Bratislava 20. júla (TASR) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák sa 23. júla 2012 zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC), ktoré je posledné pred letnou prestávkou v Bruseli.
Rokovanie sa začne diskusiou o Južnom susedstve a zhodnotí situáciu v Sýrii, Libanone, Líbyi a Egypte. Ministri posúdia najnovší vývoj rokovaní o rezolúcii k Sýrii na pôde BR OSN a takisto možnosti EÚ zvýšiť tlak na režim v Damasku, aby okamžite zastavil násilie a rešpektoval mierový plán Kofiho Annana. EÚ zváži prijatie nových cielených sankcií. Diskusia neobíde ani dosah sýrskej krízy na širší región, osobitne na situáciu v Libanone. Ministri ďalej zhodnotia nedávne voľby v Líbyi, svoje očakávania od nového vedenia krajiny a potvrdia ponuku pomoci EÚ. Dá sa očakávať aj diskusia o vnútropolitickej situácii v Egypte po prezidentských voľbách v kontexte nedávnej návštevy šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej.
V rokovacom programe ministrov je aj podpora EÚ v záujme urovnania sporov medzi Sudánom a Južným Sudánom; zhoršujúca sa situáciu v Mali, kde proces politickej transformácie viazne a sever krajiny ovládajú povstalecké islamistické sily; ďalej prehlbujúci sa konflikt na východe Demokratickej republiky Kongo, kde pokračujú ozbrojené strety medzi vládnymi jednotkami a ozbrojenými skupinami povstalcov; a takisto Somálsko a Zimbabwe.
Ministri prediskutujú kľúčové závery a odporúčania polročnej správy Cathrine Ashtonovej týkajúce sa budovania Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ a misií.
Diskusia o Východnom partnerstve bude predchádzať popoludňajšiemu ministerskému stretnutiu so samotnými východnými partnermi na okraji Rady FAC. Našou snahou je zdôrazniť strategický význam našej politiky Východného partnerstva. Napokon ministri vyhodnotia výsledky ostatného kola strategického dialógu s Čínou a vymenia si názory na pripravovanú agendu nadchádzajúceho summitu EÚ-Čína, ktorý sa bude konať 20. septembra v Bruseli.
Na pracovnom obede sa uskutoční úvodná diskusia o zahranično-politických aspektoch energetickej politiky EÚ, o ktorú máme osobitný záujem a chceme, aby sa tejto téme Rada FAC venovala aj naďalej.
TASR o tom dnes informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky