Na Balkáne hrozí ďalšia kríza. Kto bude víťazom v boji záujmov EÚ, Ruska, Číny a Turecka?

Na Balkáne hrozí ďalšia kríza. Kto bude víťazom v boji záujmov EÚ, Ruska, Číny a Turecka?

Sofia 22. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Prísľub členstva v EÚ pre krajiny balkánskeho regiónu je vítaný, ale záujmy Ruska, Číny a Turecka by mohli vytvoriť nestabilitu. Píše vo svojej analýze v denníku The Guardian Ivan Krastev – šéf bulharského Centra liberálnych stratégií (Centre for Liberal Strategies).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (uprostred), predseda Európskej rady Donald Tusk (vpravo), predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

“Druhá svetová vojna skončila, ale prvá svetová vojna ešte v podstate nie je ukončená,” také boli slová tureckého úradníka, ktorého Krastev nedávno stretol v Ankare. “Hovoril o Blízkom východe, ale takým štýlom, ktorý som počul aj v Moskve či v Kyjeve,” hovorí liberálny politológ. “Jedno miesto, kde som to nepočul, je Brusel. Je to preto, že Európska únia stále nie je pripravená žiť vo svete, v ktorom sú vlády, ako aj veľká časť verejnosti, posadnuté hranicami a skôr vymedzujú úspech hospodárskym rastom než národnou hrdosťou,” myslí si Bulhar, ktorý tak naráža na stále pretrvávajúce spory o hranice takmer vo všetkých krajinách Balkánu.

Reklama

Odohráva sa to aj na západnom Balkáne, kde sa vážne podceňuje schopnosť EÚ myslieť a pôsobiť ako rešpektovaný geopolitický hráč. Začiatkom tohto mesiaca EÚ predstavila svoju novú stratégiu pre západný Balkán. Jej cieľom je podporiť reformy v Srbsku, Čiernej Hore, Bosne a Hercegovine, Kosove, Macedónsku a Albánsku obnovením perspektívy členstva. “Zdá sa, že bruselské inštitúcie, ktoré sa nachádzajú uprostred populistického vzostupu, majú odvahu zopakovať, že prísľub členstva nie je žiadny malý zázrak,” píše v článku Krastev.

Jeden balkánsky žart najlepšie zachytáva zmýšľanie ľudí, ktorí majú pocit, že vstup do EÚ bude trvať príliš dlho. Keď ide o členstvo v EÚ, rozdiel medzi pesimistami a optimistami je, že optimisti veria, že Turecko sa pripojí počas albánskeho predsedníctva EÚ, zatiaľ čo pesimisti dúfajú, že Albánsko sa pripojí počas tureckého predsedníctva.

Reklama

“Brusel správne objasnil, že status quo je neudržateľné. Bez akýchkoľvek následných opatrení však toto oznámenie môže spôsobiť nestabilitu v regióne. To, čoho by sa mala EÚ najviac báť, je opakovanie ukrajinského scenára, v ktorom vládna podpora európskych ašpirácií vyvoláva reakciu oponentov rozšírenia (na čo čaká Rusko),” domnieva sa bulharský liberál.

Mnohé faktory v súčasnosti vyniesli Balkán späť do popredia – v neposlednom rade aj utečenecká kríza, ktorá hlboko zasiahla región. Spôsobila napríklad väčšiu pružnosť vlád pre integráciu, aj napriek tomu, že EÚ v tomto prípade poskytla krajinám Balkánu pomerne malú finančnú podporu na zvládanie kríze.

Povzbudivým a akosi slabo vnímaným trendom je nedávno ratifikovaná priateľská zmluva medzi Bulharskom a Macedónskom. Dve krajiny, ktorých vzťahy boli dlho napäté, predovšetkým v otázkach menšín, dosiahli prelomu a signalizovali, že nastal čas nájsť riešenia niektorých dlhodobých problémov regiónu.

“Aby však EÚ uspela v ambícii transformovať región, musí si uvedomovať dôležité geopolitické zmeny, ktoré sa tu uskutočnili. V roku 2003, keď EÚ najprv prisľúbila členstvo, sa zdalo byť nepochybné, že budúcnosť regiónu bude európska. Rusko hľadí na Balkán hlavne ako na tranzitný priestor pre svoj vývoz energií na západoeurópske trhy. Ambíciou Moskvy bolo najprv zachovať určitý stupeň vplyvu než súťažiť s Bruselom. Pred piatimi rokmi bolo Turecko nadšené, že má šancu na vstup do EÚ. V dôsledku toho upravilo svoju balkánsku politiku tak, aby preukázalo svoju vlastnú strategickú hodnotu pre Európu.

A vtedy ešte nikto nehovoril o Číne na Balkáne. Dnes sa tu rozbehla geopolitická súťaž. Čína sa má v tomto roku stať prvým veľkým zahraničným investorom v Srbsku. Plány na vybudovanie vysokorýchlostnej železnice medzi gréckym prístavom Pireus a Budapešťou, cez Belehrad, majú pre Čínu obrovskú hodnotu, pretože zveľadia jej obchodnú cestu medzi Áziou a Európou. Číňania dúfajú, že západný Balkán bude nakoniec integrovaný do jednotného európskeho trhu, aj keď sa Čína prílišne nedbá, aby jej infraštruktúrne projekty dodržiavali pravidlá EÚ.

Reklama

“To vyvoláva veľa otázok. Mala by EÚ začať tlačiť krajiny západného Balkánu, aby prijali jej pravidlá teraz alebo neskôr? A je EÚ pripravená poskytnúť kompenzáciu, ak tieto štáty odmietnu čínske investície v dôsledku integrácie do EÚ?”

Aj prístup Ruska sa zmenil. Brusel nemusí mať špióna v Kremli, aby vedel, že Moskva urobí všetko, čo je v jej silách, aby zabránila vstupu Macedónska do NATO – nie kvôli svojmu strategickému významu, ale kvôli symbolickej hodnote,” dodáva analytik. “A európski politici by si mali uvedomiť, že ak sa dlhotrvajúci spor medzi Gréckom a Macedónskom nevyrieši pred budúcim samitom EÚ na západnom Balkáne v máji tohto roku, potom to bude znamenať dvojitú porážku: ambície Macedónska budú prerušené a úsilie Bruselu o to, aby ho v tomto regióne brali vážne, sa potopia.”

“Balkánsky región je miesto, kde môže Rusko pomôcť destabilizácii EÚ za veľmi nízke politické náklady, a to jednak v peniazoch ale aj v riziku konfrontácie s USA. Takže je na európskej diplomacii, aby Moskvu presvedčila, že eskalácia napätia nebude v jej záujme. Je na to EÚ pripravená?”

Potom tu je Turecko, krajina, ktorej vzťahy s EÚ sú na historickom minime. Je stále nejasné, ako bude prezident Recep Tayyip Erdoğan hrať svojimi kartami na západnom Balkáne. Zatiaľ čo Ankara sa snaží budovať svoj vplyv medzi moslimskými komunitami na Balkáne, Moskva používa vlastné páky na pravoslávnych kresťanov. Mohlo by Rusko a Turecko prípadne koordinovať svoje politiky, tak ako to urobili v Sýrii?

Ak sa EÚ neprebudí do novej geopolitickej reality, jej stratégia pre západný Balkán skončí porážkou.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

12:41

Ukrajina spustila vlnu útokov dronmi na osem ruských oblastí a zasiahla tri elektrické stanice a sklad paliva.

12:11

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA.

12:10

Poľsko je pripravené zúčastniť sa na programe NATO s názvom Zdieľanie jadrových zbraní, pretože silnejú hrozby z Ruska, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

12:09

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram.

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali