“Pustite si správy: Venezuela. Počúvate rádio: Venezuela. Pozrite do novín, na spravodajské weby: Venezuela. Kde to je? Niekde v Latinskej Amerike. Majú tam veľkú rieku Orinoko. A ropu,” uviedol na začiatok.
Krajín je na svete asi dvesto. Pravda, Venezuela patrí medzi štyridsať najväčších, má ale každá zo všetkých ostatných štyridsiatich takto značnú publicitu?
Vládne tam režim prezidenta Madura, blízky marxizmu. K tomu majú blízko (alebo v poslednej dobe častokrát mali) skoro všetky krajiny tohto subkontinentu. Ľudový marxizmus je tam všade veľmi rozšírený, rovnako ako antiamerikanizmus.
Dokonca značne ľavicová je aj väčšina juhoamerických katolíckych kňazov a biskupov, a to už po dlhé desaťročia. V niekoľkých krajinách bežala či latentne dodnes beží občianska vojna, prebehlo niekoľko vojenských prevratov, inde vojny zločineckých gangov,” napísal.
Domnieva sa preto, že na Venezuelu má niekto “chuť“.
“Preto sa z nej robí celosvetová politická aj mediálna téma prvého stupňa, úplne neúmerná významu tejto krajiny aj významu tamojšieho diania. USA otvorene hovoria o vojenskej intervencii (o mandáte OSN dávno nikto nehovorí, ten v posledných 20 rokoch vyšiel z módy).”
“Pokrokové štáty (v tom našom slova zmysle) sa predháňajú, kto z nich skôr uzná za prezidenta človeka, ktorý sa ním sám vyhlásil a o ktorom netušíme, aká časť ľudu ho bude chcieť prijať,” uviedol.
Ako porovnanie uviedol africké krajiny, napríklad Kongo. Podľa neho je to krajina, v ktorej je tiež zložitá politická situácia, ale médiá sa o ňu až tak nezaujímajú. Pýta sa teda, prečo sa nehovorí o týchto krajinách, ktoré sú ešte v horšej situácii než Venezuela.
“Koľko je asi napríklad len v Afrike krajín, kde sú horšie režimy, menej demokracie, horšie životné podmienky? Sú tieto krajiny denne v hlavných správach? Nie sú. Nie je na tom práve nejaký osobitný záujem,” upozorňuje.
“Čo takto Kongo? Čo keby teraz dva týždne všetci písali a vysielali denne celé hodiny o Kongu? Majú tam aj jednu veľkú rieku, diamanty, majú skoro trikrát viac obyvateľov a sú skoro trikrát väčší ako Venezuela, životné podmienky neporovnateľne horšie, vládnuci prezident podľa pozorovateľov a cirkvi vyhral podvodom.”
“Ženy sú tam mrzačené, pigmejovia zabíjaní a v niektorých provinciách vraj bujnie kanibalizmus. A čo ďalšie krajiny v Afrike a po svete? Koľko ich je na tom aktuálne horšie ako Venezuela? Kde všade budeme intervenovať? Z ktorej ďalšie krajiny urobíme hlavnú svetové tému?“ spýtal sa.
“Nie, mediálnou témou číslo jedna sa nestane krajina, kde najviac ľudí najviac trpí. Mediálnou témou sa stane krajina, kde má niekto mocný aktuálne významne záujmy. A všetci okolo mu to žerú a s úplnou samozrejmosťou prijímajú, že nejaká Venezuela je teraz akosi samozrejme pupkom sveta. Až zas večer uvidíme a budeme počuť ďalší diel tejto mediálne delostreleckej prípravy, pomyslime na to, že niekto tu musel rozdať noty,” dodal na záver.