Bratislava 13. decembra (TASR) – Až súčasná vláda sa spolu s novým vedením Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže začala intenzívne a účinne angažovať v prospech návratu detí Boórových na Slovensko. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré počas vlády Ivety Radičovej viedli nominanti SaS, počas 20 mesiacov neurobilo vôbec nič pre návrat detí na Slovensko. Na margo dnešného protestu na podporu Ivany Bóorovej a jej detí to pre TASR uviedol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
"S prekvapením registrujeme informáciu o proteste Nie je ochrana (ľudských práv) ako ochrana, ktorý je ohlásený na podporu pani Ivany Boórovej, a to počas dnešného slávnostného odovzdávania ceny za kľúčový prínos v ľudsko-právnej oblasti," vyhlasuje rezort. "Je zarážajúce, že za organizátormi tohto protestu stoja aj členovia strany SaS, teda tej istej strany, ktorej nominanti viedli 20 mesiacov Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a riešenie tohto prípadu bolo v ich kompetencii, avšak za celý ten čas neurobili vôbec nič pre návrat detí na Slovensko," konštatuje MZVaEZ. "Z tohto pohľadu je prinajmenšom počudovaniahodné, že poslankyňa NR SR, vtedajšia štátna tajomníčka MPSVaR SR Lucia Nicholsonová (SaS), sa dnes usiluje z tohto prípadu vytĺcť politický kapitál namiesto toho, aby sa rodine ospravedlnila za svoju nečinnosť, neschopnosť a nezáujem riešiť tento prípad," dodáva rezort.
Podľa MZVaEZ sa situácia detí začala meniť k lepšiemu až po nástupe súčasnej vlády. Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže pod vedením Andrey Cisárovej a pod vedením ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer-SD) vykonalo podľa MZVaEZ "v tomto smere obrovský kus práce". "V ich úsilí im pomáha aj rezort diplomacie s ministrom Miroslavom Lajčákom, ktorý osobne venuje prípadu neustálu, precíznu pozornosť. Oba rezorty spoločne presadzujú zo všetkých síl vytýčený cieľ, ktorým je návrat chlapcov na Slovensko všade tam, kde je to žiaduce," dodáva rezort zahraničných vecí s tým, že o všetkých aktivitách je pani Boórová i jej rodina nepretržite informovaná.
"Zdôrazňujeme, že dnešné ocenenie osobností verejného života, ktoré sa nesporne zaslúžili o rozvoj ľudských práv na Slovensku, je tradícia spojená s Medzinárodným dňom ľudských práv. Chceme preto veriť, že cieľom spomínaného protestu nie je spochybniť posolstvo ocenenia, alebo samotných ocenených – takýto zámer by sme považovali za mimoriadne nevhodný," uzatvára tlačový odbor MZVaEZ.
Odovzdávanie cien za ľudské práva má dnes sprevádzať protestné zhromaždenie. Jeho organizátori chcú poukázať na to, že v čase oceňovania aktivistov sú ľudské práva aj naďalej porušované. Narážajú tým najmä na medializovanú kauzu odoberania slovenských detí vo Veľkej Británii. "Zajtra (14. 12.) bude, dúfajme, že už posledný súd v prípade Ivany Boórovej, a tam bolo porušených niekoľko ľudských práv, práv dieťaťa. Mnohí z tých, ktorí budú na tom galavečere sa nepričinili nijakým spôsobom, aby tieto práva ochránili," poukázala spoluorganizátorka akcie Veronika Klobučníková.