Muzikál Móric Beňovský sa rodil šesť rokov

Košice 8. novembra (HSP/Foto:TASR)

 

Myšlienkou napísať pôvodný slovenský muzikál o Móricovi Beňovskom, legendárnej postave slovenskej histórie, sa jeden z autorov, Milan Antol, zaoberal už šesť rokov. Ako vraví v rozhovore, už sa pýtal na svet a v svetovej premiére ho diváci uvidia 29. novembra v Historickej budove ŠD Košice. Autor a zároveň režisér prezradil aj ďalšie zaujímavosti z prípravy tohto celodivadelného projektu, ktorý vráti muzikál na dosky košického divadla po 16 rokoch.

 

Móric Beňovský je veľká téma. Staršia generácia pozná známy televízny seriál, vy teraz prichádzate s muzikálovým spracovaním. Prečo práve Beňovský ako hlavný hrdina v jednom z najnáročnejších divadelných žánrov?

Štátne divadlo Košice

Niekoľko rokov dozadu mi navrhol môj priateľ Roman Dvorčák možnosť zrealizovať vlastný muzikál. Mnohé sa od toho času zmenilo, no nie téma, „Móric Beňovský“. Móric Beňovský prišiel znenazdania. Nosil som ho v hlave dlhší čas, dokonca v tajnosti, mysliac si naivne, že o ňom viem len ja. Až čas a štúdium témy ukázal, ako významne, a nie raz, od svojej smrti Móric Beňovský ovplyvnil svojím životom tvorbu umelcov na celom svete. Vďaka nemu boli zrealizované mnohé významné diela. Vo Vŕbovskej ročenke z tohto roka sa dočítame, že prvým umeleckým dielom, ktoré sa inšpirovalo Beňovského „Pamäťami a cestami“, je dráma pripisovaná Christianovi Augustovi Vulpiusovi, Goetheho švagrovi, s názvom Gróf Beňovský, ktorá vyšla anonymne roku 1792 v Lipsku, teda už dva roky po vydaní inšpiračného zdroja („Pamäti a cesty“ Mórica Beňovského, vyšli v knižnej podobe štyri roky po smrti autora v roku 1790). Neskôr tému spracovali Józef Gvadáni, August Von Kotzebue, Francois – Adrien Boieldieu, podľa libreta Alexandra Vincenta Pineux Duvala, skomponoval operu v troch dejstvách (uviedli ju v Liege, Hamburgu, Braunschwiegu, Bruseli, Viedni, Varšave, Paríži), najväčší poľský romantický básnik Július Slowacki napísal rozsiahlu poému Beniowski a vzniklo aj množstvo iných diel inšpirovaných naším hrdinom.

Pre mňa je Beňovský človek spätý s prírodou a významne rebelujúci voči „vtedajšiemu“ systému moci. Nájdu sa odborníci, ktorí spochybňujú dôveryhodnosť jeho informácií o sebe, ale mnohé fakty sú neodškriepiteľné, medzi iným aj to, že bol kráľom (ampansakabem) na Madagaskare, kde ho pripomína knižnica, ulica či ľudia, ktorí dodnes veria, že ich ochráni. V čase, keď sa dalo po svete len plaviť, navštívil na lodi 4 kontinenty. Bol moreplavec, objaviteľ, spisovateľ, ktorý sa poznal s Casanovom, Benjaminom Franklinom, viedol korešpondenciu s Georgom Washingtonom, prvým americkým prezidentom, vedela o ňom Mária Terézia, Ľudovít XV., Jozef II., Ľudovít XVI. a možno aj Mária Antoinetta.

K muzikálovému žanru mám blízko, čoho dôkazom je mnoho hudobných projektov, ktoré som pomáhal realizovať alebo realizoval ( Vlci, Spevák Peter, Na skle maľované, Pokrvní bratia, Sweet Charity, Oliver, Modrá ruža a i.). Muzikál považujem, dovolím si citovať, žiaľ už zosnulého divadelného mága Jožka Bednárika, za výživné divadlo a zároveň za žáner, ktorým sa dá v našom prípade pestrejšie a zároveň vernejšie sprítomniť putovanie Mórica Beňovského pestrofarebným svetom.

 

Ako dlho sa rodila konečná podoba muzikálu?

Prvý nápad prišiel niekedy pred viac ako šiestimi rokmi. Od toho času som sa začal intenzívne venovať štúdiu života Mórica Beňovského. Prečítal som o ňom, čo bolo dostupné. Od internetových správ, cez knihy, články a samozrejme aj „Pamäti a cesty“ Mórica Beňovského, ktoré sa stali bestsellerom skoro na celom svete. Boli preložené do mnohých jazykov.

Na začiatku som mal, ale aj v procese práce stále mám, veľa priateľov, spolupracovníkov, konzultantov – Ľudo Petraško, Vlado Krausz, Adrián Harvan, Peter Himič, Štefan Fejko, Edo Gürtler, Ivana Kučerová, Vlado Dudlák, Natália Antolová a množstvo ďalších, ktorí mi pomáhali pripraviť muzikál tak, aby sme ho mohli dnes študovať.

Vďaka vedeniu Štátneho divadla za možnosť uviesť muzikál. Veľmi dlho som bol „ťarchavý“ témou Móric Beňovský, už sa „pýtala von“, bolo naozaj načase začať, pretože neustále vracanie sa k libretu a k hudbe prinášalo aj rad nekončiacich sa zmien.

Chcem poďakovať Ministerstvu kultúry SR a projektu EHMK 2013, Romanovi Dvorčákovi, Veľvyslanectvu USA, Občianskému združeniu Móric Beňovský, ktorí mi pomohli v tažkých ekonomických chvíľach pri príprave. A samozrejme celému Štátnemu divadlu Košice.

 

Okrem členov všetkých súborov Štátneho divadla sa v produkcii predstavia aj zaujímaví hostia, dovedna viac ako 70 účinkujúcich. Nie je náročné skĺbiť proces skúšok pri riadnej prevádzke divadla?

Áno, priznávam sa, že je to, takpovediac „fuška“. Moji priatelia ma pred časom prehovárali, aby som tam nenechával veľa postáv, alebo aby hudba znela z CD-čka. Realizácia podľa rád mojich priateľov by bola na jednej strane ľahšia, avšak dielo by bolo menej farebné. Na scéne v našej inscenácii sa stretne „svet“ opery (28 členný zbor a sólista opery Marián Lukáč, živý orchester), „svet“ činohry (väčšina súboru, spomeniem Michala Soltésza, Tatianu Polákovú, Ivana Krúpu, Danu Košickú, Aďku Ballovú a ďalší), zo „sveta“ baletu pritancuje 20 špičkových tanečníkov a v neposlednom rade „svet“ hostí, Igor Timko, Juraj Bernáth, Tomáš Palonder, Maroš Goga, Natália Puklušová, Kristína Greppelová, ale aj Jožko Úradník, ktorý je v súčasnosti tiež už hosťom. Teda to je divadelný svet, cez ktorý sa náš Móric Beňovský preplaví. V divadle dnes pracujú interpreti niekoľkých národov, čo nám v prípade nášho muzikálu tiež „hrá do karát“ , teda využijeme aj túto danosť. Som veľmi rád, že do procesu prípravy a realizácie je zapojených toľko živých ľudí so „živou“ hudbou. Príprava muzikálu so živým orchestrom je vo svete štandardom a na Slovensku si to môžeme dovoliť len v niekoľkých divadlách a ŠD medzi ne patrí. Hurá na to!

 

Beňovský v Košiciach bude z viacerých hľadísk výnimočný. Predstavenia bude sprevádzať živý orchester, ale aj historická budova nie je práve ideálnym priestorom pre muzikál, ktorý sa v očiach divákov spája s okázalosťou a veľkou výpravou. Ako ste sa s realizačným tímom popasovali s týmto problémom?

Áno, muzikál by mal priniesť „pastvu“ pre uši, cit, dušu, um aj pre oči diváka. Samotná budova divadla a jeho interiér sú nádherné, ale to samozrejme nestačí. V inscenácii je množstvo prostredí – Kamčatka, Macao, Madagaskar, Paríž, Beckovská Vieska, Spišská Sobota, Amerika a i. Rýchle striedanie prostredí so striedaním množstva ľudí na scéne si vyžiadali originálne scénické riešenia a tie museli byť s dispozíciami historickej budovy zladené. Prezradím len niečo, obložíme bočné „šály“ na javisku , aby sa aj oni rozsvietili rôznymi svetlami a obrázkami. Scéna je viac funkcionalistická, podporuje našu výpoveď o Móricovi a ľuďoch rôznych kultúr.

 

Beňovský precestoval takmer celý svet… Ponúkne aj muzikál divákom akýsi prierez rôznymi svetmi a ich kultúrami?

Samozrejme! Bez cestovania to ani v našom muzikáli nepôjde. Vyštartujeme z Kamčatky, kde sme sa popasovali s ruskou kultúrou v hudbe, charakteroch a aj v odievaní, ten istý prístup ku špecifike kultúr nás stretne v Číne, na Madagaskare, v Paríži, na Slovensku, v Amerike.

 

V centre diania sú vzťahy štyroch hlavných postáv Beňovského, Stepanova, Afanázie a Zuzany. Do akej miery odráža dianie na javisku skutočné vzťahy týchto ľudí?

V knihe „Pamäti a cesty“ Móric Beňovský spomína reálne osoby s ktorými putoval a žil a aj Stepanov je človekom, ktorý sa nalodil na Kamčatke, avšak jeho pôsobenie v našom príbehu je naša autorská licencia. Chcel som vytvoriť nielen akýsi cestovateľský bedeker či náučnu hru o tom, kto Móric Beňovský bol a čo precestoval, ale aj divadelnú hru, v ktorej ožije náš príbeh a postavy v ňom. Preto som sa rozhodol priniesť na javisko hlavné postavy so vzťahmi a samozrejme napätím medzi nimi. V živote sa častejšie stretávame s pojmom trojuholník. My ponúkame štvoruholník vzájomne sa ovplyvňujúcich postáv v našej hre. Afanázia a Zuzana sú tiež reálne historické postavy, u nás s podfarbením už spomímanej autorskej licencie. Móric Beňovský vo svojej knihe opisuje poslednú rozlúčku s Afanáziou v Číne, citujem: „ „U slávneho portugalského sochára som objednal sochu na pekný pomník s urnou a lakrimatórium s týmto nápisom: AFANÁZIA, najdrahšia dcéra a šľachetná osloboditeľka Mórica Beňovského , zomrela 25. septembra 1771.“. V našom príbehu je Afanázia s Móricom Beňovským až do konca…

 

Muzikál sa na javisko Štátneho divadla Košice vracia po dlhej odmlke. Čo by ste Beňovskému ako tvorca a režisér zaželali?

Dodnes mám v živej pamäti veľkú divácku odozvu a úspech muzikálov na javisku ŠD. S veľkou pokorou a túžbou si v kútiku srdca želám, aby sme našim Móricom Beňovským dôstojne nadviazali na úspechy muzikálov a hudobných divadiel na scéne ŠD Košice.

Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V kauze vraždy Poliaka zrušili rozsudok u Jána Kána, Mikuláš Černák je vinný

0 icon

Banská Bystrica 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Dušan Hein)   Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici zamietol v utorok odvolanie obžalovaného Mikuláša Černáka a potvrdil rozsudok okresného súdu (OS) zo 7. novembra 2019, ktorým ho uznal za vinného z trestného činu brania rukojemníka a trestného činu…

Predprimárne vzdelávanie bude možné dočasne poskytovať aj v „nesieťových“ zariadeniach

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Povinné predprimárne vzdelávanie bude možné poskytovať dočasne do roku 2024 aj v „nesieťových“ zariadeniach. Vyplýva to z novely školského zákona od koaličných poslancov Márie Šofranko, Richarda Vašečku (obaja OĽaNO) a Radovana Slobodu (SaS), ktorú dnes poslanci Národnej rady SR (NR SR)…

Účastníci národného boja za oslobodenie dostanú príplatok 630 eur

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti)   Účastníci národného boja za oslobodenie v septembri dostanú 630 eur ako jednorazový príplatok k finančnému príspevku. Vyplýva to zo zákona o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách, ktorý v utorok schválili poslanci…

Španielsko omilostilo väznených lídrov katalánskych separatistov, opozícia žiada zdôvodnenie

0 icon

Madrid 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Borja Puig de la Bellacasa/Spanish Government via AP)   Španielska vláda udelila v utorok milosť deviatim katalánskym separatistom, ktorí si odpykávajú väzenské tresty za prípravu nezákonného referenda o nezávislosti v roku 2017. Oznámil to španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorého citovala agentúra AFP Úrad španielskeho…

Únia miest Slovenska apeluje na efektívnu komunikáciu a zrozumiteľnú očkovaciu kampaň

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Milan Kapusta)   Únia miest Slovenska (ÚMS) apeluje na efektívnejšiu a progresívnejšiu komunikáciu a zrozumiteľnú očkovaciu kampaň proti ochoreniu COVID-19 zo strany vlády SR. Mestá zároveň deklarujú pripravenosť zapojiť sa do aktivít, ktoré majú predísť tretej vlne pandémie. Zhodli sa na tom v utorok…

Vzali do väzby bývalú zamestnankyňu Daňového úradu v Košiciach, jej konaním vznikla škoda vyše 130-tisíc eur

0 icon

Košice 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - František Iván)   V súčasnosti už bývalú zamestnankyňu daňového úradu v Košiciach obvinili zo spáchania zločinu zneužitia právomocí verejného činiteľa a zločinu podvodu. Spolu s ďalšou osobou ju na príkaz sudcu umiestnili do vyšetrovacej väzby. Ako TASR informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská, konaním…

Smer chce na mimoriadnej schôdzi riešiť zmluvu pošty so strážnou službou

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Opozičný Smer-SD avizuje iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce od Slovenskej pošty žiadať odstúpenie od zákazky pre spoločnosť Lama SK. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil šéf Smeru-SD Robert Fico. Hovorí, že na spoločnosť je prepojený tzv. kajúcnik a bývalý…

Ani v Čechách sa opozícia nedokáže spojiť. Prečo je to tak? A čo sa dá proti tomu urobiť?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook, Pixabay)   Prečo sa nezjednotia všetci, ktorí sa usilujú o opozíciu voči globalistickým silám? A prečo je to tak všade, nielen u nás? Môžu aj napriek nejednotnosti nájsť opozičné sily riešenie a dosiahnuť svoj cieľ: nedovoliť globalistom ukradnúť štát? V Českej republike vyšla zaujímavá úvaha…

Bielorusko: Nové sankcie EÚ hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny

0 icon

Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP)   Bielorusko tvrdí, že najnovšie ekonomické sankcie, ktoré naňho uvalila EÚ v reakcii na májový incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny. Uviedlo to v utorok tamojšie ministerstvo zahraničných vecí,…

Juraj Mesík: To, čo sa tu deje, je jeden masový experiment s podávaním experimentálnych vakcín

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Analytik globálnych trendov a lekár Juraj Mesík v relácii televízie TA3 Tak takto vysvetlil súvislosti medzi mierou zaočkovanosti a počtom nakazených, resp. úmrtí na ochorenie Covid – 19. Existuje jednoznačná korelácia medzi očkovaním a mierou pozitívne testovaných? Z témy pandémie a očkovania sa podľa Mesíka…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

René Pavlík

Susedia a vzťahy

0icon

Susedia a vzťahy. Dobré vzťahy robia dobrých susedov. Každý vlastník nehnuteľnosti vie, ako mu zlý sused dokáže znepríjemniť život. Nárokuje si na kus pozemku, kradne ovocie, požičia si vec a odmieta ju vrátiť, na cudzej lúke usporiada svoju zábavu, po cudzích poliach rozhadzuje svoje pripomienky, ohovára. Ak v záujme dobrých…

Štefan Harabin

Dnešná dislokácia vojsk NATO na hraniciach Ruska iba opakuje situáciu pred 22. júnom roku 1941.  

0icon

Celý personálny, zbrojársky, ekonomicko-energeticko-zdrojový potenciál kontinentálnej Európy bol 22. júna 1941 nasadený na likvidáciu Slovanov. Nepripomína Vám to aj momentálny stav v Európe, keď vojská štátov NATO boli dislokované na hraniciach Ruska pod vymyslenými zámienkami. S cieľom genocídy Slovanov bez vyhlásenia vojny pred 80 rokmi, 22. júna 1941 zaútočilo Nemecko na Sovietsky…

Andrej Sablič

Ľudstvo sa nepoučilo.

0icon

Dnes so slzami v očiach celosvetová spoločnosť si pripomíname začiatok II. Svetovej vojny. V tejto súvislosti chcem len upozorniť, že II. Svetová vojna to nie je o Nemecku a Hitlerovi, ale o ekonomických vzťahoch vo svete po I. Svetovej vojne! Bolo to obdobie charakterizované menovým chaosom v podobe inflácii, ciel,…

Tony Belohorec

Pôvodne Igor Matovič chcel, aby sa vysťahoval z domu Fico. Dnes sa chce vysťahovať on sám. Dokonca zo Slovenskej republiky

0icon

Igor Matovič, v prípade že prejde referendum reálne uvažuje nad tým, že sa vystahuje zo Slovenska kvôli Róbertovi Ficovi a jeho ďalšiemu pôsobeniu v politike. Povedal to aktuálne v interview pre korporátne médium “Dostal som tip na doplnenie programu vlády: “Obchody otvárať, smerákov zatvárať.” Dokelu, škoda, že už je programko…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Prečo by si radšej nemal jesť pleseň na jedle?

0 icon

Predstavte si to: konečne si môžeš dať prvé sústo svojho obľúbeného sendviča a uvedomíš si, že na chliebe sa rozrastá pleseň! Pravdepodobne sa ti to už niekedy a pravdepodobne si sa obával možných dôsledkov. A existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako na to môže telo reagovať. Aké sú teda negatívne účinky plesne na…

Záhada nacistických pokladov: Kto si privlastnil nacistické zlato? 6. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí šiestou časťou článku s podtitulom Záhada nacistických pokladov. Celý náš cyklus minisérie článkov sa pomaly ale isto blíži k svojmu záveru. Pre všetkých fanúšikov máme však skvelú správu - v tematike druhej svetovej vojny aj jej záhad rozhodne nekončíme! Po nacistickom zlate pátrali nielen Spojenci, ale aj bežní ľudia. Pozrite sa…

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu. 1. Ponožky ti pomôžu rýchlejši

Zrod atómovej bomby: Keď výnalezcov desí ich vlastný výtvor

0 icon

Keď prvýkrát vyskúšali tvorcovia atómovej bomby jej silu v praxi – v púšti, zostali zhrození. Výbuch bol oveľa mocnejší, ako predpokladali. Ale poďme pekne po poriadku. Vedci, ktorí za druhej svetovej vojny v supertajnom americkom výskumnom centre, sedeli na pušnom prachu. Pušnom prachu... teda to je iba zlomok pravdy, na čom skutočne sedeli. A to…

Vo svete IT

Redmi Note 11 údajne prekvapí výkonom technológie rýchleho nabíjania, hovorí známy leaker informácií

0 icon

Rýchle nabíjanie je technológia, ktoré je zo strany používateľov stále viac žiadanou. Reagujú na to aj výrobcovia smartfónov, najmä spoločnosť Xiaomi. Tá rok čo rok je lídrom v tejto oblasti. Dôkazom toho je aj nedávno predstavená technológie HyperCharge, ktorá ponúka nabíjanie pri výkone 200W. Rovnako sa objavili informácie aj o…

Táto aplikácia dokáže vdýchnuť svieži vietor do vzhľadu upozornení vo vašom Androide. Určite ju neprehliadnite!

0 icon

Operačný systém Android vo všeobecnosti patrí medzi operačné systémy, ktoré si môžu používatelia vo veľkej miere upraviť podľa svojho gusta. Umožňuje zmeniť nielen vzhľad, ale aj pridávať rôzne extra funkcie. Napríklad nedávno sme vám ukázali, ako si môžete pridať do rozhrania notifikačnej lišty skratky na rôzne aplikácie. Prípadne, ako si…

„Dobrý deň, je tento inzerát stále platný?…“ Polícia upozorňuje na nový modus operandi online podvodníkov!

0 icon

Podvody v online priestore sú čoraz častejšími. Zatiaľ čo v minulosti prebiehali prevažne cez e-mailové správy, tak v súčasnosti sú čoraz interaktívnejšie. Podvodníci sa už totiž neštítia aktívne komunikovať prostredníctvom rôznych komunikačných platforiem, či dokonca zavolať a predstierať, že volajú napríklad v mene banky. V minulosti sme napríklad upozorňovali na…

Redmi prvýkrát spomína pripravovaný Redmi K50: Čo má získať vlajkový model spoločnosti?

0 icon

Od predstavenia modelov Redmi K40 ubehlo len pár mesiacov, dcérska spoločnosť Xiaomi však určite nelení. Po nedávnom predstavení modelov z vlajkovej línie už zrejme plánuje vývoj vlajkových smartfónov pre budúci rok, ktoré majú prísť pod názvom Redmi K50. Potvrdil to priamo generálny riaditeľ spoločnosti Redmi, Lu Weibing, keď sa prostredníctvom…

Google Správy dostali novú funkciu. Oceníte ju v prípade, ak máte problém vidieť drobné písmo. Pozrite sa, ako funguje!

0 icon

Posledné dni môžeme v súvislosti s aplikáciou Správy od spoločnosti Google čítať viacero správ. Jednou z noviniek, ktorú spoločnosť zakomponovala niekoľko dní dozadu do aplikácie, je End-to-end šifrovanie, ktorá je aktuálne distribuovanou naprieč globálnym trhom. Rovnako sa spomínala aj funkcia  Špendlíka, ktorá umožňuje pripnúť jednotlivé konverzácie do vrchnej časti rozhrania…

Armádny Magazín

"Krok k posilneniu námorníctva“. Ukrajina nakupuje britské mínolovky

0 icon

Ukrajina, 22. júna 2021 (AM) - Tento rok má Ukrajina v úmysle kúpiť dve britské minové vyhľadávače triedy Sandown. Prezident Vladimir Zelenský dnes pricestuje do Odesy, aby podpísal zmluvu o kúpe vojnových lodí.   Na začiatku 90. rokov vstúpilo do služby kráľovského námorníctva 15 mínoloviek Sandown. Tri z týchto lodí boli…

Minister obrany: Účasť Slovenska v bojovej skupine V4 Európskej únie ostáva jednou z našich priorít

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM, MOSR) - Vyšehradská skupina má potenciál a tiež záujem rozširovať spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. Okrem prípravy spoločnej bojovej skupiny, perspektív spoločného obstarávania, či koordinácie postojov v transatlantických štruktúrach chce prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti strategickej komunikácie. Po rokovaní ministrov obran

Aj Gruzínsko postupne sťahuje svoje jednotky z Afganistanu

0 icon

Gruzínsko, 22. júna 2021 (AM) - Posledná gruzínska jednotka umiestnená v Afganistane sa postupne vráti do svojej vlasti. Informovala o tom tlačová služba gruzínskeho ministerstva obrany.   „Prvá časť 32. práporu 3. pešej brigády dorazila do Gruzínska. Na medzinárodnom letisku Tbilisi sa s gruzínskymi mierovými jednotkami stretli ve

(Ne)známa Veľká vlastenecká vojna. K 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu hitlerovským Nemeckom

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM) - Vojenský historik Igor Baka v práci „Slovenská armáda vo vojne proti Sovietskemu zväzu a slovensko-nemecké vzťahy 1941-1945“ uvádza, že čo sa týka samotného útoku proti ZSSR, nacistické Nemecko naň spočiatku nerátalo s účasťou iných štátov okrem Rumunska a Fínska, ktoré mali voči ZSSR územné požiadavky. Avšak aj i

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

0 icon

  Bosna, 22. júna 2021 (AM) - Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.   Minister obrany Bosn

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali