teoreticky stačili na nový Haagsky tribunál – aj proti Quataru. Američania sa samozrejme cítia byť nadradení zákonom OSN a momentálne sa Haagu neobávajú, medzinárodného práva sa však svojho času neobávali ani nacisti. Otvorene si ale povedzme, že doba ešte nie je zrelá na to, aby stáli americkí politici pred súdom.
Otázka teda momentálne znie, prečo bývalý katarský minister zahraničných vecí dané informácie zverejnil? Podľa Ilju Novického je v pozadí napätie medzi Britmi a Trumpom. Britské elity neznášajú Trumpa a vadí im, že kvôli Američanom krachli ich plány na Blízkom východe. Projekt o zmene hraníc v Sýrii a Iraku vypracovali najmä britskí odborníci z MI-6, Američania svojím neohrabaným prístupom torpédovali britské snahy. Briti chcú, aby Američania pod Trumpovým vedením niesli zodpovednosť za krach plánov na Blízkom východe a Briti ostali čistí mimo hru. Preto Briti diskreditovali USA pod vedením Trumpa otvoreným mediálnym útokom a neopierali sa o anonymné zdroje.
Ilja Novickij