Spoločnosť vyhľadáva najtalentovanejších vývojárov z Afriky a umožňuje im kariéru v technologických firmách v USA. Nigérijský inžinier mal udelené krátkodobé vízum a zaistenú prácu v technologickej spoločnosti First Acces na Manhattane.
Imigrační úradníci pri hraničnej kontrole však neverili tvrdeniu v jeho víze, že Omin je softvérový inžinier. Po pár otázkach ho imigrační úradníci odviedli do samostatnej miestnosti, kde sa ho spýtali na to, či je skutočne softvérový inžinier a následne musel svoje znalosti dokázať v teste.
Dvadsaťosemročný inžinier popisuje, že dostal papierový test s otázkami, ktoré „vyzerali, ako by ich vygooglil niekto, kto nemá žiadne technologické vedomosti“. Omin neskôr na twitteri uviedol, že po 23-hodinovom lete z Nigérie bol veľmi unavený a bolo „náročné len myslieť.“ Napriek tomu odpovedal na otázky typu „Napíšte funkciu, ktorá zistí, či je daný binárny vyhľadávací strom vyvážený“ alebo „Čo je abstraktná trieda a k čomu ju potrebujete?“.
I was just asked to balance a Binary Search Tree by JFK’s airport immigration. Welcome to America.
— Celestine Omin (@cyberomin) 26. februára 2017
Podľa úradníkov však boli odpovede nesprávne. Omin usudzoval, že úradníci zrejme očakávali definície z Wikipedie. Mladý inžinier úradníkovi povedal, že sa môžu porozprávať o iných konceptoch z počítačovej vedy. Po nejakej dobe ho pustili so slovami úradníka na rozlúčku: “Počúvaj, nechám Ťa ísť, ale veľmi si ma nepresvedčil…”
Omin neskôr zistil, že ho pustili na základe telefonátu do technologickej firmy Andela, v ktorej si overovali jeho tvrdenie. Možno by spoločnosť Andela mohla ponúknuť zamestnanie daným imigračným úradníkom, ktorých odborné vedomosti zjavne prevyšujú vedomosti jej talentov…
O prípade informoval český spravodajský server Echo24 s odvolaním sa na reportáž BBC.
Katarína Hanzlíková