Bratislava 23. augusta (TASR) – Inšpektori biologickej bezpečnosti SIŽP urobili v prvom polroku tohto roka 175 kontrol. Z nich 102 bolo zameraných na dodržiavanie povinností používateľov genetických technológií (GT) a geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a 73 na environmentálne označovanie výrobkov. Porušenie zákona zistili pri jednej kontrole GMO a dvoch kontrolách environmentálneho označovania výrobkov. Vinníkom hrozí pokuta vyše 16-tisíc eur.
V jednom prípade porušenia zákona o environmentálnom označovaní výrobkov používala právnická osoba značku Environmentálne vhodný produkt (EVP) bez platnej zmluvy. V ďalšom prípade bola značka EVP používaná po zániku platnosti zmluvy. Oba subjekty sa zároveň dopustili klamlivej reklamy pri propagácii svojich výrobkov. V správnom konaní, ktoré sa ešte neskončilo, im hrozí pokuta až do výšky 16 500 eur.
Povinnosti používateľov genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov kontrolovali inšpektori v uzavretých priestoroch, ale aj vo voľnom priestore na poliach či v obchodnej sieti. V uzavretých priestoroch vykonali 19 kontrol, pri ktorých skontrolovali 115 priestorov. Zistili v nich jeden prehrešok voči zákonu o GMO. Ten sa týkal nesprávneho zneškodňovania geneticky modifikovaných organizmov. Vo voľných priestoroch urobili 83 kontrol a odobrali 43 vzoriek rastlinného materiálu.
V prvom polroku vykonali inšpektori takmer 20 kontrol pokusného zavádzania geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia. Na experimentálnych pracoviskách kontrolovali proces sejby, pozberové opatrenia po zbere v minulom roku, ale aj dokumentáciu a dovoz GMO do SR. Zaviesť GMO do životného prostredia bolo v roku 2012 povolené v 13 prípadoch konštruktov kukurice a v 1 prípade konštruktu cukrovej repy (konštrukt – rastlina s novými vlastnosťami). Počas kontroly sa nezistilo žiadne porušenie zákona o GMO.
U predajcov a distribútorov akváriových rýb a akváriových potrieb, ale aj u iných predajcov s obdobnou obchodnou činnosťou vykonali inšpektori v prvom polroku 58 kontrol. Zisťovali či sa v ich sortimente nevyskytujú geneticky modifikované akváriové ryby. Výsledky kontrol dopadli pozitívne. Vizuálna kontrola, ako aj dokumentácia o pôvode rýb bola v poriadku a neboli zistené porušenia právnych noriem. Dve kontroly zamerali inšpektori aj na zisťovanie nepovoleného výskytu geneticky modifikovaných laboratórnych potkanov. Aj tie sa skončili bez zistenia porušenia zákona.
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) je odborným kontrolným a správnym orgánom, prostredníctvom ktorého Ministerstvo životného prostredia SR. SIŽP vykonáva štátny dozor vo veciach starostlivosti o životné prostredie. Od vstupu našej krajiny do Európskej únie vykonáva aj štátny dozor nad používaním genetických technológií (GT) a geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a kontrolu environmentálneho označovania výrobkov. Popri ústredí inšpekcie sa tejto problematike intenzívne venujú aj regionálne inšpektoráty životného prostredia v Bratislave a Banskej Bystrici.
TASR o tom informovali z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.
Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.