Môže Izrael zničiť sieť S-300 v Sýrii?

Damask 29. októbra 2018 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP)

 

Ruský expert Vladimír Vasiliev na portáli RusVesna venuje svoju pozornosť možnostiam Izraela eliminovať Sýrii dodané systémy S-300

Ilustračné foto: Raketový systém S-300

Ako je všeobecne známe, v Sýrii sa od 1. 10. 2018 nachádzajú tri úplné komplexy S-300, ide o 24 odpaľovacích zariadení, 8 v komplexe. Každý komplex už dnes má k dispozícii 100 rakiet, čo je pre ochranu kľúčových objektov v Sýrii dostatočné množstvo. Po dodaní systémov S-300 do Sýrie Izrael tvrdil,  že môže zničiť tieto komplexy okamžite po ich dodaní do Sýrie, ešte do doby, kým sa tieto systémy rozvinú do bojovej pohotovosti. Izrael vypustil aj informáciu, že pri útokoch voči S-300 môže použiť svoje najmodernejšie stíhačky F-35A Adir, ktoré by mali byť pre radary S-300 neviditeľné.

Dňa 24. 10. 2018 izraelská firma Image Sat publikovala družicové  snímky na ktorých sa nachádzajú vyobrazenia dislokácie ruských S-300 v Sýrii. Ide o snímky Sýrii dodaných S-300, dislokovaných v blízkosti mesta Masyaf v provincii Hama. Izraelci uviedli, že sýrsky systém S-300 sa nachádza približne 1,3 km od pozícii ruských S-400 a podľa Izraelcov nie je jasné, kto dodané systémy S-300 momentálne obsluhuje – či Sýria, alebo Rusko.

Faktom ostáva, že Izrael však už viac ako mesiac neútočí na sýrskom území, dôvodov môže byť viacero, no S-300 určite patria k dôvodom, ktoré nútia Izrael k zdržanlivosti.

Rusko-izraelské vzťahy po zostrelení IL-20 značne ochladli, Rusi požadujú od Izraelcov promptné a rýchle dodávanie informácii o prípadných izraelských akciách, čo Izrael vníma s krajnou nevôľou. Izrael už vníma ako obrovskú nepríjemnosť skutočnosť, že pri útokoch na územie Sýrie sa jeho lietadlá stanú cieľom ruských systémov S-400 a sýrskych systémov S-300, S-200, S-125 a S-75, Buk M2E, OKA-AK.

Vojna je pokračovaním politiky inými spôsobmi, ide o stret dvoch strán, boj intelektov, vôle i techniky. Samozrejme Rusmi dodané S-300 negarantujú ešte sýrske víťazstvo. Dôležitý je ľudský faktor, v prípade PVO to znamená úroveň sýrskych expertov obsluhujúcich dodané systémy PVO. Ruskí experti už uviedli, že na výcvik sýrskych špecialistov budú potrebné 3 mesiace. V prípade Sýrčanov pochopiteľne nejde o žiadnych nováčikov, ale o sýrskych dôstojníkov, ktorí doteraz obsluhovali existujúce systémy sýrskej PVO.

Proti sýrskej PVO však stojí skúsený a silný súper. Izraelské letectvo patrí medzi 10 najsilnejších vojenských letectiev sveta a môžu sa rovnať USA, Rusku, Číne, Francúzsku i Veľkej Británii. V zostave izraelského letectva slúži okolo 400 lietadiel, vrátene útočných modifikácii F-15, F-16 a už spomenutých F-35A. Strojov F-235 Adir je v Izraeli dosiaľ málo, ide o 8 strojov, pričom každý z nich stojí 125 miliónov USD. Izrael si už objednal 50x F-35 (F-35 však majú viacero nepríjemných problémov a Izrael očakáva, že Američania tieto problémy najprv vyriešia a až potom dodajú F-35 Izraelu). Podľa expertov bude mať Izrael v roku 2030 najsilnejšie letectvo na Blízkom východe.

Dnešné izraelské politické elity sú ochotné ísť do konfliktu, svedčia o tom aj slová izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana, ten dňa 25. 10. 2018 uviedol, že Izrael nebude ohraničovať svoje aktivity a bude chrániť so všetkou rozhodnosťou svoju národnú bezpečnosť. Izrael sa samozrejme automaticky spolieha na podporu Washingtonu. Účasť Američanov v leteckých úderoch na území Sýrie v najbližšej dobe je síce málo pravdepodobná, avšak v prípade ak bude napätie kulminovať USA prídu Izraelu na pomoc.

Izrael však má takisto čiastočne zviazané ruky. Ak by pri útokoch F-35A prišlo k zostreleniu amerického lietadla V. generácie, znamenalo by to ohromnú stratu reputácie pre americkú spoločnosť Lockheed Martin, ktorá tieto stroje vyrába. Záujem o ruské systémy S-300 a S-400 by enormne stúpol a možnosti Američanov humanitárne bombardovať by sa obmedzili na krajiny, ktoré by si nemohli dovoliť kúpu ruských systémov PVO. A snažiť sa potvrdiť si na svetovej scéne rozhodnú reputáciu bombardovaním Somálska či Afganistanu je medzi odborníkmi kontraproduktívne a v konečnom dôsledku aj frustrujúce.

Aké však majú možnosti sýrske S-300 brániť sa pred útokmi zo strany nepriateľa? Okolo každej S-300 existujú falošné pozície S-300, ktoré sa na radaroch nepriateľa ničím neodlišujú od skutočných batérií (vrátane elektronických aktivít), takže nepriateľ vidí množstvo falošných cieľov. Sýrčania s ruskou pomocou budujú vrstvený systém PVO, obdobný aký existuje v Rusku. Tento systém zahŕňa  moderné radarové systémy, protilietadlové systémy blízkeho a ďalekého dosahu, súčasťou systému sú aj bojové stíhačky, ktoré symbioticky dopĺňajú činnosť vlastnej PVO a systémy rádioelektronického boja, ktoré dokážu eliminovať spojenie, GPS signály a elektroniku nepriateľského letectva. Navyše systémy S-300 dokážu veľmi rýchlo po výstreloch zmeniť svoje palebné postavenie, čo takisto s určitosťou zvyšuje ich životnosť.

Momentálne Izrael horúčkovito dopĺňa informácie o systémoch S-300 a analyzuje možnosti sýrskych systémov PVO. Ukrajina umožnila pri cvičeniach Clear Sky 2018 Izraelu monitorovať činnosť vlastných systémov S-300 a Ukrajinci ubezpečovali Izraelcov o tom, že bojové charakteristiky ukrajinských komplexov S-300 nezaostávajú za možnosťami S-300 dodaným Sýrii. Samozrejme Izraelci nie sú natoľko naivní, aby vnímali informácie Ukrajincov ako axiómy. Izraelci vedia, že Sýria má k dispozícii S-300PM2, tieto systémy má k dispozícii Rusko a tvoria značnú časť jeho protivzdušnej obrany. Systém S-300PM2 dokáže eliminovať ciele na vzdialenosť 250 km a radary lokalizujú vzdušné ciele na vzdialenosť 300 km. Tieto systémy sú schopné eliminovať aj taktické balistické rakety.

Na margo S-300PM2 – prvé označenie systémov S-400 bolo S-300PM3. Rozdiely medzi S-300PM2 a S-300PM3 sú minimálne a systémy S-300 a S-400 sa vhodne dopĺňajú, spoločne vytvárajú mohutný systém PVO. Takže spolu s ruskými S-400, ktoré sa v Sýrii nachádzajú dokážu vytvoriť robustný systém PVO s vysokým ničivým potenciálom pre nepriateľské vzdušné sily.

Izrael sa môže pokúsiť svojím letectvom zlikvidovať sýrsku PVO, musel by však zaplatiť veľmi vysokú cenu. Išlo by o zostrelenie desiatok izraelských lietadiel a smrť veľkej časti bojových pilotov izraelského letectva. Systémy S-300 majú koeficient úspešnosti 0,95, to znamená že z 10 lietadiel by 9 bolo zostrelených. Ak sa vybuduje celý systém sýrskej PVO a pribudnú nové batérie S-300, izraelské letecké útoky na Sýriu možno úplne vylúčiť. Sýrske systémy PVO eliminujú vzdušnú nadvládu Izraela a USA.

Súbežne s budovaním mohutnej PVO v Sýrii Rusi upravujú aj svoje vojenské letisko v Hmeimmim. Budujú nové letové dráhy, nové hangáry a nové bunkre na ochranu bojového letectva pred náletmi dronov. Ak bude Rusko participovať aj na obnove a modernizácii sýrskeho bojového letectva, pre Izrael to bude znamenať ďalšiu nepríjemnú ranu.

Izrael, podobne ako USA a Západ však môžu prikročiť k provokáciam a k útokom pod falošnou vlajkou. Podobne ako tonkinský incident v roku 1964 využili Američania k útoku na Vietnam, snažili sa cez Biele helmy (ich klamstvá o Asadovom používaní bojových otravných látok) zinscenovať  krvavý útok na Sýriu, môže aj Izrael spáchať útok pod falošnou vlajkou. Veď vzdialenosť z Damasku do Tel Avivu je približne len 260 km a v čase, keď Sergej Šojgu informoval o dodávkach S-300 do Sýrie, na izraelskom portáli Nashe.orbita.co.il zo dňa 24.9.2018 Izraelci už začali strašiť, že Sýrčania môžu zostreľovať izraelské civilné lietadlá na civilnom letisku Ben Gurion. V hre môže byť podobná provokácia ako s malazijským Boeingom na Ukrajine v roku 2014 a následne môže vypuknúť na Blízkom východe konflikt, pri ktorom by sýrska občianska vojna, v ktorej zahynulo takmer 500 tisíc obyvateľov vyzerala ako „nevinná detská hra“.

Američania, Západ a Izrael už bez najmenších okolkov porušujú medzinárodné právo a využívajú svoje masovokomunikačné prostriedky v hybridnej vojne proti Rusku. Tým že Rusko dodalo Sýrii moderné systémy PVO (a možno dodá Sýrii aj ďalšie moderné zbrane) sa možnosť eskalácie napätia a vypuknutia horúceho konfliktu na Blízkom východe automaticky zvyšuje. Američania, Západ a Izrael sa môžu rozhodnúť vstúpiť do otvoreného konfliktu, len preto, aby nestratili svoju dominanciu na Blízkom východe, takýto horúci konflikt však môže mať katastrofický dopad pre celý svet.

Vladimir Vasiliev

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Sagan dostal prednosť pred Ackermannom. O zelený dres bude bitka, uvedomuje si Denk

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/LaPresse -Marco Alpozzi)   Najlepší slovenský cyklista Peter Sagan tento rok po Gire d'Italia nebude chýbať ani na Tour de France (26. 6. - 18. 7.). Zatiaľ čo Wilco Kelderman bude lídrom nemeckej stajne Bora-Hansgrohe pre celkové poradie, Sagan by ním mal byť v šprintérskych a…

V Izraeli vlajkový pochod je skúškou novej vlády. Palestínčania vyhlásili Deň hnevu

0 icon

Jeruzalem 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ariel Schalit)   Niekoľko tisíc ľudí s izraelskými vlajkami v rukách sa v utorok v Jeruzaleme vydalo na pochod ulicami Starého mesta v rámci kontroverzného ultranacionalistického vlajkového pochodu. V Izraeli si ním pripomínajú výročie znovuzjednotenia mesta obsadením jeho východnej časti, ku ktorému došlo v roku 1967…

Prvou emisiou dlhopisov v rámci plánu obnovy po pandémii Európa získala 20 miliárd eur

0 icon

Brusel 15. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys)   Európska komisia (EK) v utorok získala 20 miliárd eur emisiou 10-ročných dlhopisov v rámci plánu na financovanie zotavovania 27-členného bloku z koronakrízy Šéfka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že dlhopisy sa v úvodnej emisii predali za „veľmi priaznivých podmienok" a EK bude…

USA darovali Mexiku 1,35 milióna dávok vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson

0 icon

Mexiko 15. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-David Zalubowski)   Mexiko v utorok od USA dostalo ako dar 1,35 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Dodávku z USA použijú na vakcináciu všetkých ľudí vo veku nad 18 rokov v mestách Tijuana, Mexicali, Ciudad Juárez a Reynosa, ktoré ležia pri…

Kabinet by mal v stredu odsúhlasiť nárok na dotované obedy aj pre deti dôchodcov a nezamestnaných

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván, Pixabay)   Nárok na štátom dotované obedy v materských a základných školách majú mať okrem detí rodičov v hmotnej núdzi aj deti rodičov, ktorí sú poberateľmi dôchodku, opatrovateľského príspevku alebo nezamestnaní. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o dotáciách v pôsobnosti…

Sarkozy popiera previnenie v prípade financovania prezidentskej kampane

0 icon

Paríž 15. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy v utorok pred súdom poprel previnenie v prípade nelegálneho financovanie jeho volebnej kampane v roku 2012 Šesťdesiatšesťročný Sarkozy čelí obvineniam, že v kampani pred voľbami, v ktorých napokon podľahol socialistovi Fransoisovi Hollandovi, minul takmer dvojnásobok maximálnej zákonnej sumy 22,5…

Summit zdôraznil spoločné ciele EÚ a USA

0 icon

Brusel 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   EÚ a USA majú zodpovednosť pomáhať ľuďom pri ochrane ich živobytia, udržiavať ich v bezpečí, bojovať proti zmenám klímy a brániť hodnoty demokracie a ľudských práv. Uvádza sa to v záveroch summitu EÚ-USA, ktoré utorok popoludní prijali predsedníčka Európskej komisie Ursula von der…

O podporu z eurofondov na zníženie dopadov koronakrízy môžu žiadať ďalšie nemocnice

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v boji s ochorením COVID-19 pre ďalšie nemocnice. Zdravotnícke zariadenia sa tak môžu uchádzať o európske peniaze. Rezort zdravotníctva o tom informoval v tlačovej správe „Z prostriedkov výzvy je…

Ľudskoprávne organizácie chcú, aby výbuch v Bejrúte vyšetrila OSN

0 icon

Bejrút 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bilal Hussein)   Desiatky ľudskoprávnych organizácií vrátane Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW) v utorok vyzvali členské krajiny Rady OSN pre ľudské práva, aby  vyšetrili minuloročný výbuch v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút. Ako píše agentúra AFP, miestnym orgánom sa totiž príčinu tragédie dosiaľ…

Nemecko otvorilo vzdelávací kurz pre imámov

0 icon

Osnabrück 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Lino Mirgeler)   V severonemeckom meste Osnabrück otvorili praktický vzdelávací kurz pre budúcich imámov. Tento program čiastočne financovaný nemeckou vládou má zabezpečiť nezávislé vzdelávanie moslimských duchovných v Nemecku, na ktoré nebudú mať vplyv iné krajiny Kurz prebiehajúci v nemeckom jazyku je otvorený pre absolventov bakalárskeho študijného…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavol Lazar

Podvod s lôžkami v Nemecku potvrdený

0icon

Že ekonomický motív hýbe svetom je snáď zrejmé aj tým najväčším optimistom. 👉 Ani tzv. najvyspelejší ťahúni EÚ nie sú žiadnou výnimkou. 🤷‍♂️ 👉 Denník Bild je síce považovaný za nemecký bulvárny časopis, no upútavka na jeho článok na titulnej strane vzbudila pozornosť po celom Nemecku. 🧐 👉 Píše sa…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch ! (3)

0icon

..UROBILI " SME CHYBU. KANADSKÝ VEDCI BIJÚ NA POPLACH V S/VISLOSTI S VAKCÍNAMI mRNA ,,NA" KORONAVÍRUS „Urobili sme veľkú chybu,“ - tak Bayram Bridle, vírusový imunológ a odborný asistent na univerzite v Guelphe v Ontáriu, opísal výsledky vakcinačných štúdií s novými mRNA vakcínami proti koronavírusu. https://childrenshealthdefense.org/defender/covid-vaccine-spike-protein-travels-from-injection-site-organ-damage/ Výskum tímu v

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Máte radi morské prasiatka? Vo Švajčiarsku je nezákonné vlastniť iba jedno

0 icon

Zdá sa, že Švajčiarsko je jednou z najviac priateľských krajín na svete. Vo Švajčiarsku musíte mať aspoň dve morské prasiatka, inak porušujete zákon. Zákony o právach zvierat z roku 2008 zakazujú vlastniť iba jedno morčiatko, pretože sa môže cítiť osamelo. Morské prasiatka sú tu veľmi časté domáce zvieratá a Švajčiari ich zbožňujú, považujú…

Ako sa dostávajú nové slová do slovníka? Nie je to až taká záhada...

0 icon

Odkiaľ pochádzajú nové slová a ako sa transformujú z hovorových na oficiálne? Nové slová sa musia šíriť v kultúre, aby sa dostali do slovníka. Musia sa používať a chápať. Nové slová majú oveľa väčšiu šancu na pridanie do slovníka, ak ich uvidíte v tlačenej forme alebo ich budete počuť v…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Opäť sa spoločne pozrieme na obdobie druhej svetovej vojne. Jednou z najzaujímavejších vedeckých záhad druhej svetovej vojny je stroj na voľnú energiu navrhnutý Hansom Colerom. Začíname prvou časťou dvojdielneho článku. Máme veľké šťastie, že sa o tomto stroji zachovali záznamy vrátane podrobných výkresov, popisov, ako funguje,…

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Vo svete IT

Bezior S2 – kolobežka s dvomi elektromotormi a maximálkou až 65 km/h uspokojí aj tých najnáročnejších! Idete do toho?!

0 icon

Elektrických kolobežiek s cenovkou do 1 000 eur nájdeme dnes na trhu naozaj nespočetné množstvo. Väčšinou však ide o mestsky ladené elektrické kolobežky, ktoré nie je možné využiť aj v náročnejšom teréne. To však nie je prípad elektrickej kolobežky Bezior S2, ktorá sa radí do kategórie tých najvýkonnejších kolobežiek na…

Vplyv supermasívnych čiernych dier možno badať aj za hranicou ich domovskej galaxie

0 icon

V srdci každej, dostatočne veľkej, galaxie leží supermasívna čierna diera. Jej gravitačné pole je extrémne silné, no dokáže ovplyvniť len malú časť galaxie, píše portál SciTech Daily. Supermasívne čierne diery sú  v porovnaní s galaxiami, v ktorých sídlia, veľmi malé. Napriek tomu sú kľúčové pre pochopenie vesmíru okolo nás. Bez…

MIUI Pioneer Group má riešiť problémy so Xiaomi: Dočkáme sa stabilného systému?

0 icon

Nie je tomu tak dávno čo sme vás informovali, že Xiaomi plánuje zvýšiť stabilitu svojho systému. Prvým krokom bolo zverejnenie niekoľkých ankiet, kde sme vypĺňali, aké funkcie nám v MIUI chýbajú a čo by sme si priali opraviť. Následne sme sa dočkali i ankety týkajúcej sa proximity senzoru, teda senzoru…

Funkcia end-to-end šifrovania záloh četov v službe WhatsApp vyzerá čoraz reálnejšou

0 icon

Služba WhatsApp vo všeobecnosti patrí medzi najpopulárnejšie komunikačné platformy na svete. Spoločnosť Facebook v súvislosti s touto službou hovorí, že správy sú vždy šifrovanými a dobre schovanými pred zrakmi očí tretích strán. Tieto tvrdenia sú čiastočne pravdivými, minimálne v prípade, ak nevyužívate službu zálohovania správ. V minulosti na to upozorňoval napríklad Telegram, ktorý hovoril o…

Apple v minulosti manipuloval s výsledkami vyhľadávaní v App Store. Uhádnete v koho prospech?

0 icon

Apple má na krku nový škandál, ktorý vrhá na spoločnosť zlé svetlo. Portál theverge.com upozorňuje na to, že Apple mal údajne v minulosti ovplyvňovať výsledky vyhľadávania v obchode App Store. Spoločnosť Apple bola po prvýkrát obvinená z týchto praktík ešte v roku 2019, kedy investigatívni novinári z New Your Times…

Armádny Magazín

Bývalý dôstojník bezpečnostnej služby Ukrajiny prehovoril o výcviku ukrajinských diverzantov na sabotáže v Rusku

0 icon

Ukrajina, 15. júna (AM)  – Bývalý dôstojník protiteroristického centra Bezpečnostnej služby Ukrajiny Vasilij Prozorov v rozhovore pre rádio „Sputnik“ hovoril o príprave ukrajinských diverzantov, ktorí majú „pracovať“ na území Ruskej federácie.

Indické obavy: Čína testuje stealth bombardér Xian H-20 blízko hraníc v Ladaku

0 icon

India, 15. júna (AM)  – "Čínska ľudová oslobodzovacia armáda testovala strategické tajné bombardéry Xian H-20 na leteckej základni Hotan" , vyhlásila indická strana. Prvý materiál publikoval indický publicista Sumit Kumar Singh.   Letecká základňa Hotan sa nachádza na juhu autonómnej oblasti Xinjiang Ujgur. Medzi čínskymi vojenskými le

Kedmi hovoril o nebezpečných ruských plánoch: "Američania zažili skutočný šok“

0 icon

Izrael, 14. júna (AM)  – Americké ministerstvo obrany zažilo skutočný šok po tom, čo sa dozvedelo o plánoch Ruska na návrat na Kubu. Tento názor vyslovil v nedávnom rozhovore Jakov Kedmi.   Podľa izraelského politológa začala Ruská federácia v roku 2020 posilňovať svoju pozíciu na medzinárodnej scéne a aktívne sa zúčastňovať na udalostiach,…

Projekt kolmo štartujúceho obojživelného lietadla VVA-14 konštruktéra Roberta Bartiniho

0 icon

ZSSR/Rusko, 14. júna 2021 (AM) – História skonštruovania tohto úžasného lietajúceho stroja sa začala v roku 1965, čiastočne aj ako reakcia na zavedenie Spojenými štátmi (15. novembra 1960) dvojstupňovej balistickej rakety na tuhý pohon Polaris A-1 určenej na nasadenie z

Vojenský historický ústav pripravil interaktívnu mapu lokalít múzejných exponátov

0 icon

Slovensko, 14.jún 2021 (AM) – Vojenský historický ústav pripravil pre nadšencov vojenskej histórie Slovenska interaktívnu mapu, ktorá znázorňuje rozmiestnenie múzejných exponátov oboch múzejných oddelení Vojenského historického múzea, ktoré boli na základe prejaveného záujmu zapožičané alebo prenajaté múzeám, územne

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali