Platný 2. stupeň znamená zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí. Slováci by tak v súvislosti s pretrvávajúcou nestabilnou bezpečnostnou situáciou mali dôkladne zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Egypta.
Ministerstvo dôrazne neodporúča cestovať do oblastí severného Sinaja vrátane letoviska Taba pre pokračujúcu protiteroristickú operáciu armády a tiež do všetkých prihraničných oblastí, ktoré predstavujú vysoké bezpečnostné riziko.
Toto sa nevzťahuje na turistické strediská na kontinentálnom pobreží Červeného mora – al-Ghardaka (Hurgada), Safádžá (Safaga) a Marsá Alam -, ani v južnej časti Sinajského polostrova – Šarm aš–Šajch, Nuwajba a Dahab.
Situácia je tam momentálne pokojná bez výraznejších prejavov nepokojov alebo iných bezpečnostných rizík.
“Slovenskí občania v týchto oblastiach by sa však mali vo vlastnom záujme zdržiavať v turistických centrách, nepodnikať návštevy blízkych pamätihodností a nezúčastňovať sa výletov do hlavného mesta Káhiry či iných väčších miest,” pripomína rezort diplomacie.
Letisko v Káhire funguje bez obmedzenia
V celej krajine platí naďalej výnimočný stav a v 14 guvernorátoch – Káhira, Gíza, Alexandria, Suez, Ismáílíja, Asjút, Súhádž (Sohag), Bání Suwajf, Minjá, Buhajra, Severný Sinaj, Južný Sinaj, Fajjúm a Kiná (Qena) – aj zákaz nočného vychádzania od polnoci do 05.00 h, v piatok od 19.00 do 05.00 h, ktorý je potrebné striktne dodržiavať.
Medzinárodné letisko v Káhire funguje bez obmedzenia.
Všetkým občanom MZV odporúča počas pobytu v Egypte dodržiavať maximálnu opatrnosť, vyhýbať sa demonštráciám a zhromaždeniam, sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie v miestnych médiách a striktne dodržiavať pokyny policajných a vojenských jednotiek.
“Upozorňujeme, že rozhodnutie cestovať v tomto období do Egypta je na ich vlastnú zodpovednosť,” podčiarklo MZV.
zf