Rusko 3. septembra 2014 (HSP/RT/Foto:Itar-Tass)
Rusko má výhodnú geografickú polohu
Maratón rokovaní medzi Moskvou a Čínou týkajúci sa obchodu v oblasti energetiky, ktorý trval 15 mesiacov, zvýši kredit ruských ropných a plynárenských spoločností a zníži ruskú závislosť na európskych energetických trhoch, uviedla ratingová agentúra Moody’s. Informáciu zverejnila RT a agentúra Itar-Tass.
Ruské významné podniky – Rosnefť, Gazprom a Novatek – uzavreli s čínskymi partnermi obchodné transakcie umožňujúce dlhodobú finančnú stabilitu, aj napriek ohrozeniu v dôsledku sankcii a poklesu dopytu v Európe, uvádza tiež správa Moody’s.
Ruské snahy deverzifikovať vývoz energie sú v súlade so snahou Číny zabezpečiť nové dodávky ropy a plynu s cieľom zvládnuť veľké a rýchlo rastúce energetické potreby, uviedla v správe Julia Prybitkova, viceprezidentka agentúry.
Obe spoločnosti Rosnefť a Novatek boli terčom odvetvových sankcií zo strany Spojených štátov a EÚ zameraných na ruský energetický sektor. Gigantu Gazprom sa sankcie netýkali.
V pondelok (1.9.) bola zahájená výstavba plynovodu Sila Sibíry, ktorý by mal byť dokončený na konci roka 2017. Trasa dlhá 3968 kilometrov umožní prepraviť plyn z východnej Sibíri do Číny v objeme 38 miliárd kubických metrov plynu ročne po dobu 30 rokov.
Ak bude dokončený aj druhý plynovod, Altaj, Čína sa stane najväčším odberateľom ruského plynu.
V roku 2013 najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť podpísala zmluvu na dodávky ropy s čínskou spoločnosťou National Petroleum Group v hodnote 270 miliárd dolárov. Do roku 2020 Rosnefť plánuje Číne dodať 46 miliónov ton ropy a 16 miliárd kubických metrov plynu.
Novatek podpísala zmluvu s CNPC týkajúcu sa troch miliónov ton dodávok skvapalneného zemného plynu v priebehu nasledujúcich 20 rokov.
Výhodná geografická poloha Ruska umožňuje zásobovať nielen krajiny západu, ale aj východné trhy.
ru