Muzikál Móric Beňovský sa rodil šesť rokov

Muzikál Móric Beňovský sa rodil šesť rokov

Košice 8. novembra (HSP/Foto:TASR)

 

Myšlienkou napísať pôvodný slovenský muzikál o Móricovi Beňovskom, legendárnej postave slovenskej histórie, sa jeden z autorov, Milan Antol, zaoberal už šesť rokov. Ako vraví v rozhovore, už sa pýtal na svet a v svetovej premiére ho diváci uvidia 29. novembra v Historickej budove ŠD Košice. Autor a zároveň režisér prezradil aj ďalšie zaujímavosti z prípravy tohto celodivadelného projektu, ktorý vráti muzikál na dosky košického divadla po 16 rokoch.

 

Reklama

Móric Beňovský je veľká téma. Staršia generácia pozná známy televízny seriál, vy teraz prichádzate s muzikálovým spracovaním. Prečo práve Beňovský ako hlavný hrdina v jednom z najnáročnejších divadelných žánrov?

Štátne divadlo Košice

Niekoľko rokov dozadu mi navrhol môj priateľ Roman Dvorčák možnosť zrealizovať vlastný muzikál. Mnohé sa od toho času zmenilo, no nie téma, „Móric Beňovský“. Móric Beňovský prišiel znenazdania. Nosil som ho v hlave dlhší čas, dokonca v tajnosti, mysliac si naivne, že o ňom viem len ja. Až čas a štúdium témy ukázal, ako významne, a nie raz, od svojej smrti Móric Beňovský ovplyvnil svojím životom tvorbu umelcov na celom svete. Vďaka nemu boli zrealizované mnohé významné diela. Vo Vŕbovskej ročenke z tohto roka sa dočítame, že prvým umeleckým dielom, ktoré sa inšpirovalo Beňovského „Pamäťami a cestami“, je dráma pripisovaná Christianovi Augustovi Vulpiusovi, Goetheho švagrovi, s názvom Gróf Beňovský, ktorá vyšla anonymne roku 1792 v Lipsku, teda už dva roky po vydaní inšpiračného zdroja („Pamäti a cesty“ Mórica Beňovského, vyšli v knižnej podobe štyri roky po smrti autora v roku 1790). Neskôr tému spracovali Józef Gvadáni, August Von Kotzebue, Francois – Adrien Boieldieu, podľa libreta Alexandra Vincenta Pineux Duvala, skomponoval operu v troch dejstvách (uviedli ju v Liege, Hamburgu, Braunschwiegu, Bruseli, Viedni, Varšave, Paríži), najväčší poľský romantický básnik Július Slowacki napísal rozsiahlu poému Beniowski a vzniklo aj množstvo iných diel inšpirovaných naším hrdinom.

Reklama

Pre mňa je Beňovský človek spätý s prírodou a významne rebelujúci voči „vtedajšiemu“ systému moci. Nájdu sa odborníci, ktorí spochybňujú dôveryhodnosť jeho informácií o sebe, ale mnohé fakty sú neodškriepiteľné, medzi iným aj to, že bol kráľom (ampansakabem) na Madagaskare, kde ho pripomína knižnica, ulica či ľudia, ktorí dodnes veria, že ich ochráni. V čase, keď sa dalo po svete len plaviť, navštívil na lodi 4 kontinenty. Bol moreplavec, objaviteľ, spisovateľ, ktorý sa poznal s Casanovom, Benjaminom Franklinom, viedol korešpondenciu s Georgom Washingtonom, prvým americkým prezidentom, vedela o ňom Mária Terézia, Ľudovít XV., Jozef II., Ľudovít XVI. a možno aj Mária Antoinetta.

K muzikálovému žanru mám blízko, čoho dôkazom je mnoho hudobných projektov, ktoré som pomáhal realizovať alebo realizoval ( Vlci, Spevák Peter, Na skle maľované, Pokrvní bratia, Sweet Charity, Oliver, Modrá ruža a i.). Muzikál považujem, dovolím si citovať, žiaľ už zosnulého divadelného mága Jožka Bednárika, za výživné divadlo a zároveň za žáner, ktorým sa dá v našom prípade pestrejšie a zároveň vernejšie sprítomniť putovanie Mórica Beňovského pestrofarebným svetom.

 

Ako dlho sa rodila konečná podoba muzikálu?

Prvý nápad prišiel niekedy pred viac ako šiestimi rokmi. Od toho času som sa začal intenzívne venovať štúdiu života Mórica Beňovského. Prečítal som o ňom, čo bolo dostupné. Od internetových správ, cez knihy, články a samozrejme aj „Pamäti a cesty“ Mórica Beňovského, ktoré sa stali bestsellerom skoro na celom svete. Boli preložené do mnohých jazykov.

Reklama

Na začiatku som mal, ale aj v procese práce stále mám, veľa priateľov, spolupracovníkov, konzultantov – Ľudo Petraško, Vlado Krausz, Adrián Harvan, Peter Himič, Štefan Fejko, Edo Gürtler, Ivana Kučerová, Vlado Dudlák, Natália Antolová a množstvo ďalších, ktorí mi pomáhali pripraviť muzikál tak, aby sme ho mohli dnes študovať.

Vďaka vedeniu Štátneho divadla za možnosť uviesť muzikál. Veľmi dlho som bol „ťarchavý“ témou Móric Beňovský, už sa „pýtala von“, bolo naozaj načase začať, pretože neustále vracanie sa k libretu a k hudbe prinášalo aj rad nekončiacich sa zmien.

Chcem poďakovať Ministerstvu kultúry SR a projektu EHMK 2013, Romanovi Dvorčákovi, Veľvyslanectvu USA, Občianskému združeniu Móric Beňovský, ktorí mi pomohli v tažkých ekonomických chvíľach pri príprave. A samozrejme celému Štátnemu divadlu Košice.

 

Okrem členov všetkých súborov Štátneho divadla sa v produkcii predstavia aj zaujímaví hostia, dovedna viac ako 70 účinkujúcich. Nie je náročné skĺbiť proces skúšok pri riadnej prevádzke divadla?

Reklama

Áno, priznávam sa, že je to, takpovediac „fuška“. Moji priatelia ma pred časom prehovárali, aby som tam nenechával veľa postáv, alebo aby hudba znela z CD-čka. Realizácia podľa rád mojich priateľov by bola na jednej strane ľahšia, avšak dielo by bolo menej farebné. Na scéne v našej inscenácii sa stretne „svet“ opery (28 členný zbor a sólista opery Marián Lukáč, živý orchester), „svet“ činohry (väčšina súboru, spomeniem Michala Soltésza, Tatianu Polákovú, Ivana Krúpu, Danu Košickú, Aďku Ballovú a ďalší), zo „sveta“ baletu pritancuje 20 špičkových tanečníkov a v neposlednom rade „svet“ hostí, Igor Timko, Juraj Bernáth, Tomáš Palonder, Maroš Goga, Natália Puklušová, Kristína Greppelová, ale aj Jožko Úradník, ktorý je v súčasnosti tiež už hosťom. Teda to je divadelný svet, cez ktorý sa náš Móric Beňovský preplaví. V divadle dnes pracujú interpreti niekoľkých národov, čo nám v prípade nášho muzikálu tiež „hrá do karát“ , teda využijeme aj túto danosť. Som veľmi rád, že do procesu prípravy a realizácie je zapojených toľko živých ľudí so „živou“ hudbou. Príprava muzikálu so živým orchestrom je vo svete štandardom a na Slovensku si to môžeme dovoliť len v niekoľkých divadlách a ŠD medzi ne patrí. Hurá na to!

 

Beňovský v Košiciach bude z viacerých hľadísk výnimočný. Predstavenia bude sprevádzať živý orchester, ale aj historická budova nie je práve ideálnym priestorom pre muzikál, ktorý sa v očiach divákov spája s okázalosťou a veľkou výpravou. Ako ste sa s realizačným tímom popasovali s týmto problémom?

Áno, muzikál by mal priniesť „pastvu“ pre uši, cit, dušu, um aj pre oči diváka. Samotná budova divadla a jeho interiér sú nádherné, ale to samozrejme nestačí. V inscenácii je množstvo prostredí – Kamčatka, Macao, Madagaskar, Paríž, Beckovská Vieska, Spišská Sobota, Amerika a i. Rýchle striedanie prostredí so striedaním množstva ľudí na scéne si vyžiadali originálne scénické riešenia a tie museli byť s dispozíciami historickej budovy zladené. Prezradím len niečo, obložíme bočné „šály“ na javisku , aby sa aj oni rozsvietili rôznymi svetlami a obrázkami. Scéna je viac funkcionalistická, podporuje našu výpoveď o Móricovi a ľuďoch rôznych kultúr.

 

Beňovský precestoval takmer celý svet… Ponúkne aj muzikál divákom akýsi prierez rôznymi svetmi a ich kultúrami?

Samozrejme! Bez cestovania to ani v našom muzikáli nepôjde. Vyštartujeme z Kamčatky, kde sme sa popasovali s ruskou kultúrou v hudbe, charakteroch a aj v odievaní, ten istý prístup ku špecifike kultúr nás stretne v Číne, na Madagaskare, v Paríži, na Slovensku, v Amerike.

 

V centre diania sú vzťahy štyroch hlavných postáv Beňovského, Stepanova, Afanázie a Zuzany. Do akej miery odráža dianie na javisku skutočné vzťahy týchto ľudí?

V knihe „Pamäti a cesty“ Móric Beňovský spomína reálne osoby s ktorými putoval a žil a aj Stepanov je človekom, ktorý sa nalodil na Kamčatke, avšak jeho pôsobenie v našom príbehu je naša autorská licencia. Chcel som vytvoriť nielen akýsi cestovateľský bedeker či náučnu hru o tom, kto Móric Beňovský bol a čo precestoval, ale aj divadelnú hru, v ktorej ožije náš príbeh a postavy v ňom. Preto som sa rozhodol priniesť na javisko hlavné postavy so vzťahmi a samozrejme napätím medzi nimi. V živote sa častejšie stretávame s pojmom trojuholník. My ponúkame štvoruholník vzájomne sa ovplyvňujúcich postáv v našej hre. Afanázia a Zuzana sú tiež reálne historické postavy, u nás s podfarbením už spomímanej autorskej licencie. Móric Beňovský vo svojej knihe opisuje poslednú rozlúčku s Afanáziou v Číne, citujem: „ „U slávneho portugalského sochára som objednal sochu na pekný pomník s urnou a lakrimatórium s týmto nápisom: AFANÁZIA, najdrahšia dcéra a šľachetná osloboditeľka Mórica Beňovského , zomrela 25. septembra 1771.“. V našom príbehu je Afanázia s Móricom Beňovským až do konca…

Reklama

 

Muzikál sa na javisko Štátneho divadla Košice vracia po dlhej odmlke. Čo by ste Beňovskému ako tvorca a režisér zaželali?

Dodnes mám v živej pamäti veľkú divácku odozvu a úspech muzikálov na javisku ŠD. S veľkou pokorou a túžbou si v kútiku srdca želám, aby sme našim Móricom Beňovským dôstojne nadviazali na úspechy muzikálov a hudobných divadiel na scéne ŠD Košice.

Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:23

Slovenský futbalový reprezentant Ivan Schranz pomohol gólom a dvoma asistenciami k triumfu Slavie Praha nad Baníkom Ostrava v 1. kole skupiny o titul v českej lige. Slavia má na konte 75 bodov a v tabuľke je druhá, o bod zaostáva za vedúcou Spartou Praha.

20:10

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan si v sobotu zabezpečil rekordné tretie, po sebe nasledujúce funkčné obdobie a niekoľko mesiacov pred očakávanými všeobecnými voľbami uštedril konzervatívcom ďalšiu porážku.

Sadiq Khan
Znovuzvolený labouristický starosta Londýna Sadiq Khan vystupuje s príhovorom v Londýne
19:58

Taliansky tenista Jannik Sinner sa odhlásil z turnaja ATP v Ríme. Dôvodom nútenej pauzy svetovej dvojky je zranenie bedra, pre ktoré odstúpil v tomto týždni z turnaja ATP v Madride. Stalo sa tak pred plánovaným štvrtkovým duelom štvrťfinále, v ktorom mal byť jeho súperom Felix Auger-Aliassime z Kanady.

19:45

Futbalisti KFC Komárno oslavujú historický postup do najvyššej slovenskej súťaže. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy si definitívne zabezpečili sobotným víťazstvom v dueli 28. kole MONACObet ligy na ihrisku Slavoja Trebišov 3:1.

18:45

Rusko pridalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na svoj zoznam hľadaných zločincov, ukázala v sobotu vládna databáza.

18:33

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu odsúdil útok na svojho spolustraníka a europoslanca Matthiasa Eckeho a uviedol, že takéto útoky predstavujú hrozbu pre demokraciu.

18:06

Berlínska polícia v sobotu oznámila, že otvorila viacero vyšetrovaní po tom, čo musela v piatok zasiahnuť proti propalestínskemu protestu na Humboldtovej univerzite v Berlíne.

Demonštranti na piatkovom proteste kričali kontroverznú frázu: “Od rieky až po more Palestínčania budú slobodní”. Berlínska polícia pritom chce túto frázu klasifikovať ako antisemitskú.

propalestínsky protest
Ľudia sa zhromaždili na propalestínsky protest pred Humboldtovou univerzitou v Berlíne v piatok 3. mája 2024
17:25

Študenti prestížnej univerzity Trinity College v írskom Dubline zabarikádovali hlavný vchod do univerzity a v sobotu zorganizovali protest proti konaniu Izraela v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

16:50

Dráma o utečencoch “Ja kapitán” režiséra Mattea Garroneho sa v piatok večer stala tohtoročným hlavným víťazom talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello).

Matteo Garrone
Taliansky režisér Matteo Garrone (vpravo) stojí na pódiu počas ďakovnej reči na 69. ročníku talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello) v Ríme
16:23

Preletom vrtuľníkov, hymnou Slovenskej republiky, kladením vencov a viacerými príhovormi si v sobotu na Bradle uctili pamiatku 105. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

16:09

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas dorazila v sobotu do Káhiry na rokovania o možnom prímerí v Pásme Gazy, v rámci ktorého by mohli byť do Izraela vrátaní aj niektorí rukojemníci, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Hamasu. Podľa egyptských zdrojov by na rokovaniach mal byť prítomný aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

15:58

Dánska spoločnosť Pandora, najväčší producent šperkov na svete, oznámil za 1. štvrťrok rast tržieb o viac než desatinu a prevádzkového zisku o takmer pätinu. Podporil ju najmä kľúčový americký trh, na ktorom zvýšila podiel. Spoločnosť zároveň prekonala očakávania trhov a v reakcii na vývoj na začiatku roka zlepšila prognózu vývoja tržieb za celý rok.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali