testovanie

NAŽIVO

Stíhačky zachytili ďalšie lietadlo v blízkosti Trumpovho golfového klubu v Bedminster v štáte New Jersey. Ide o 11. narušenie vzdušného priestoru za tento víkend.

19:57

Na letiskách Šeremetievo v Moskve, Pulkovo v Petrohrade a Čkalov v Nižnom Novgorode bolo zrušených alebo oneskorených takmer 400 letov. Obmedzenia boli zavedené z dôvodu detegovania ukrajinských útočných dronov.

19:56

Milánsky operný dom La Scala sprísňuje tzv. dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. La Scala to ohlásila na svojej webovej stránke.

19:36

Krajiny BRICS dúfajú, že súčasné snahy o urovnanie situácie na Ukrajine povedú k mierovej dohode.

Uvádza sa to v záverečnom vyhlásení samitu organizácie, ktorý sa koná v Brazílii. V ňom sa konštatuje, že účastníci „oceňujú aktuálne návrhy na sprostredkovanie v tomto procese“ (pripomeňme, že v súčasnosti sprostredkovateľom v tejto veci je Trump).

Dokument tiež odsudzuje nedávne útoky na železnice a mosty v Kurskej, Brjanskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Okrem toho účastníci samitu v Riu de Janeiro odsúdili útoky na územie Iránu a označili ich za porušenie medzinárodného práva.

19:35

„Islamský džihád“ informuje, že „vysoká delegácia“ organizácie na čele s jej vodcom Ziadom al-Nahálom včera večer pricestovala do Dauhy, aby rokovala o priebehu rokovaní o dohode o prímerí v sektore Gazy. Nahála sa už dlho neobjavil na verejnosti.

19:25

Ekonomický poradca Bieleho domu Hassett vyhlásil, že pravdepodobnosť recesie v USA je nulová.

19:14

 Tento rok vypuklo v Turecku celkovo 3181 požiarov, od 26. júna sa ich rozhorelo 761. To znamená, že 25 percent všetkých požiarov od začiatku roka vzniklo za posledných desať dní. Do nedele boli všetky uhasené alebo sú pod kontrolu, informovalo podľa agentúry Anadolu Ajansi na platforme X Riaditeľstvo pre komunikáciu podliehajúce prezidentskej kancelárii.

19:13

Desaťtisíce ľudí zaplnili hlavné námestie v severošpanielskej Pamplone, aby sledovali začiatok deväťdňových slávností sv. Firmína, známym najmä vďaka tradičnému behu s býkmi.

18:09

Približne 100 štvorcových kilometrov lesných porastov ľahlo popolom pri požiaroch, ktoré už štvrtý deň trvajú v provincii Lázikíja ležiacej na severozápade Sýrie. S ich hasením prišli v nedeľu pomôcť aj hasiči zo susedného Jordánska.

18:08

Neznámi ozbrojenci na malých plavidlách strieľali z granátometov a ručných zbraní na obchodnú loď v Červenom mori. K útoku došlo približne 94 kilometrov juhozápadne od jemenského prístavu Hudajda, oznámila služba Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie.

18:07

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v litovskom hlavnom meste Vilnius zúčastnil na oslavách dňa štátnosti tejto krajiny. Pri tejto príležitosti prisľúbil pretrvávajúcu podporu Berlína pri zachovávaní litovskej slobody.

18:06

Britské centrum námorného obchodu po prvýkrát za niekoľko mesiacov informovalo o útoku na obchodné plavidlo pri pobreží mesta Hodeida v Jemene, ktoré kontrolujú húsíovia. Podľa správy sa niekoľko malých plavidiel priblížilo k lodi plávajúcej v Červenom mori a začalo na ňu strieľať z ručných zbraní.

18:05

Veľká Británia zastavila výrobu stíhačiek Eurofighter Typhoon na svojom území, po prvýkrát za posledné desaťročia.

Posledný Typhoon z katarskej objednávky je takmer hotový a ďalšie objednávky sa neplánujú.

Londýn tiež upustil od Eurofighter Typhoon v prospech amerických stíhačiek piatej generácie F-35A Lightning II, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane.

17:53

Na hudobnom festivale Electric Love pri rakúskom Salzburgu zomrel jeden z jeho účastníkov, 22-ročný nemecký občan. Oznámila to miestna polícia, ktorá príčinu jeho úmrtia vyšetruje.

14:47

Daždivé počasie dočasne uzavrelo tri novootvorené kúpaliská na rieke Seina v Paríži. V sobotu sa rieka po prvýkrát od roku 1923 legálne otvorila pre kúpajúcich sa.

14:27

Výnimočný sobotný koncert speváka Marka Perkoviča na dostihovej dráhe v Záhrebe vyvolal kritiku pre použitie pozdravu z čias ustašovského režimu počas druhej svetovej vojny.

14:15

Poľská pohraničná stráž sa pri kontrolách na hraniciach s Nemeckom, s ktorými začne od pondelka, bude zameriavať na vozidlá s vyšším počtom cestujúcich alebo s tmavými sklami. Povedal to jej hovorca Konrad Szwed.

13:58

Jeden baník zahynul pri nehode v bani Polkowice-Sieroszowice na ťažbu medi ležiacej na juhozápade Poľska. Ďalší dvaja utrpeli ľahké zranenia a boli hospitalizovaní. Poľskej agentúre PAP to v nedeľu povedal hovorca ťažobnej spoločnosti KGHM, ktorá baňu prevádzkuje.

13:56

Americký prezident Donald Trump počíta s tým, že rokovania s Čínou o predaji TikToku sa začnú na budúci týždeň. 

13:55

Dvaja členovia iránskych revolučných gárd zomreli pri pokuse o zneškodnenie výbušnín v oblasti na západe krajiny, ktorú minulý mesiac zasiahli izraelské útoky, informovali iránske médiá.

13:52

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie zistil, že rozkaz na zostrelenie lietadla IL-76 s ukrajinskými zajatcami v roku 2024 vydal veliteľ raketovej brigády ukrajinskej armády Nikolaj Dzjaman, ktorý je na zozname medzinárodne hľadaných osôb, informovala agentúru TASS tlačová služba Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie.

12:28

Po viac ako dvoch týždňoch Švajčiarsko oznámilo, že opäť otvorilo svoje veľvyslanectvo v Teheráne, ktoré bolo počas vojny uzavreté. Švajčiarsko je oficiálnym zástupcom vlády USA v iránskej vláde.

12:10
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

MUDr. Michal Piják: Matovičove “zázračné” skríningy sú okrem nezmyselného šikanovania občanov aj zbytočne vyhodené peniaze

Odborník na chronické vírusové hepatitídy, či autoimunitné choroby pečene, MUDr. Michal Piják sa zameral na absurdnosti spojené s prvým a druhým celoplošným testovaním v SR

testovanie
Ilustračná snímka
❚❚
.

Falošné závery z prvého celoplošného testovania

Premiér a jeho suita sa doteraz chvália, že pri prvom celoplošným testovaním znížili počty infekčných ľudí o 58 percent a ešte stále odporúča plošné testovanie lídrom iných štátov. Tvrdiť, že pokles nových prípadov je dôsledkom plošného testovania je však veľmi odvážne, a myslím si, že nikto z odborníkov by za to nedal ruku do ohňa. Nejaký pokles tam skutočne bol, ale treba si uvedomiť, že k znižovaniu počtu pozitívnych prípadov po začiatku celoštátneho štátneho testovania mohli prispieť viaceré skresľujúce faktory (bias).

Prvým, pravdepodobne najdôležitejším bias, ktorý mohol skresliť výsledky, bolo sprísnenie epidemiologických opatrení z polovice októbra (zatvorenie škôl okrem prvého stupňa a materských škôl, či zákaz vychádzania okrem cesty do práce). Dôkazom toho je aj to, že krivka nových prípadov začala klesať ešte pred zahájením plošného testovania.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý prispel k nadhodnoteniu výsledkov bolo to, že v danom čase sa v epidemiologických štatistikách uvádzali len výsledky pozitivity PCR testov. Údaje o počte infikovaných boli skreslené tým, že sa znížil počet testov PCR na 2-3 násobok, pretože zo štatistík vypadli osoby, ktoré mali pozitívne antigénové testy. Väčšina osôb s pozitívnym Ag testom bola totiž umiestnená do karantény po dobu 10 dní spolu so všetkými členmi tej istej domácnosti a nimi vystopovanými kontaktnými osobami, a nepodrobili sa ďalšiemu testovaniu pomocou PCR. Počty PCR testov klesli aj preto, lebo regionálne úrady nestíhali dohľadávať kontakty a vyzývať ich, aby sa išli testovať, čo je problémom aj dnes. Na tomto skreslení výsledkov sa podieľalo aj výrazné zníženie počtu vykonaných testov počas víkendov.

.

Keďže sa neurobili validačné testy, tak nikto nemôže byť schopný zodpovedne povedať, za čo mohlo antigénové testovanie a za čo sprísnenie epidemiologických opatrení z 15. októbra. Za najstabilnejší parameter preto možno považovať zrejme počty hospitalizácií. Zo štatistických údajov je zrejmé, že na rozdiel od poklesu pozitívnych PCR prípadov, počty hospitalizovaných sa v priebehu mesiaca november výrazne nemenili a výrazný vzostup nastal až začiatkom decembra. Z grafov je tiež vidieť, že nárast pozitívnych prípadov (PCR plus Ag testy) sa začal prejavovať už skôr, cca po jednom týždni od ukončenia druhého kola testovania, ktoré prebehlo 7.-8. novembra. Jedným z hlavných dôvodov tohto nárastu bola zrejme zvýšená mobilita osôb, ktoré mali negatívne antigénové testy, o čom existujú jasné dôkazy. Je pravdepodobné, že k zrýchleniu šírenia nákazy mohol prispieť falošný pocit, že všetci boli pretestovaní a vonku sa už nepohybujú nositelia nákazy. V najhoršom scenári pri menšej ostražitosti mohlo mať teda plošné testovanie na vývoj epidémie opačný než želaný efekt.

 

Benefity prvého celoplošného testovania

Prvé testovanie potvrdilo predpoklad, že antigénové testy môžu fungovať veľmi dobre vo veľmi premorených oblastiach. Je to aj logisticky dobre zvládnuteľné a armáda to vie koordinovať. Za relatívne nízke náklady (v porovnaní so stratami napríklad z plošného lockdownu) by sa takto dokázalo výrazne zlepšiť epidemiologická situácia v menších oblastiach.

Pred zahájením testovania sa špecificita použitých antigénových testov testov odhadovala pod 99 percent. Výsledky testovania prekvapivo ukázali, že špecificita testov bola nad úrovňou 99,6 percenta, čo je veľmi blízko údajom z príbalového letáka týchto testov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to blízko 100 percentám, teda že tieto testy sú mimoriadne presné. Problém je, že keď testujeme povedzme štyri milióny ľudí, vyjde z toho 16-tisíc falošne pozitívnych.

Potvrdilo sa tiež, že na miestach s nízkou incidenciou (počtom nových prípadov) sa tieto testy ukazujú ako málo efektívne. Žiaľ, boli aj regióny, ktoré mali prevalenciu 0,3 percenta, čo už je na hrane toho, či ide o falošne pozitívnych alebo reálne pozitívnych vzhľadom na presnosť testov. Dá sa predpokladať do siedmich dní len mierny pokles počtu prípadov, ktoré nájdeme PCR testami, a ani opakované pretestovanie tam nepomôže urobiť zásadný zlom, ako vo veľmi premorených okresoch. Tam by bolo veľmi efektívne, ak by sa pozitívne antigénové testy pretestovali PCR, aby sa zistilo, ktoré sú skutočne pozitívne (je to malý počet a je to zvládnuteľné – stačí, aby príslušné RÚVZ indikovali týchto ľudí na PCR test). Následne by bolo viac dát a mohli by trasovaním dopátrať ešte ďalších ľudí a identifikovať lokálne ohniská.

.
Graf
Výhody antigénových testov pri skríningovom testovaní Covid-19

Podľa Dr.Michaela Mina je čas zmeniť to, čo si myslíme o citlivosti testovania na Covid-19. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a vedecká komunita sa v súčasnosti takmer výlučne zameriavajú na citlivosť testov, čo je miera toho, ako dobre môže jednotlivý test detekovať molekuly vírusového proteínu alebo RNA. Kriticky, toto opatrenie zanedbáva kontext spôsobu použitia testu. Pokiaľ však ide o rozsiahly skríning, ktorý je tak veľmi potrebný pre krajiny ako je USA, je nevyhnutný kontext.

Kľúčovou otázkou nie je to, ako dobre je možné detegovať molekuly v jednej vzorke, ale ako efektívne je možné detegovať infekcie v populácii opakovaným použitím daného testu, ako súčasti celkovej stratégie testovania – citlivosti testovacieho režimu. Režim pravidelného testovania funguje ako akýsi filter Covid-19 tým, že identifikuje, izoluje a tým odfiltruje aktuálne infikované osoby vrátane tých, ktoré sú bez príznakov. Meranie citlivosti testovacieho režimu alebo filtra si vyžaduje, aby sa určitý test hodnotil podľa kontextu, t.j., ako často sa používa, komu sa aplikuje, kedy v priebehu infekcie funguje a či sa jeho výsledky vrátia včas, aby sa zabránilo šíreniu. Viac tu.

Jednou z hlavných výhod Ag testov je, že sú oveľa rýchlejšie a lacnejšie ako PCR testy, vzhľadom na ich nenáročné technické prevedenie. Na druhej strane, antigénové testy nie sú také citlivé ako verzie PCR, ktoré dokážu zachytiť aj nepatrné množstvá vírusovej RNA, alebo jeho fragmentov. Nižšia citlivosť antigénových testov vyvolávala až donedávna obavy medzi odborníkmi, spočívajúce v tom, že tieto testy nezachytia infikovaných ľudí s nízkou náložou vírusu, čo môže mať za následok nekontrolované šírenie infekcie. Zdá sa, že uvedené obavy nemusia byť opodstatnené, pretože schopnosť šírenia vírusu z infikovaných osôb, ktoré nezachytil antigénový test na iné osoby je menšia, lebo majú nízku nálož vírusu. Inými slovami, antigénové testy zachytávajú najinfekčnejšie osoby.

V porovnaní s PCR testami možno nižšiu citlivosť Ag testov pri skríningu asymptomatických osôb považovať za výhodu. Nevýhodou vysokej citlivosti PCR testov je to, že zachytávajú aj osoby, s nízkou náložou, ktoré už nie sú infekčné. PCR test totiž nedokáže rozlišovať medzi vírusom schopným reprodukcie a vírusom, ktorý nie je schopný reprodukcie. Jedným z riešení by bolo upraviť hraničnú CT hodnotu, ktorá sa v súčasnosti používa na rozhodnutie, že je pacient infikovaný. Ktorýkoľvek test s prahovou hodnotou cyklu nad 35 sa považuje za príliš citlivý. Z hľadiska hodnotenia špecifickosti záchytu životaschopného vírusu sa zdajú byť preto antigénové testy špecifickejšie, ako PCR. Inak z epidemiologického hľadiska je tiež bezpečnejšie, keď test poskytuje falošne negatívny výsledok ako falošne pozitívny výsledok.

Veľmi výstižne celú situáciu vyjadril Michael Mina: „Ľudia infikovaní vírusom sú najinfekčnejší 1-2 dni predtým, ako sa príznaky objavia a asi do 5 dní po objavení prvých príznakov. Ale pri súčasných možnostiach PCR-testovania to nebudete robiť dosť často na to, aby ste mali šancu skutočne aj niekoho v tom okne zachytiť.“ „Jedným z riešení by bolo upraviť hraničnú CT hodnotu, ktorá sa v súčasnosti používa na rozhodnutie, že je pacient infikovaný. Väčšina aktuálne vykonávaných testov v USA má hraničnú CT hodnotu stanovenú na úrovni 40 cyklov, niektoré na 37. To znamená, že máte pozitívny nález na koronavírus aj v prípade, ak testovací proces vyžadoval na zistenie vírusu až 40 cyklov, resp 37. Testy s tak vysokými prahovými hodnotami môžu zistiť nielen živý vírus, ale aj genetické fragmenty, zvyšky infekcie, ktoré už nepredstavujú žiadne infekčné riziko – podobne ako keď detektív nájde vlas na mieste činu dávno po úteku páchateľa.“ Viac tu.

.

 

Prečo je pri skríningovom testovaní Covid-19 potrebná vysoká frekvencia testov 

Viacero štúdií preukázalo, že prenos SARS-CoV-2 nastáva niekoľko dni po expozícii, keď vrcholí vírusová záťaž. Toto načasovanie zvyšuje dôležitosť potreby vysokej frekvencie testov, pretože test sa musí použiť na začiatku infekcie, aby sa zastavilo ďalšie šírenie, a znižuje dôležitosť dosiahnutia veľmi nízkych molekulárnych limitov detekcie štandardných testov. Problémom môžu byť osoby s počínajúcou infekciou, ktoré majú nízku hladinu vírusu. Keďže nálož vírusu u týchto osôb môže rýchlo stúpať v priebehu niekoľkých hodín, odporúča sa opakovať test 2-3 krát v týždni. Ag testom sa teda môže rýchlo identifikovať väčšina infikovaných osôb, ktoré sú schopné šíriť infekciu na iné osoby. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že až donedávna nebolo dostatok dôkazov, či infekčnosť SARS-CoV-2 závisí od veľkosti nálože. Nedávna štúdia priniesla pomerne presvedčivé dôkazy, že čím vyššia je vírusová nálož u pacienta, tým väčšia je pravdepodobnosť, že pacient je nákazlivý.

Uvedená situácia je graficky znázornená na dolnej časti pripojeného obrázka. Test s nízkou analytickou citlivosťou treba aplikovať často a test s vysokou analytickou citlivosťou stačí aplikovať zriedka. Oba testovacie režimy detegujú infekciu (oranžové kruhy), ale iba vysokofrekvenčný test ju deteguje počas prenosového okna (tieňovanie), a to aj napriek nižšej analytickej citlivosti, čo z neho robí účinnejší filter. Na hornej časti obrázka je znázornená časť výsledkov štúdie, ktorá na základe matematického modelovania dokumentovala vyššiu efektívnosť častého testovania. Častejšie testovanie ((A, B) efektívne znížilo reprodukčné číslo R , vyjadrené ako percento, o ktoré je R 0 znížené, 100 × ( R 0 – R ) / R 0 . V porovnaní so žiadnym testovaním (šedé pruhy) ((C, D), surveillancia (dohľad) potláča celkový počet infekcií v oboch modeloch pri testovaní každý deň alebo každé 3 dni, ale iba čiastočne zmierňuje celkový počet prípadov ak bol interval medzi testovaním 1-2 týždne. Viac tu.

Michal Piják
Na snímke slovenský lekár MUDr. Michal Piják
Absurdity druhého celoplošného testovania 

Je neuveriteľné, že Matovič a jeho „úžasní“ odborní poradcovia sa nepoučili z chýb pri prvom testovaní. Osobne si myslím, že za najväčšiu chybou bolo to, že testovanie sa neuskutočnilo opakovane po sebe v krátkom intervale. Bolo by to síce finančne nákladnejšie, ale benefit z hľadiska obmedzenia šírenia prenosu a tým zníženia mortality by bol zákonite neporovnateľné vyšší. Na nezmyselnosť druhého celoplošného testovania označovaného z nejasných dôvodov za celoplošný skríning poukázalo viacero odborníkov. Napríklad Martin Hanus, v jeho nedávnom článku nazvanom „Matovičov skríning a čo radí špičkový nemecký virológ Drosten“ napísal:

„Ale ako sme si týmto celoplošným skríningom vlastne pomohli? Premiér Matovič ho promoval s tým, že tak odhalíme nové ohniská, o ktorých sme predtým nemuseli tušiť, čo sa nám vraj po včerajšku podarilo v Revúcej a okolí. To však celkom nesedí, keďže to už predtým vyplývalo z verejných údajov, ktoré dávajú dokopy analytici z Dát bez pátosu. Na konečné výsledky si treba ešte počkať, ale zatiaľ nevidieť, ako zásadne nám má pomôcť fakt, že sme v priebehu dvoch týždňov podrobili jednému antigénovému testu veľkú časť populácie – namiesto toho, aby sme už pred týždňom začali opakovane testovať (ideálne nie raz za týždeň, ale každé štyri dni) v ohniskách ako Revúca.“

Výsledky matematického modelovania naznačujú, že niektoré typy sledovania spôsobia, že niektorí jednotlivci budú zbytočne karantenizovaní. Napríklad zriedkavé použitie citlivého testu nielenže identifikuje 1) osoby s nízkou vírusovou záťažou na začiatku infekcie, ktoré musia byť izolované, aby sa obmedzilo šírenie vírusu, ale 2) osoby v období zotavenia, ktoré majú stále detekovateľný vírus alebo RNA, ale sú pod infekčnou prahovou hodnotou. Izolácia tejto druhej skupiny pacientov nebude mať žiadny vplyv na šírenie vírusu, ale bude mať za následok zvýšené náklady na izoláciu. Použitie sérológie, opakované testovanie s odstupom 24 alebo 48 hodín alebo nejaký iný test na rozlíšenie pacientov s nízkou vírusovou záťažou na vzostupe infekcie od pacientov vo fáze zotavovania by mohlo umožniť účinnejšie rozhodnutia o karanténe. Viac tu.

 

Záver

Výsledky prvého celoplošného testovania jasne preukázali, čo sa aj vopred predpokladalo, že aplikácia plošného testovania na oblasť s rozdielnym výskytom infekcie zákonite nemôže byť efektívna. Celoplošné sledovanie môže mať význam v regiónoch s vysokou incidenciou, alebo u rizikových skupín.

Najväčšou chybou prvého celopološného testovania bolo, že sa nepostupovalo diferencovane. Epidemiologické opatrenia v krajinách s rozdielnou prevalenciou infekcie by sa mali robiť diferencovane podľa rozsahu výskytu infekcie a nie celoplošne a to môže byť z hľadiska alokácie zdrojov najefektívnejšie. Vďaka chaotickým opatreniam tejto vlády sme sa dostali do situácie, kde bolo potrebné aplikovať ďalší ešte tvrdší lockdown.

Je smutné, že premiér a jeho odborný poradcovia sa nepoučili z chýb prvého celoplošného testovania. Za najväčšiu chybu možno považovať to, že sa ignorovala skutočnosť, že použitie Ag testov na celoplošné testovanie asymptomatických osôb si vyžaduje ich opakovanie niekoľko krát v týždni. V opačnom prípade nemôžu priniesť očakávané výsledky, t.j. obmedzenie asymptomatického šírenia infekcie a znamenajú iba zbytočné šikanovanie občanov a zbytočne vyhodnotené peniaze.

.

Druhé kolo plošného testovania by teda mohlo mať určitý zmysel, ale iba v okresoch (či dokonca obciach/mestách) s antigénovou pozitivitou nad jedno percento (možno nad 0,8 percenta, ak by bolo dosť zdrojov). Aby takéto testovanie bolo efektívne vyžadovalo by si to však opakované testovanie v intervale kratšom ako štyri dni viackrát po sebe.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.

Jurík sa ukázala ako typická vojnová štváčka. Chce vyzbrojovať Ukrajinu

Šance na prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou sa znižujú, keďže Rusko dosahuje zisky a dobýja územia. Komunikácia nebude ľahká, ale…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Politické spory na Ukrajine sa vyostrujú

„Politické spory na Ukrajine sa vyostrujú“, píše The Economist

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Polícia hľadá svedkov tragickej nehody pri Ľubiši, pri ktorej zomrela motorkárka

Polícia žiada verejnosť o pomoc pri objasňovaní dopravnej nehody, ku ktorej došlo v sobotu okolo 18.00 h na ceste druhej…

06. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeffrey Sachs tvrdí, že za vytvorením Covidu 19 stojí vláda USA

Americký ekonóm Jeffrey Sachs tvrdí, že vírus COVID-19 bol vyvinutý z iniciatívy Agentúry pre pokročilé technológie Pentagónu na Univerzite Severnej…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Opozičné hnutie expremiéra Babiša si podľa najnovšieho prieskumu pohoršilo

České opozičné hnutie ANO si podľa najnovšieho predvolebného prieskumu agentúry STEM pohoršilo o jeden percentuálny bodu. Aj tak by však…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa deje s ruským rozpočtom? Dve novinky

V médiách sa v posledných dňoch rozšírila správa, že v júni tohto roku klesli príjmy Ruskej federácie z predaja ropy…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Eskalácia napätia medzi Iránom a Izraelom hrozí vznikom úplne nového konfliktu

Agresívna rétorika Tel Avivu vyvoláva obavy v Turecku. Podľa autora Aslı Aydıntaşbaşa sa teraz pravdepodobnosť priameho stretu týchto dvoch veľmocí…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

EÚ zavedie sankcie proti Izraelu

Ministerka zahraničných vecí EÚ Kaja Kallasová predstaví budúci týždeň sankcie proti Izraelu v reakcii na jeho kroky v sektore Gazy,…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zamračený Syrskij si vypočul správu rozviedky: 30 tisíc Kimových elitných vojakov je pripravených rozbiť jeho obranu

KĽDR opäť pomôže Rusku – teraz už doraziť Ukrajinu, píše novinár ruských novín Svobodnaja Pressa Dmitrij Radionov

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kollárovci podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie pre netransparentné výberové konanie na záchranky

Občianske združenie Právo na pravdu podáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie vo veci výberového konania vyhláseného Operačným strediskom záchrannej…

06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vojna policajtov pokračuje, ale v rukavičkách

Keď začiatkom týždňa médiá informovali, že policajná inšpekcia si prišla po bývalého funkcionára NAKA, čo mal na starosti operatívne rozpracovanie…

06. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Djokovič dosiahol 100. víťazstvo vo Wimbledone a mieri za rekordným 25. grandslamovým titulom

Srbský tenista Novak Djokovič zaznamenal v sobotu jubilejné 100. víťazstvo na londýnskom Wimbledone, keď suverénne zdolal krajana Miomira Kecmanoviča 6:3,…

06. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Dúhové elektromobily ani za svet. Skončí Jaguar na mizine?

Motoristi vyriekli nad LGBTI agendou jasný ortieľ a tržby slávnej automobilky o tom podávajú krutú výpoveď…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Africkí migranti môžu zaútočiť aj na Slovensko a Maďarsko

Podľa Bakondiho boli v posledných týždňoch a mesiacoch migranti na balkánskej trase presmerovaní späť na maďarsko-srbskú hranicu, došlo k ozbrojeným…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Povodeň v Texase zabila najmenej 59 ľudí, nezvestných je 27 dievčat z letného tábora

Počet obetí náhlej povodne, ktorá v piatok ráno zasiahla južnú a strednú časť Texasu, do nedele stúpol na 59. Nezvestných…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Títo ľudia sa nevzdali a dokázali, že nič nie je nemožné

Títo ľudia sa rozhodli nevzdať a dokázali, že nič nie je nemožné, pokiaľ to naozaj chceš. Hlavné je sa nevzdávať.…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Rozpad ukrajinskej armády: Ruské kliny v oblasti hraníc DĽR sa postupne menia na „ruské kliešte“

Ruská armáda, ktorá prelomila ukrajinskú obranu v Dnepropetrovskej oblasti, vytvára odrazový mostík pre široký front, konštatuje Konstantin Olšanskij

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Revolučný bezpečnostný postroj Thule Cappy ochráni vášho psa pri nehode

06.07.2025 Redakcia Auto trendy . Švédska značka Thule predstavila novinku, ktorá zmení cestovanie so psom. Thule Cappy je postroj testovaný…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Nemôžete zorganizovať štátny prevrat proti Putinovi! Ale skúsime to a to prefíkaným spôsobom

dikGAZETE informuje o plánoch na zvrhnutie Putina, ktoré zahŕňajú pohyb celých štátov

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Briti zastavili výrobu stíhačiek Eurofighter - nikto ich nechce

Londýn, 6. júla 2025 - Výroba viacúčelových stíhačiek Eurofighter Typhoon bola v Británii zastavená pre nedostatok nových zákaziek, informoval denník…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Musk založil politickú stranu

„America Party“ . Elon Musk oznámil vytvorenie novej strany – ako protiváhu republikánom a demokratom

06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zalejte vriacou vodou a vypite, aby ste schudli. Tento nálev zlepšuje metabolizmus a čistí telo

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Žihľavový čaj, ktorý sa kedysi považoval za takmer zázračný liek na každú chorobu, sa…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Mariánska hora prilákala počas víkendu 300-tisíc pútnikov

Na Mariánskej hore v Levoči sa stretlo počas víkendu odhadom viac ako 300-tisíc pútnikov. Tohtoročná levočská púť sa niesla v…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Bill Gates stavia prvú súkromnú jadrovú elektráreň v histórii

06.07.2025 Redakcia Auto trendy . Bill Gates, známy predovšetkým ako technologický vizionár, sa už roky angažuje v projektoch, ktoré majú…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb do NRSR takmer 14,3 milióna eur

Politické strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb do Národnej rady SR takmer 14,3 milióna eur. Príspevok si delí…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Blesková previerka vedomostí: Over si svoj rozhľad s ranným kvízom!

06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Každý z nás má oblasti, v ktorých sa vyzná viac - a iné, ktoré…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Čína sa pokúsi vtiahnuť Rusko do vojny s NATO, tvrdí Rutte

V prípade útoku na Taiwan sa Čína pokúsi vtiahnuť Rusko do vojny s NATO, vyhlásil generálny tajomník Aliancie Mark Rutte

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Emeritný český biskup Duka sa ospravedlnil Slovákom za svojich krajanov, ktorí nás poučujú o demokracii a slobode

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Stíhačky zachytili ďalšie lietadlo v blízkosti Trumpovho golfového klubu v Bedminster v štáte New Jersey. Ide o 11. narušenie vzdušného priestoru za tento víkend.

19:57

Na letiskách Šeremetievo v Moskve, Pulkovo v Petrohrade a Čkalov v Nižnom Novgorode bolo zrušených alebo oneskorených takmer 400 letov. Obmedzenia boli zavedené z dôvodu detegovania ukrajinských útočných dronov.

19:56

Milánsky operný dom La Scala sprísňuje tzv. dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. La Scala to ohlásila na svojej webovej stránke.

19:36

Krajiny BRICS dúfajú, že súčasné snahy o urovnanie situácie na Ukrajine povedú k mierovej dohode.

Uvádza sa to v záverečnom vyhlásení samitu organizácie, ktorý sa koná v Brazílii. V ňom sa konštatuje, že účastníci „oceňujú aktuálne návrhy na sprostredkovanie v tomto procese“ (pripomeňme, že v súčasnosti sprostredkovateľom v tejto veci je Trump).

Dokument tiež odsudzuje nedávne útoky na železnice a mosty v Kurskej, Brjanskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Okrem toho účastníci samitu v Riu de Janeiro odsúdili útoky na územie Iránu a označili ich za porušenie medzinárodného práva.

19:35

„Islamský džihád“ informuje, že „vysoká delegácia“ organizácie na čele s jej vodcom Ziadom al-Nahálom včera večer pricestovala do Dauhy, aby rokovala o priebehu rokovaní o dohode o prímerí v sektore Gazy. Nahála sa už dlho neobjavil na verejnosti.

19:25

.

Svätec dňa: Svätá Mária Goretti

Narodila sa 16. 10. 1890 vo veľmi chudobnej rodine v Corinalde. Hovorili jej Marieta, hoci pri krste dostala meno Mária.…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vlani sa na svrab liečilo vyše 16.000 Slovákov, šíri sa aj cez bielizeň

Vlani sa na svrab liečilo vyše 16.000 Slovákov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytli všetky zdravotné poisťovne. Úrad verejného…

06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zuzana Eľková: Opuchnuté nohy nepodceňujte, trombóza hrozí aj zdravým ľuďom

Hlboká venózna trombóza je stav, v ktorom sa v hlbokej žile vytvorí krvná zrazenina , ktorý zablokuje prietok krvi. Má…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvý polrok priniesol na trhy volatilitu aj rekordné výnosy, investori profitovali z diverzifikácie

Prvá polovica roka 2025 bola na svetových finančných trhoch turbulentná, no zároveň výnosná pre investorov, ktorí zostali verní akciám a…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ako by mohla zmena v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou ovplyvniť Európu?

V súvislosti s tlakom, ktorý predstavujú nepredvídateľné obchodné vzťahy medzi USA a Čínou, mnohé americké firmy zvažujú alternatívne zdroje dodávok,…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov