Môže si Washington dovoliť ignorovať väčšinu krajín sveta?

❚❚

Bratislava 23. apríla 2023 (HSP/Responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

 

Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva vyvolal nedávno polemiku, píše Connor Echols, keď po stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom povedal, že Spojené štáty “musia prestať podporovať vojnu a začať hovoriť o mieri”

Scholz v Bielom dome
Na snímke americký prezident Joe Biden

Podľa hovorcu Rady pre národnú bezpečnosť Johna Kirbyho sa Lulove poznámky rovnali len “ruskej a čínskej propagande”. Osobitne ho rozhorčil návrh, že “Spojené štáty a Európa nejako nemajú záujem o mier alebo že sme spoluzodpovední za vojnu”.

.

Brazília nestrácala veľa času, aby odpovedala Washingtonu. Celso Amorim – Lulov hlavný poradca pre zahraničnú politiku – povedal, že je “absurdné” tvrdiť, že jeho šéf “papagájuje” ruskú propagandu, a trval na tom, že “Brazília bráni územnú celistvosť Ukrajiny”.

“Kým nebudú prebiehať rozhovory, ideálny mier pre Ukrajincov a Rusov nenastane,” dodal Amorim. “Musia existovať ústupky.”

.

Vzájomná diskusia prilákala titulky novín zo zrejmých dôvodov. (Kto by nemal rád trochu napätia medzi svetovými lídrami?) Ale nie príliš diplomatická vojna slov do značnej miery prekryla Lulovu hlavnú myšlienku týkajúcu sa Ukrajiny, ktorou je, že väčšina sveta by si priala, aby sa vojna skončila skôr ako neskôr, aj keď to znamená, že Ukrajina môže stratiť časť svojho územia. Hoci americkí predstavitelia s týmto tvrdením nemusia súhlasiť, existuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo ho brať aspoň vážne.

Ako nedávno uviedol publicista denníka Financial Times Gideon Rachman, mnohé krajiny sa domnievajú, že “vojna na Ukrajine je síce poľutovaniahodná – ale je to konflikt, ktorý treba zvládnuť snahou o prímerie a kompromisy”. Lídri krajín globálneho Juhu, ako poznamenáva Rachman, často argumentujú, že západné sankcie voči Rusku “vytvorili nové problémy pre zvyšok sveta” tým, že zvýšili ceny základných tovarov. Západní predstavitelia na to zväčša reagujú tak, že kritikom odkážu, aby sa spamätali.

Globálna nerovnosť zohráva v tomto rozdelení rozhodujúcu úlohu, ako pomáha ukázať súbor údajov z časopisu Economist. Časopis rozdelil krajiny do piatich skupín, od tých, ktoré Rusko odsudzujú, až po tie, ktoré bezvýhradne podporujú vojnové úsilie Kremľa. Podľa výpočtov Economistu žije v krajinách, ktoré odsúdili Moskvu, približne 15 % svetovej populácie, ale tieto štáty vytvárajú 60 % svetového HDP.

Porovnajte to so štátmi, ktoré sa doteraz vyhýbali zaujatiu rozhodného postoja v oboch smeroch. V týchto krajinách žije takmer 80 percent svetovej populácie, ale tvoria len asi 35 percent svetového HDP. Podľa mojich (pravda, menej sofistikovaných) výpočtov sú občania štátov, ktoré podporujú Ukrajinu do poslednej kvapky, v priemere asi deväťkrát bohatší ako ich kolegovia v krajinách, ktoré Rusko priamo neodsudzujú.

Inými slovami, štáty, ktoré majú najmenší ekonomický vankúš, zároveň najviac túžia po ukončení vojny. Američania sú oprávnene frustrovaní infláciou v ich krajine, tak prečo by mali ohŕňať nos, keď najzraniteľnejšie štáty sveta vyjadrujú podobné obavy?

.

Rachman uzatvára svoje rozprávanie varovaním: “USA majú možno pravdu, že vojna na Ukrajine je bojom nadpozemského významu. Ak však nedokážu presvedčiť zvyšok sveta, aby s nimi súhlasil, môže to narušiť globálne postavenie Ameriky.”

Navrhoval by som, aby sa tento argument posunul o krok ďalej. Namiesto presviedčania alebo prehovárania by američania mohli zohľadniť záujmy väčšiny svetovej populácie (a možno si aj získať niekoľko sŕdc a myslí) tým, že verejne vyjadríme otvorenosť nájsť spôsob, ako ukončiť vojnu.

Harvardský profesor a nerezidentný pracovník Quincyho inštitútu Stephen Walt predložil ambiciózny návrh takéhoto postupu v utorkovom stĺpčeku pre Foreign Policy.

“Vzhľadom na to, že Peking aj Washington majú záujem na ukončení vojny, Bidenova administratíva by mala pozvať Čínu, aby sa k nej pripojila v spoločnom úsilí priviesť obe strany k rokovaciemu stolu,” napísal Walt. “Ak by sa im to podarilo, oba štáty by si rozdelili zásluhy a ani jeden z nich by si nemohol nárokovať na propagandistické víťazstvo nad tým druhým.”

Toto podanie sa môže zdať trochu prehnané, ale pre takúto spoluprácu veľmocí existuje precedens. Ako Walt poznamenáva, Spojené štáty a Sovietsky zväz spolupracovali na ukončení veľkých vojen medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi v rokoch 1967 a 1973.

.

“Dohoda, ktorú by spoločne sprostredkovali Spojené štáty a Čína, by tiež s väčšou pravdepodobnosťou vydržala, pretože Moskva a Kyjev by menej pravdepodobne nedodržali dohodu, ktorú by dohodli a požehnali ich hlavní patróni,” pokračuje Walt. “Ak by teda Čína a Spojené štáty skutočne chceli zorganizovať mierové urovnanie na Ukrajine, existuje istý dôvod domnievať sa, že takéto úsilie by mohlo byť úspešné.”

Verejnou výzvou na mierové rozhovory by USA mohli tiež podkopať tvrdenie Číny, že je jedinou veľmocou, ktorá má záujem o mier.

“Požiadanie Číny o spoločnú prácu na mierovom urovnaní by prinajmenšom prinútilo Peking,” napísal Walt. “Namiesto toho, aby sa USA obmedzovali na nezmyselné ‘mierové návrhy’, ktoré nikto neberie vážne, ponuka USA spolupracovať s Čínou na spoločnej mierovej iniciatíve by prinútila Peking, aby sa postavil na nohy alebo mlčal.”

A Čína nie je zďaleka jedinou možnosťou. Ako RS za posledný rok starostlivo zdokumentovala, pomoc pri mierových rokovaniach ponúkli desiatky krajín vrátane skutočne neutrálnych hráčov, ako je India, Svätá stolica a, áno, Brazília.

Ak USA podporia mierový plán s niektorou z týchto krajín, šance na úspech sú síce nízke, ale ako tvrdí Walt, “hlavné alternatívy vyzerajú horšie a náklady na pokus a neúspech by boli skromné”.

“A ak sa Bidenovej administratíve tento nápad nepáči, dúfam, že majú v hlave lepší,” píše. “Už sa neviem dočkať, kedy sa dozviem, čo to je.”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:10

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján prisľúbil, že svoju moc využije na to, aby zabezpečil, že mravnostná polícia nebude “obťažovať” ženy. Vyhlásil to pri príležitosti druhého výročia smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej zadržanej mravnostnou políciou pre porušenie prísnych pravidiel pre obliekanie žien.

20:09

Umelci, medzi ktorými je aj španielsky režisér Pedro Almodóvar a francúzska herečka Juliette Binocheová, vyzvali Srbsko, aby ochránilo opozičného novinára, o ktorého vydanie sa usiluje Bielorusko.

20:07

Nový iránsky proreformný prezident Masúd Pezeškiján vyhlásil, že Irán by mohol viesť priame rozhovory so Spojenými štátmi, ak Washington “v praxi” preukáže, že nie je voči islamskej republike nepriateľský.

19:21

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján povedal, že odkedy je vo funkcii, Irán určite Rusku žiadne bojové rakety nedodal.

19:19

Český prezident Petr Pavel a ďalší zástupcovia štátu, cirkvi a mesta Praha odomkli Korunnú komoru v Svätováclavskej kaplnke Katedrály svätého Víta, Václava a Vojtecha v Prahe a vyzdvihli z nej české korunovačné klenoty. Tie budú od utorka vystavené vo Vladislavskej sále Pražského hradu.

19:17

Podozrivého v prípade pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa predbežne obvinili v dvoch bodoch. Prvý súvisí s držbou strelnej zbrane napriek predchádzajúcemu odsúdeniu za trestný čin a podľa druhého vlastnil zbraň s vymazaným sériovým číslom. 

19:11

Vo veku 33 rokov skonala v Británii mačka Rosie, ktorá bola neoficiálne považovaná za najdlhšie žijúcu mačku na svete. S odvolaním sa na jej chovateľku Lilu Brissettovú z mesta Norwich v grófstve Norfolk o tom informoval britský denník Daily Mail.

18:33

Výška škôd po povodniach zatiaľ nie je známa, rádovo by sa však mala podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) pohybovať v miliónoch eur. “Nie v stovkách miliónov alebo miliardách ako okolité štáty,” poznamenal po mimoriadnom rokovaní vlády.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič
18:22

Vláda bude maximálne ústretová regionálnym i miestnym samosprávam pri finančnom odškodnení po povodniach. Na situáciu bude reagovať “konkrétnymi finančnými rozhodnutiami”. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom rokovaní vlády. Škody sú podľa neho veľké, no zo strany štátu zvládnuteľné. Doplnil, že vláda bude reagovať aj na konkrétne požiadavky samospráv v súvislosti s rozvodnením malých riek či potokov.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava primátor Bratislavy Matúš Vallo, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD), predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič , podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba
18:00
Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že je potrebné preskúmať možnosti začatia mierového procesu na Ukrajine.

Povedal to počas návštevy Astany.

16:35

Iránsky prezident uviedol, že Teherán neposkytol jemenským Húsíom hyperzvukové zbrane.

Pripomeňme, že cez víkend Húsíovia zaútočili na Izrael. Uviedli, že to urobili hypersonickou raketou, a vyhlásili, že „toto je len začiatok“.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Jelene prechádzajú cez cestu v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Michal Durila

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali