testovanie

NAŽIVO

19:53

 Ukrajinský parlament v utorok odsúhlasil predĺženie stanného práva a mobilizácie o ďalších 90 dní, a to do 5. novembra tohto roka. Oznámil to v utorok ukrajinský poslanec Jaroslav Železniak a dodal, že rozhodnutie podporilo 320 poslancov, pričom jeden bol proti. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

19:50

Trump zakázal Zelenskému útočiť na Moskvu. Prezident USA podľa agentúry Reuters vyhlásil, že Zelenskyj by nemal mieriť na Moskvu a pokúšať sa útočiť na ruské hlavné mesto.

Trump tiež dodal, že v súčasnej vojne nie je na strane Ukrajiny ani Ruska. „Chcem len zastaviť zabíjanie,“ vyhlásil. Prezident USA povedal, že ak Rusko a Ukrajina nedospejú k dohode do 50 dní, bude to veľmi zlé.

19:20

Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie: Kráľovstvo odsudzuje pokračovanie hrubých izraelských útokov na sýrske územie, zasahovanie do jej vnútorných záležitostí a destabilizáciu jej bezpečnosti a stability pri hrubom porušení medzinárodného práva, ako aj porušení dohody uzavretej medzi Sýriou a Izraelom v roku 1974.

Kráľovstvo opätovne vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo bratskú Sýrsku Arabskú republiku a podporilo ju v tejto fáze a postavilo sa proti týmto neustálym izraelským útokom a intervenciám v Sýrii.

19:18

Desaťtisíce Afgancov „presídľujú“ do Spojeného kráľovstva kvôli „úniku údajov“. Tajná operácia Spojeného kráľovstva „Rubyfic“ presídľuje 24 000 Afgancov, ktorí sú „ohrození únikom údajov ministerstva obrany“, a vystavuje 100 000 ľudí údajnému „riziku zo strany Talibanu“.

19:14

Česko sa nezapojí do nákupu amerických zbraní krajinami NATO na dodanie Kyjevu, vyhlásil premiér Fiala. Podobné vyhlásenie už skôr urobilo Maďarsko.

V súčasnosti sú potvrdené informácie o účasti v tomto programe len v prípade Nemecka a Nórska.

19:02

Európska únia (EÚ) dokončila druhý zoznam protiopatrení zameraných na americký tovar v hodnote 72 miliárd eur. Ak sa rozhodne pre odvetu za colnú politiku Donalda Trumpa, dotkne sa produktov, ako sú lietadlá Boeing, autá či bourbon.

19:01

Brazílsky prokurátor v utorok požiadal Najvyšší súd, aby uznal exprezidenta Jaira Bolsonara za vinného zo zosnovania štátneho prevratu. Urobil tak v záverečnej reči na pojednávaní, do ktorého sa v prospech Bolsonara snaží zasiahnuť americký prezident Donald Trump.

19:00

Maďarská vláda dúfa, že mierové úsilie amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajine povedie v nasledujúcich týždňoch k úspechu. Podľa agentúry MTI to povedal v utorok v Bruseli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. „A tiež si myslím, že je jasné, že keby európski politici a ukrajinskí politici tieto mierové snahy neustále nemarili, už by mohli byť úspešné,“ povedal Szijjártó.

18:10

Izraelské nálety na oblasť Bikáa vo východnom Libanone si v utorok vyžiadali najmenej 12 obetí, informovali libanonské štátne médiá.

17:27

V súvislosti so slovenským blokovaním 18. balíka protiruských sankcií EÚ by podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského mohlo dôjsť v stredu k posunu. Podľa českého ministra bol v tejto téme na utorňajšom zasadnutí ministrov vyvíjaný na Slovensko pomerne veľký tlak. „Zajtra by mohlo dôjsť k určitému posunu, tak verím, že sa tú situáciu podarí vyriešiť. Takže z tohto vychádza môj určitý optimizmus. Samozrejme, nemôžem hovoriť za to, čo urobí Európska komisia a ako sa zachová slovenská strana,“ povedal Lipavský. Verí, že sa v tejto veci podarí nájsť konštruktívne riešenie.

17:26

Európska únia už po tretíkrát nedokázala schváliť 18. balík sankcií proti Ruskej federácii. Ako informoval dánsky minister zahraničných vecí Lars Løkke Rasmussen, v súčasnosti tri krajiny nesúhlasia so znížením cenového stropu na ruskú ropu.

Predtým médiá informovali, že svoje námietky proti balíku sankcií vyjadrili Slovensko, Maďarsko a Malta.

16:47

Predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ v utorok oznámil, že v rámci reorganizácie vlády odovzdal parlamentu svoju demisiu. Šmyhaľ sa pravdepodobne zakrátko stane ministrom obrany a nahradí tak Rustema Umerova, ktorý údajne zaujme funkciu ukrajinského veľvyslanca v Spojených štátoch. Na post premiérky Zelenskyj v pondelok nominoval ministerku hospodárstva a prvú podpredsedníčku vlády Juliju Svyrydenkovú.

Denys Šmyhaľ
Na snímke Denys Šmyhaľ / Foto: SITA/AP-Omar Havana
16:14

Biely dom tvrdí, že Trump v rozhovore so Zelenským nevyzýval na údery na Moskvu a Petrohrad.

Predtým denník Financial Times napísal, že Trump sa Zelenského opýtal, prečo Ukrajina neudrie na Moskvu a Petrohrad, na čo Zelenskyj požiadal o rakety dlhého doletu.

15:34

14:06

Silné dažde sa v pondelok večer prehnali severovýchodom Spojených štátov, pričom v štátoch New York a New Jersey vyvolali prívalové povodne. V dôsledku nich uviazli na cestách vozidlá, boli pozastavené viaceré linky metra a na niektorých miestach aj vyhlásený núdzový stav, informovala správa agentúry AP.

13:24
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

MUDr. Michal Piják: Matovičove “zázračné” skríningy sú okrem nezmyselného šikanovania občanov aj zbytočne vyhodené peniaze

Odborník na chronické vírusové hepatitídy, či autoimunitné choroby pečene, MUDr. Michal Piják sa zameral na absurdnosti spojené s prvým a druhým celoplošným testovaním v SR

testovanie
Ilustračná snímka
❚❚
.

Falošné závery z prvého celoplošného testovania

Premiér a jeho suita sa doteraz chvália, že pri prvom celoplošným testovaním znížili počty infekčných ľudí o 58 percent a ešte stále odporúča plošné testovanie lídrom iných štátov. Tvrdiť, že pokles nových prípadov je dôsledkom plošného testovania je však veľmi odvážne, a myslím si, že nikto z odborníkov by za to nedal ruku do ohňa. Nejaký pokles tam skutočne bol, ale treba si uvedomiť, že k znižovaniu počtu pozitívnych prípadov po začiatku celoštátneho štátneho testovania mohli prispieť viaceré skresľujúce faktory (bias).

Prvým, pravdepodobne najdôležitejším bias, ktorý mohol skresliť výsledky, bolo sprísnenie epidemiologických opatrení z polovice októbra (zatvorenie škôl okrem prvého stupňa a materských škôl, či zákaz vychádzania okrem cesty do práce). Dôkazom toho je aj to, že krivka nových prípadov začala klesať ešte pred zahájením plošného testovania.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý prispel k nadhodnoteniu výsledkov bolo to, že v danom čase sa v epidemiologických štatistikách uvádzali len výsledky pozitivity PCR testov. Údaje o počte infikovaných boli skreslené tým, že sa znížil počet testov PCR na 2-3 násobok, pretože zo štatistík vypadli osoby, ktoré mali pozitívne antigénové testy. Väčšina osôb s pozitívnym Ag testom bola totiž umiestnená do karantény po dobu 10 dní spolu so všetkými členmi tej istej domácnosti a nimi vystopovanými kontaktnými osobami, a nepodrobili sa ďalšiemu testovaniu pomocou PCR. Počty PCR testov klesli aj preto, lebo regionálne úrady nestíhali dohľadávať kontakty a vyzývať ich, aby sa išli testovať, čo je problémom aj dnes. Na tomto skreslení výsledkov sa podieľalo aj výrazné zníženie počtu vykonaných testov počas víkendov.

.

Keďže sa neurobili validačné testy, tak nikto nemôže byť schopný zodpovedne povedať, za čo mohlo antigénové testovanie a za čo sprísnenie epidemiologických opatrení z 15. októbra. Za najstabilnejší parameter preto možno považovať zrejme počty hospitalizácií. Zo štatistických údajov je zrejmé, že na rozdiel od poklesu pozitívnych PCR prípadov, počty hospitalizovaných sa v priebehu mesiaca november výrazne nemenili a výrazný vzostup nastal až začiatkom decembra. Z grafov je tiež vidieť, že nárast pozitívnych prípadov (PCR plus Ag testy) sa začal prejavovať už skôr, cca po jednom týždni od ukončenia druhého kola testovania, ktoré prebehlo 7.-8. novembra. Jedným z hlavných dôvodov tohto nárastu bola zrejme zvýšená mobilita osôb, ktoré mali negatívne antigénové testy, o čom existujú jasné dôkazy. Je pravdepodobné, že k zrýchleniu šírenia nákazy mohol prispieť falošný pocit, že všetci boli pretestovaní a vonku sa už nepohybujú nositelia nákazy. V najhoršom scenári pri menšej ostražitosti mohlo mať teda plošné testovanie na vývoj epidémie opačný než želaný efekt.

 

Benefity prvého celoplošného testovania

Prvé testovanie potvrdilo predpoklad, že antigénové testy môžu fungovať veľmi dobre vo veľmi premorených oblastiach. Je to aj logisticky dobre zvládnuteľné a armáda to vie koordinovať. Za relatívne nízke náklady (v porovnaní so stratami napríklad z plošného lockdownu) by sa takto dokázalo výrazne zlepšiť epidemiologická situácia v menších oblastiach.

Pred zahájením testovania sa špecificita použitých antigénových testov testov odhadovala pod 99 percent. Výsledky testovania prekvapivo ukázali, že špecificita testov bola nad úrovňou 99,6 percenta, čo je veľmi blízko údajom z príbalového letáka týchto testov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to blízko 100 percentám, teda že tieto testy sú mimoriadne presné. Problém je, že keď testujeme povedzme štyri milióny ľudí, vyjde z toho 16-tisíc falošne pozitívnych.

Potvrdilo sa tiež, že na miestach s nízkou incidenciou (počtom nových prípadov) sa tieto testy ukazujú ako málo efektívne. Žiaľ, boli aj regióny, ktoré mali prevalenciu 0,3 percenta, čo už je na hrane toho, či ide o falošne pozitívnych alebo reálne pozitívnych vzhľadom na presnosť testov. Dá sa predpokladať do siedmich dní len mierny pokles počtu prípadov, ktoré nájdeme PCR testami, a ani opakované pretestovanie tam nepomôže urobiť zásadný zlom, ako vo veľmi premorených okresoch. Tam by bolo veľmi efektívne, ak by sa pozitívne antigénové testy pretestovali PCR, aby sa zistilo, ktoré sú skutočne pozitívne (je to malý počet a je to zvládnuteľné – stačí, aby príslušné RÚVZ indikovali týchto ľudí na PCR test). Následne by bolo viac dát a mohli by trasovaním dopátrať ešte ďalších ľudí a identifikovať lokálne ohniská.

.
Graf
Výhody antigénových testov pri skríningovom testovaní Covid-19

Podľa Dr.Michaela Mina je čas zmeniť to, čo si myslíme o citlivosti testovania na Covid-19. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a vedecká komunita sa v súčasnosti takmer výlučne zameriavajú na citlivosť testov, čo je miera toho, ako dobre môže jednotlivý test detekovať molekuly vírusového proteínu alebo RNA. Kriticky, toto opatrenie zanedbáva kontext spôsobu použitia testu. Pokiaľ však ide o rozsiahly skríning, ktorý je tak veľmi potrebný pre krajiny ako je USA, je nevyhnutný kontext.

Kľúčovou otázkou nie je to, ako dobre je možné detegovať molekuly v jednej vzorke, ale ako efektívne je možné detegovať infekcie v populácii opakovaným použitím daného testu, ako súčasti celkovej stratégie testovania – citlivosti testovacieho režimu. Režim pravidelného testovania funguje ako akýsi filter Covid-19 tým, že identifikuje, izoluje a tým odfiltruje aktuálne infikované osoby vrátane tých, ktoré sú bez príznakov. Meranie citlivosti testovacieho režimu alebo filtra si vyžaduje, aby sa určitý test hodnotil podľa kontextu, t.j., ako často sa používa, komu sa aplikuje, kedy v priebehu infekcie funguje a či sa jeho výsledky vrátia včas, aby sa zabránilo šíreniu. Viac tu.

Jednou z hlavných výhod Ag testov je, že sú oveľa rýchlejšie a lacnejšie ako PCR testy, vzhľadom na ich nenáročné technické prevedenie. Na druhej strane, antigénové testy nie sú také citlivé ako verzie PCR, ktoré dokážu zachytiť aj nepatrné množstvá vírusovej RNA, alebo jeho fragmentov. Nižšia citlivosť antigénových testov vyvolávala až donedávna obavy medzi odborníkmi, spočívajúce v tom, že tieto testy nezachytia infikovaných ľudí s nízkou náložou vírusu, čo môže mať za následok nekontrolované šírenie infekcie. Zdá sa, že uvedené obavy nemusia byť opodstatnené, pretože schopnosť šírenia vírusu z infikovaných osôb, ktoré nezachytil antigénový test na iné osoby je menšia, lebo majú nízku nálož vírusu. Inými slovami, antigénové testy zachytávajú najinfekčnejšie osoby.

V porovnaní s PCR testami možno nižšiu citlivosť Ag testov pri skríningu asymptomatických osôb považovať za výhodu. Nevýhodou vysokej citlivosti PCR testov je to, že zachytávajú aj osoby, s nízkou náložou, ktoré už nie sú infekčné. PCR test totiž nedokáže rozlišovať medzi vírusom schopným reprodukcie a vírusom, ktorý nie je schopný reprodukcie. Jedným z riešení by bolo upraviť hraničnú CT hodnotu, ktorá sa v súčasnosti používa na rozhodnutie, že je pacient infikovaný. Ktorýkoľvek test s prahovou hodnotou cyklu nad 35 sa považuje za príliš citlivý. Z hľadiska hodnotenia špecifickosti záchytu životaschopného vírusu sa zdajú byť preto antigénové testy špecifickejšie, ako PCR. Inak z epidemiologického hľadiska je tiež bezpečnejšie, keď test poskytuje falošne negatívny výsledok ako falošne pozitívny výsledok.

Veľmi výstižne celú situáciu vyjadril Michael Mina: „Ľudia infikovaní vírusom sú najinfekčnejší 1-2 dni predtým, ako sa príznaky objavia a asi do 5 dní po objavení prvých príznakov. Ale pri súčasných možnostiach PCR-testovania to nebudete robiť dosť často na to, aby ste mali šancu skutočne aj niekoho v tom okne zachytiť.“ „Jedným z riešení by bolo upraviť hraničnú CT hodnotu, ktorá sa v súčasnosti používa na rozhodnutie, že je pacient infikovaný. Väčšina aktuálne vykonávaných testov v USA má hraničnú CT hodnotu stanovenú na úrovni 40 cyklov, niektoré na 37. To znamená, že máte pozitívny nález na koronavírus aj v prípade, ak testovací proces vyžadoval na zistenie vírusu až 40 cyklov, resp 37. Testy s tak vysokými prahovými hodnotami môžu zistiť nielen živý vírus, ale aj genetické fragmenty, zvyšky infekcie, ktoré už nepredstavujú žiadne infekčné riziko – podobne ako keď detektív nájde vlas na mieste činu dávno po úteku páchateľa.“ Viac tu.

.

 

Prečo je pri skríningovom testovaní Covid-19 potrebná vysoká frekvencia testov 

Viacero štúdií preukázalo, že prenos SARS-CoV-2 nastáva niekoľko dni po expozícii, keď vrcholí vírusová záťaž. Toto načasovanie zvyšuje dôležitosť potreby vysokej frekvencie testov, pretože test sa musí použiť na začiatku infekcie, aby sa zastavilo ďalšie šírenie, a znižuje dôležitosť dosiahnutia veľmi nízkych molekulárnych limitov detekcie štandardných testov. Problémom môžu byť osoby s počínajúcou infekciou, ktoré majú nízku hladinu vírusu. Keďže nálož vírusu u týchto osôb môže rýchlo stúpať v priebehu niekoľkých hodín, odporúča sa opakovať test 2-3 krát v týždni. Ag testom sa teda môže rýchlo identifikovať väčšina infikovaných osôb, ktoré sú schopné šíriť infekciu na iné osoby. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že až donedávna nebolo dostatok dôkazov, či infekčnosť SARS-CoV-2 závisí od veľkosti nálože. Nedávna štúdia priniesla pomerne presvedčivé dôkazy, že čím vyššia je vírusová nálož u pacienta, tým väčšia je pravdepodobnosť, že pacient je nákazlivý.

Uvedená situácia je graficky znázornená na dolnej časti pripojeného obrázka. Test s nízkou analytickou citlivosťou treba aplikovať často a test s vysokou analytickou citlivosťou stačí aplikovať zriedka. Oba testovacie režimy detegujú infekciu (oranžové kruhy), ale iba vysokofrekvenčný test ju deteguje počas prenosového okna (tieňovanie), a to aj napriek nižšej analytickej citlivosti, čo z neho robí účinnejší filter. Na hornej časti obrázka je znázornená časť výsledkov štúdie, ktorá na základe matematického modelovania dokumentovala vyššiu efektívnosť častého testovania. Častejšie testovanie ((A, B) efektívne znížilo reprodukčné číslo R , vyjadrené ako percento, o ktoré je R 0 znížené, 100 × ( R 0 – R ) / R 0 . V porovnaní so žiadnym testovaním (šedé pruhy) ((C, D), surveillancia (dohľad) potláča celkový počet infekcií v oboch modeloch pri testovaní každý deň alebo každé 3 dni, ale iba čiastočne zmierňuje celkový počet prípadov ak bol interval medzi testovaním 1-2 týždne. Viac tu.

Michal Piják
Na snímke slovenský lekár MUDr. Michal Piják
Absurdity druhého celoplošného testovania 

Je neuveriteľné, že Matovič a jeho „úžasní“ odborní poradcovia sa nepoučili z chýb pri prvom testovaní. Osobne si myslím, že za najväčšiu chybou bolo to, že testovanie sa neuskutočnilo opakovane po sebe v krátkom intervale. Bolo by to síce finančne nákladnejšie, ale benefit z hľadiska obmedzenia šírenia prenosu a tým zníženia mortality by bol zákonite neporovnateľné vyšší. Na nezmyselnosť druhého celoplošného testovania označovaného z nejasných dôvodov za celoplošný skríning poukázalo viacero odborníkov. Napríklad Martin Hanus, v jeho nedávnom článku nazvanom „Matovičov skríning a čo radí špičkový nemecký virológ Drosten“ napísal:

„Ale ako sme si týmto celoplošným skríningom vlastne pomohli? Premiér Matovič ho promoval s tým, že tak odhalíme nové ohniská, o ktorých sme predtým nemuseli tušiť, čo sa nám vraj po včerajšku podarilo v Revúcej a okolí. To však celkom nesedí, keďže to už predtým vyplývalo z verejných údajov, ktoré dávajú dokopy analytici z Dát bez pátosu. Na konečné výsledky si treba ešte počkať, ale zatiaľ nevidieť, ako zásadne nám má pomôcť fakt, že sme v priebehu dvoch týždňov podrobili jednému antigénovému testu veľkú časť populácie – namiesto toho, aby sme už pred týždňom začali opakovane testovať (ideálne nie raz za týždeň, ale každé štyri dni) v ohniskách ako Revúca.“

Výsledky matematického modelovania naznačujú, že niektoré typy sledovania spôsobia, že niektorí jednotlivci budú zbytočne karantenizovaní. Napríklad zriedkavé použitie citlivého testu nielenže identifikuje 1) osoby s nízkou vírusovou záťažou na začiatku infekcie, ktoré musia byť izolované, aby sa obmedzilo šírenie vírusu, ale 2) osoby v období zotavenia, ktoré majú stále detekovateľný vírus alebo RNA, ale sú pod infekčnou prahovou hodnotou. Izolácia tejto druhej skupiny pacientov nebude mať žiadny vplyv na šírenie vírusu, ale bude mať za následok zvýšené náklady na izoláciu. Použitie sérológie, opakované testovanie s odstupom 24 alebo 48 hodín alebo nejaký iný test na rozlíšenie pacientov s nízkou vírusovou záťažou na vzostupe infekcie od pacientov vo fáze zotavovania by mohlo umožniť účinnejšie rozhodnutia o karanténe. Viac tu.

 

Záver

Výsledky prvého celoplošného testovania jasne preukázali, čo sa aj vopred predpokladalo, že aplikácia plošného testovania na oblasť s rozdielnym výskytom infekcie zákonite nemôže byť efektívna. Celoplošné sledovanie môže mať význam v regiónoch s vysokou incidenciou, alebo u rizikových skupín.

Najväčšou chybou prvého celopološného testovania bolo, že sa nepostupovalo diferencovane. Epidemiologické opatrenia v krajinách s rozdielnou prevalenciou infekcie by sa mali robiť diferencovane podľa rozsahu výskytu infekcie a nie celoplošne a to môže byť z hľadiska alokácie zdrojov najefektívnejšie. Vďaka chaotickým opatreniam tejto vlády sme sa dostali do situácie, kde bolo potrebné aplikovať ďalší ešte tvrdší lockdown.

Je smutné, že premiér a jeho odborný poradcovia sa nepoučili z chýb prvého celoplošného testovania. Za najväčšiu chybu možno považovať to, že sa ignorovala skutočnosť, že použitie Ag testov na celoplošné testovanie asymptomatických osôb si vyžaduje ich opakovanie niekoľko krát v týždni. V opačnom prípade nemôžu priniesť očakávané výsledky, t.j. obmedzenie asymptomatického šírenia infekcie a znamenajú iba zbytočné šikanovanie občanov a zbytočne vyhodnotené peniaze.

.

Druhé kolo plošného testovania by teda mohlo mať určitý zmysel, ale iba v okresoch (či dokonca obciach/mestách) s antigénovou pozitivitou nad jedno percento (možno nad 0,8 percenta, ak by bolo dosť zdrojov). Aby takéto testovanie bolo efektívne vyžadovalo by si to však opakované testovanie v intervale kratšom ako štyri dni viackrát po sebe.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

.
.
.

Fico rozhodol, ako budú postupovať v prípade hlasovania o 18. balíku sankcií voči Rusku. Zverejnil aj list

Slovensko v utorok na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli požiadalo o odklad hlasovania o 18. balíku…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

V Bruseli prebehla zaujímavá schôdzka

V Bruseli prebehla zaujímavá schôdzka. Stretli sa predstavitelia Izraela, Libanonu, Sýrie a ďalší

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinec pobodal 17-ročného mladíka v Bratislave. Prokurátor koná

Prokurátor podal návrh na väzbu osoby, ktorá zaútočila na chlapca v noci zo soboty na nedeľu (13. 7.) v centre…

15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin vyšle Trumpovi jasný signál

Putin odignoruje ultimátum Trumpa a má v úmysle pokračovať vo vojne a eskalovať konflikt s USA, kým Západ nesúhlasí s…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zdechovský mal počas májovej misie na Slovensku policajnú ochranu, písali médiá. Rezort vnútra to odmieta

Český europoslanec Tomáš Zdechovský mal údajne počas májovej misie na Slovensku policajnú ochranu. Písal o tom denník N s odvolaním…

15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Vylepšite svoj počítač s lacnou sadou MS Office a operačným systémom Windows: Ušetrite viac ako 90 %! Všetky originálne digitálne licenčné kľúče za najlepšie ceny!

Množstvo podnikov a firiem naďalej využíva cloudové služby, kancelársky balík pre stolné počítače preto zostáva naďalej neodmysliteľnou súčasťou mnohých pracovných…

15. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Gedra prišiel so šokujúcou informáciou. K tejto fotke sa Šnídl bude musieť vyjadriť

Denník N zasa vytvoril búrku v šerblíku. Úrad vlády to však nenechal len tak…

15. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

V čí prospech bude 50-dňová Trumpova pauza?

Včerajšie vyhlásenia Trumpa, ktoré boli voči Ruskej federácii oveľa mäkšie, ako sa očakávalo deň predtým, vyvolali množstvo skeptických komentárov na…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Posledný prípad prekročil červenú čiaru. Maďarsko vyzýva EÚ, aby uvalila sankcie na Ukrajinu

Maďarsko vyzýva EÚ, aby uvalila sankcie na Ukrajinu kvôli smrti etnického Maďara, ktorého podľa Budapešti zbili v TCK

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Medvedev reaguje na Trumpovo “ultimátum”

Zástupca predsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie poznamenal, že „svet sa zachvel v očakávaní dôsledkov“

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najslabší ministri aktuálnej vlády

Pozreli sme sa na činnosť jednotlivých ministrov aktuálnej, už štvrtej vlády Roberta Fica a vybrali sme piatich, ktorí sa nám…

15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zdechovský v EP predstavil kritickú správu z kontrolnej misie na Slovensku. Zastal sa samozrejme mimovládok aj mainstreamu

V utorok doobeda boli na pôde Európskeho parlamentu prezentované dve správy o Slovensku. Vo Výbore EP pre občianske slobody, spravodlivosť…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinský parlament schválil zákon o odstúpení od Ottawskej zmluvy

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump údajne zvažuje, že Ukrajine dodá rakety Tomahawk schopné zasiahnuť Moskvu a Petrohrad. Kremeľ to vidí inak

Americký prezident Donald Trump povolil Ukrajine použitie rakiet ATACMS s doletom 300 kilometrov a zvažuje aj dodávku riadených striel Tomahawk,…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák: Púchovský sa predviedol ako „progresívny miniführer“

Vyvracač hoaxov Dávid Púchovský včera na sociálnej sieti označil  voličov koaličných strán za  „internetových trolov, primitívov, agresorov, zbytočné existencie…. “…

15. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko získava partnera. Čína prisľúbila „prehĺbenie“ podpory v súvislosti s Trumpovými hrozbami

Čína prisľúbila Rusku „hlbšiu“ podporu v súvislosti s Trumpovými hrozbami, uvádza The Telegraph

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ľupták exkluzívne pre HS: Znalci sa zhodli v tom, že dom bol podpálený. Toto ukázal znalecký posudok

Začiatkom roka poslancovi NR SR Pavlovi Ľuptákovi zhorel rodinný dom. Prvotné informácie hovorili o zlyhaní ohrevného systému vírivky, od ktorej…

15. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Útoky na posledné kresťanské mesto vo Svätej zemi: Lídri volajú po ochrane

Rastúce útoky na kresťanskú komunitu v Tajbeh, poslednom čisto kresťanskom meste na Západnom brehu Jordánu, vyvolali ostrú reakciu cirkevných predstaviteľov.…

15. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

“Môžete zasiahnuť Moskvu?” Zverejnili Trumpove otázky Zelenskému

Trump sa Zelenského opýtal, či Ukrajina bude môcť zaútočiť na Moskvu a Petrohrad, ak jej USA poskytnú rakety s dlhým…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyhladovaní pravdou: ako Konšpirátori.sk selektujú médiá

Hlavné správy prehrali ďalší súdny spor s projektom Konšpirátori.sk. Rozhodnutie potvrdzuje, že súkromná mimovládna iniciatíva môže bez právnej zodpovednosti určovať,…

15. 07. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Trikrát bodol mladíka do oblasti chrbta. Polícia obvinila 18-ročného muža z Ukrajiny

V prípade víkendového incidentu bodnutia 17-ročného chlapca v centre Bratislavy vzniesol vyšetrovateľ obvinenie voči 18-ročnému Artemovi T. z Ukrajiny, a…

15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Elektrina pre slovenské domácnosti a priemysel po lete zlacnie, regulátor chce klepnúť po prstoch špekulantom

Ceny elektriny pre slovenské domácnosti ako aj pre priemysel by mali klesnúť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už informoval, že…

15. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spoločnosti, ktoré zaplatili svojmu dizajnérovi a neoľutovali to

Spoločnosti, ktoré zaplatili svojmu dizajnérovi a neoľutovali to: Byť dizajnérom nie je také jednoduché. Vždy musíte vytvoriť niečo nové a…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

Mažgút vyškolil Marcinkovú. Ako to v skutočnosti je s jej “trikom na Fica”?

Opozičná poslankyňa Vladimíra Marcinková   spolu s 36 opozičnými poslancami predložila stanovisko, ktorým sa vláda zaväzuje podporiť sankčný mechanizmus Európskej…

15. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Najnebezpečnejšie cesty na svete. Odvážil by si sa cez ne prejsť?

V nasledujúcom článku ti predstavíme najnebezpečnejšie cesty na svete. Na týchto cestách dochádza k veľkému množstvu dopravných nehôd, majú vysokú úmrtnosť a sú extrémne nebezpečné.…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Päť krajín EÚ sa postavilo proti novej obchodnej dohode s Ukrajinou

Päť krajín EÚ sa postavilo proti novej obchodnej dohode s Ukrajinou, informujú ukrajinské médiá s odvolaním sa na zdroje

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeep Compass: Nová verzia pre milovníkov off-roadu

15.07.2025 Redakcia Auto trendy . Americký výrobca oficiálne predstavil verziu určenú pre nadšencov off-roadu pre nový Jeep Compass. Aké zmeny…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

Kto stratil zmysel pre realitu

Ako diplomat s ekonomickým vzdelaním nevychádzam z údivu ako mohli také dve medzinárodne uznávané entity ako je Európska únia a…

15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó: Na Ukrajine prebieha lov na ľudí pred očami ich detí a Brusel mlčí

Minister označil situáciu za šokujúcu a dodal, že „medzinárodné politické spoločenstvo odvracia zrak práve vtedy, keď sa na Ukrajine odohrávajú…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

19:53

 Ukrajinský parlament v utorok odsúhlasil predĺženie stanného práva a mobilizácie o ďalších 90 dní, a to do 5. novembra tohto roka. Oznámil to v utorok ukrajinský poslanec Jaroslav Železniak a dodal, že rozhodnutie podporilo 320 poslancov, pričom jeden bol proti. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

19:50

Trump zakázal Zelenskému útočiť na Moskvu. Prezident USA podľa agentúry Reuters vyhlásil, že Zelenskyj by nemal mieriť na Moskvu a pokúšať sa útočiť na ruské hlavné mesto.

Trump tiež dodal, že v súčasnej vojne nie je na strane Ukrajiny ani Ruska. „Chcem len zastaviť zabíjanie,“ vyhlásil. Prezident USA povedal, že ak Rusko a Ukrajina nedospejú k dohode do 50 dní, bude to veľmi zlé.

19:20

Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie: Kráľovstvo odsudzuje pokračovanie hrubých izraelských útokov na sýrske územie, zasahovanie do jej vnútorných záležitostí a destabilizáciu jej bezpečnosti a stability pri hrubom porušení medzinárodného práva, ako aj porušení dohody uzavretej medzi Sýriou a Izraelom v roku 1974.

Kráľovstvo opätovne vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo bratskú Sýrsku Arabskú republiku a podporilo ju v tejto fáze a postavilo sa proti týmto neustálym izraelským útokom a intervenciám v Sýrii.

19:18

Desaťtisíce Afgancov „presídľujú“ do Spojeného kráľovstva kvôli „úniku údajov“. Tajná operácia Spojeného kráľovstva „Rubyfic“ presídľuje 24 000 Afgancov, ktorí sú „ohrození únikom údajov ministerstva obrany“, a vystavuje 100 000 ľudí údajnému „riziku zo strany Talibanu“.

19:14

.

V kauze obstarávania sypačov a teplomerov v KSK bola podaná obžaloba

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici podal v utorok na Mestský súd Košice obžalobu na päť fyzických osôb a dve…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prvá svetová vojna: Ako to vtedy vyzeralo v zákopoch?

Prvá svetová vojna: Ako to vtedy vyzeralo v zákopoch? Počas štyroch rokov prvej svetovej vojny sa vojaci trápili v zákopoch…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump síce Ukrajine nasľuboval. Ale realita je úplne iná

Podľa časopisu Military Watch sa masové dodávky systémov Patriot a rakiet na Ukrajinu „v dohľadnej budúcnosti neuskutočnia“

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bol Jeffrey Epstein agentom Mossadu?

USA, 15. Júla 2025 - \"Ak sa pozriete na spôsob, akým sa Deep State snažil zastaviť Trumpa a hnutie MAGA,…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Bombic zostáva naďalej vo väzbe

Špecializovaný trestný súd v Pezinku na utorkovom neverejnom zasadnutí rozhodol, že Daniel Bombic, čeliaci obžalobe pre extrémistickú trestnú činnosť, zostáva…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

The European Conservative pozoruje kroky premiéra Fica

Slovenský premiér Robert Fico sa vyjadril, že jeho krajina je pripravená uzavrieť dohodu a schváliť 18. balík európskych sankcií proti…

15. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov