Myslia USA úprimne, keď chcú prijať tichomorské ostrovné krajiny za “partnerov”?

Myslia USA úprimne, keď chcú prijať tichomorské ostrovné krajiny za “partnerov”?

Washington 1. októbra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)

 

Vo Washingtone sa 28. a 29. septembra konal prvý samit USA – tichomorské ostrovné krajiny, na ktorom sa zúčastnili vedúci predstavitelia a zástupcovia 14 tichomorských ostrovných krajín. Je to po prvýkrát, čo tichomorské ostrovné krajiny dostali kolektívne pozvanie z Washingtonu. Spojené štáty uskutočnili propagandu na vysokej úrovni, pričom samit opakovane označili za “míľnik”

vlajka USA
Ilustračné foto

Washington preháňal význam tohto samitu. Ide o nový krok zo série akcií, ktoré USA podnikli s cieľom získať si tento región od minulého roka po tom, ako Washington začal brať priateľské výmeny medzi Čínou a tichomorskými ostrovnými krajinami ako tŕň v oku. Podľa Kurta Campbella, koordinátora pre indicko-tichomorské záležitosti Rady pre národnú bezpečnosť, “účelom [samitu] nie je len vypočuť si tichomorských lídrov, ale vyložiť na stôl obrovské prostriedky”. Americký prezident Joe Biden na samite oznámil nové financovanie vo výške 810 miliónov dolárov pre tichomorské ostrovné krajiny na “splnenie priorít”.

Reklama

Je to dobrá vec, ak Washington skutočne dokáže splniť svoje sľuby. Na základe skúseností z minulosti však majú USA príliš nízku medzinárodnú reputáciu v oblasti dodržiavania záväzkov. Pozornosť si zaslúži skôr to, že k záväzkom USA v oblasti pomoci sa vždy viazali rôzne politické podmienky. Všetkým je známe, že náhla pozornosť, ktorú USA venujú tichomorským ostrovným krajinám, nie je z dôvodu svedomia. USA majú svoj vlastný strategický cieľ. V posledných rokoch sa rýchly rozvoj vzájomne výhodnej spolupráce medzi Čínou a tichomorskými ostrovnými krajinami stal tŕňom v oku USA a tie ho chcú odstrániť.

Inými slovami, získanie pomoci od USA je vždy na úkor dôstojnosti krajiny a časti jej suverenity. V predvečer samitu zverejnil správu think tank financovaný americkým Kongresom. Uvádza sa v nej, že tichomorské ostrovy “sú dôležitým strategickým nárazníkom medzi obrannými prostriedkami USA na Guame a Havaji a východoázijskými pobrežnými vodami”. Podľa správy, ak by sa Pekingu “podarilo dostať jeden z týchto štátov do svojej sféry, ohrozilo by to vojenské kapacity USA v strategicky dôležitej oblasti geografického velenia”. USA chcú dosiahnuť, aby tichomorské ostrovné krajiny boli hlboko vďačné za ich “láskavosť”, klaňali sa im a slúžili ako pešiaci v ich indo-tichomorskej stratégii tým, že im ponúkajú drobné láskavosti, čo je najväčšia neúcta k tichomorským ostrovným krajinám.

Reklama

Možno podľa názoru Washingtonu “privilégium” “dostať pozvanie do Bieleho domu po prvýkrát”, prijatie s červeným kobercom a v žiari reflektorov a “veľká dolárová” pomoc stačia na to, aby sa tichomorské ostrovné krajiny cítili mimoriadne polichotené a boli poslušní voči USA. Ale tichomorské ostrovné národy sa tešia nezávislosti a suverenite, preto chcú od USA skutočnú úctu, a nie nechať si ju prejaviť symbolicky pomocou prominentných ceremónií, ktoré praktizujú intervencionizmus alebo používajú okázalé nové koncepcie na oživenie modelu hegemónie založeného na podriadenosti malých štátov.

Podobné príklady možno nájsť všade počas samitu. Niektoré médiá napríklad odhalili, že tichomorské ostrovné štáty vypustili z návrhu spoločného vyhlásenia zmienku o potrebe “vzájomne úzko konzultovať bezpečnostné rozhodnutia s regionálnym dosahom”, čo sa považovalo za reakciu na bezpečnostnú dohodu podpísanú Čínou a Šalamúnovými ostrovmi. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu oznámil, že USA poskytnú finančné prostriedky vo výške 4,8 milióna dolárov na podporu činností, ako je udržateľný rybolov. Taktiež uviedol, že vedúci predstavitelia tichomorských ostrovov boli pozvaní na veliteľstvo pobrežnej stráže USA, aby diskutovali o tom, ako zlepšiť informovanosť o námornej oblasti a bojovať proti nezákonným rybolovným činnostiam. Všetky tieto opatrenia sú vraj určené na zabezpečenie obživy obyvateľov tichomorských ostrovov, ale tieto kroky zároveň označujú Čínu za “hrozbu pre rybolov”. V skutočnosti sa používajú ako úchytka na monitorovanie a “očierňovanie” Číny, pričom sa snažia podkopať normálnu a legitímnu spoluprácu tichomorských ostrovných krajín v oblasti rybolovu s inými krajinami. To následne poškodzuje záujmy ľudí z tichomorských ostrovných krajín.

Pre tichomorské ostrovné krajiny je hlavnou požiadavkou regionálna prosperita a stabilita, keďže dúfajú, že USA prijmú ich stratégiu pre modrý tichomorský kontinent do roku 2050, ktorá má riešiť zmenu klímy a podporovať udržateľný rozvoj v regióne. Hoci Washington na samite tvrdil, že prijme “naliehavé opatrenia” v otázkach vrátane klimatickej krízy, obyvatelia tichomorských ostrovov majú vážne obavy, keďže USA sú známe ako študenti, ktorí dostávajú samé päťky, pokiaľ ide o riešenie zmeny klímy. Navyše motívy Washingtonu nie sú čisté. Západné médiá neskrývajú, že USA vyvinuli “bezprecedentné” úsilie získať do svojich radov tichomorské ostrovné krajiny, aby “vyvážili vplyv Číny”.

Postoj USA k tichomorským ostrovným krajinám sa zmenil z dlhodobého zanedbávania počas takmer 80 rokov po druhej svetovej vojne na náhlu pozornosť zameranú na obmedzenie vplyvu Číny. Nezmenilo sa však myslenie, ktoré považuje tento región za svoj “zadný dvor”, a naďalej pretrváva jeho hegemonistická logika. Takúto “hrdosť a predsudky” nemožno zakryť niekoľkými novými misiami, návštevami vysokých úradníkov a vyhláseniami o veľkej dolárovej pomoci. Dúfame, že USA skutočne zmenia svoj pohľad na svet a iné krajiny a budú sa k tichomorským ostrovným krajinám správať s úprimným rešpektom a rovnosťou. To je nielen správne správanie, ktoré by mala mať veľmoc, ale aj minimálna zodpovednosť, ktorú by mala prevziať za mier a stabilitu v regióne.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali