Toto ochorenie, ktoré dostalo názov Münchhausenov syndróm v zastúpení, ako prvý popísal britský lekár Roy Meadow v roku 1977. Ten mal podozrenie, že syndrómom trpí jeho žena, pretože sa mu zdalo nepravdepodobné, že obaja jeho synovia umreli na syndróm náhleho úmrtia. Neskôr sa ukázalo, že sa mýlil, no Münchhausenov syndróm v zastúpení je skutočné ochorenie. O čo vlastne ide?
Vo svojej podstate ide o druh týrania dieťaťa. Ochorenie je o to šokujúcejšie, že k týraniu je nevedomky zneužívaný zdravotnícky personál. Matka si pre svoje dieťa vymýšľa stále nové príznaky, ktoré je náročné overiť, ako napríklad údajná zvýšená teplota alebo horúčka predchádzajúci deň, zažívacie ťažkosti, kŕče a podobne. Lekári a sestry potom v snahe zistiť príčinu matkou popisovaných ťažkostí pristupujú k najrôznejším vyšetreniam, podávaním liekov alebo dokonca k operáciám, ktoré môžu mať nezvratný vplyv na zdravie dieťaťa, píše český spravodajský portál idnes.
Ak lekári ignorujú údajné príznaky, môže osoba trpiaca Münchhausenovým syndrómom v zastúpení v snahe získať pozornosť privodiť príznaky dieťaťu vedome podávaním rôznych látok a prípravkov. Rodič sa môže rozčuľovať a často meniť lekárov. „Väčšinou ide o snahu opatrovateľa získať uznanie, podporu, niekedy hrajú úlohu aj problémy napr. vo vzťahovej oblasti, napríklad nespokojnosť v manželstve. Mnoho páchateľov trpí tiež poruchou osobnosti,“ vysvetľuje česká psychologická Hedvika Boukalová z Filozofickej fakulty Karlovej univerzity.
Zaznamenané boli prípady, kedy matka dieťaťa vstrekovala vlastnú krv do vzoriek moču, no výnimočné nie sú ani oveľa drastickejšie incidenty ako napríklad otrava dieťaťa jedom, či vpichovanie tekutiny pod kožu. Podľa odborníkov sa tento druh týrania končí smrťou 9 až 31 percent detí.
Ochorenie sa prejavuje opakujúcimi sa dlhotrvajúcimi znakmi, ktoré sa u obetí vyskytujú krátko po tom, čo sú v kontakte s páchateľom, vysvetľuje Boukalová. V drvivej väčšine sa ochorenie prejavuje u žien: 80 percent z nich sú matky, zvyšok rodinné príslušníčky či zdravotné sestry. Obeťami môžu byť okrem detí aj seniori, píše portál idnes.cz.
Fakt, že ochorenie postihuje najmä ženy, si odborníci vysvetľujú možnou snahou získať ocenenie vo svojej úlohe opatrovateľky, ktorá je pre ženy prirodzenejšia, tvrdí Boukalová. Tieto osoby si pritom uvedomujú, že dieťaťu robia zle, no snažia sa svoje chovanie na verejnosti regulovať a na odhalenie často pomôže až skrytá kamera.
Odhaliť osobu trpiacu Münchhausenovým syndrómom v zastúpení je veľmi náročné, najmä, ak ide o malé deti. Žena môže pôsobiť dojmom milujúcej a starostlivej matky, no v skutočnosti ide pre dieťa o život ohrozujúcu situáciu. Našťastie ide o veľmi zriedkavú poruchu: približne 0,4 prípadu na 100.000 detí mladších ako 16 rokov, 2 až 2,8 prípadov na 100.000 detí mladších 1 roku.