Monštrá Mariánskej priekopy – mýtus alebo realita?

Peking 23. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Peakpx)

 

Čínski vedci dešifrovali genóm lúčoplutvej ryby, obývajúcej najhlbšie miesto Svetového oceánu, Mariánsku priekopu. Jej organizmus prešiel niekoľkými podstatnými zmenami na génovej úrovni počas dosť krátkej doby, aby dokázal odolať stonásobne prevyšujúci atmosferický tlak a žiť v úplnej tme

Ilustračné foto

Posledné výpravy ukázali, že v týchto podmorských hlbinách žijú a dokonca prosperujú početné organizmy.

 

Mýtus o plochej rybe

Podmorské priekopy preskúmali (početné tiež objavili) na začiatku päťdesiatych rokov 20. storočia sovietskou loďou Víťaz a dánskou Galatheou. Najhlbšie miesto na svete je Challengerova priepasť v Mariánskej priekope. Leví podiel informácií o nej pochádza od výpravy z doby starej viac ako pol storočia.

V roku 1960 sa švajčiarsky batyskaf Trieste prvýkrát ponoril na dno Challengerovej priepasti. Priamo pod nami ležalo dole niečo ako plochá ryba, pripomínajúca platesu. () Na vrchu mala dve guľaté očká. () Pohybovala sa po dne v slize, vode a zmizla v tme,takto poeticky opísal svoje dojmy oceánológ Jacques Piccard, pilot Terstu.

Vedci tento objav ihneď spochybnili, tým skôr, že na palube nemali fotoaparáty ani kamery. Novinárom sa, ale postava plochej ryby Trieste veľmi zapáčila a po celé desaťročia tým bavili verejnosť. Dokonca aj niektorí profesori sa nechali zmiasť.

Mýtus o plochej rybe sa objavil znovu v roku 2012 vďaka riskantnému činu režiséra Jamesa Camerona, tretieho človeka na svete, ktorý uzrel dno Challengerovej priepasti z batyskafu. Samotný Cameron, rovnako ako členovia predchádzajúcich výprav, si nevšimol žiadnych plochých rýb. Nevideli ich ani Japonci, Američania a Číňania, ktorí dali na dno Mariánskej priekopy pasce. Ani druhý pilot Terstu, Don Walsh, o tom neskôr nehovoril s rovnakou istotou.

Anglický oceánológ z Aberdeenskej univerzity Alan Jamieson definitívne rozptýlil mýtus o plochej rybe Trieste vo svojom článku z roku 2012. Po prvé je dobre známe, že skutočné ploché ryby, ako je platesa alebo raja, žijú v plytkých vodách. Po druhé nie je veľmi pravdepodobné, že by sa batyskaf ponoril priamo na rybu. Podľa údajov z pascí sa priemerný čas príchodu prvej ryby k nim zvyšuje spolu s hĺbkou a v hĺbke 11 km je desať hodín. Trieste zostal na dne 20 minút a nemal žiadne pasce s návnadou.

Ale hlavným argumentom proti je príliš silný hydrostatický tlak. Vďaka nemu je zrejme život rýb v hĺbke viac ako 8,5 km nemožný. Ale aj pre existenciu v tejto hĺbke je potrebné značne zmeniť organizmus.

 

Pseudoliparis stanovuje rekord

Dlhú dobu za rybu, žijúcu v najväčšej hĺbke považovali istý druh lúčoplutvých Holcomycteronus profundissimus, ktorý sa dal vyloviť zo šesťmetrovej hĺbky. V sedemdesiatych rokoch tento rekord prekonali hrujovkou oceánskou (Abyssobrotula galatheae) patriacej k rovnakému druhu, ktorú vylovili v oceánskom priekope Portoriko v hĺbke 8370 metrov.

Jamieson však zapochyboval aj o tom. Veda pozná 17 typov tohto druhu hrujovky, z ktorých iba dva vylovili z veľkej hĺbky, takže môže ísť o omyl a máme objav hlbokovodného stavovca ešte len pred sebou.

Zatiaľ sa za rekordmana považuje mariánsky morský slimák Pseudoliparis swirei. V roku 2013 ho vylovili čínski bádatelia pri testovacom ponorení batyskafu do hĺbky sedem kilometrov. V roku 2017 vytiahli Američania niekoľko desiatok týchto rýb z hĺbky 8178 metrov.

to malé rybky s maximálnou dĺžkou 28 cm a hmotnosťou 200 gramov. Majú priezračnú kožu pokrytú slizom, cez ktorú presvitajú vnútornosti, na hlave majú dve maličké čierne očká. Sú úplne slepé a nereagujú na svetlá pascí. Tento druh pseudoliparisov obsadil prvý stupienok potravinového reťazca najhlbšej časti Mariánskej priekopy, nemá nepriateľov, zatiaľ čo potravy habadej, pretože dno obýva veľké množstvo drobných kôrovcov.

Spoločnosť robí pseudoliparisom v tejto hĺbke niekoľko ďalších hlbokomorských lúčoplutvých rýb.

 

Vedci objavili hlbinné mutácie

Stále viac údajov svedčí o tom, že sa k životu vo veľkej hĺbke, bez svetla a v chlade, musí organizmus zvláštnym spôsobom prispôsobiť. Najnovšie metódy prieskumu genómu umožnili vedcom poodhaliť závoj tajomstva.

Ukázalo sa napríklad, že sa spolu s hĺbkou zvyšuje v tkanivách kostnatých rýb množstvo trimetylamínNoxidu, jednoduchej organickej zlúčeniny, ktorá pomáha bunke nestratiť tvar a zvládnuť tlak zvonku. Tieto látky sa nazývajú osmolite.

Existujú tiež údaje, že bunkové bielkoviny strácajú tvar následkom veľkého tlaku, čo je smrteľne nebezpečné pre živé tvory. Znamená to, že musí existovať mechanizmus, ktorý tomu zabráni. Vznikla tak hypotéza o piezolitoch, rozpustných látkach, ktoré zachovávajú tvar bielkovín alebo ich dokonca dávajú znovu dohromady, ak ich zničili. V nedávnom článku v časopise Nature prezentovali čínski vedci výsledky rozlúštenia genómu mariánskeho pseudoliparisu a porovnali ho s genómom obyčajného liparisu Tanaka. Dva druhy sa rozišli približne pred 20 miliónmi rokov.

Ukázalo sa, že genofond hlbinných rýb je rozmanitejší, pričom sa ich populácia prudko zvýšila približne pred 55 tisíc rokmi. Samotný genóm je o 22% väčší ako genóm liparisu Tanaka a obsahuje menej mutácií.

Jedna z hlavných zvláštností spočíva v malej rýchlosti metabolizmu pseudoliparisov, ktorí doslova žijú pomaly. Ich samice produkujú menej ikier, zato ale väčších.

Mariánsky pseudoliparis nemá skostnatenú celú kostru, tvoria väčšinou chrupavky. Je to zrejme spôsobené mutáciou génu GLA, ktorý predčasne zastavuje kalcináciu kostí.

Ukázalo sa, že ryby stratili niekoľko dôležitých fotoreceptorov. Nerozlišujú farby a nezachytávajú svetlo. Stratili gén pigmentácie mc1r, preto sú bezfarebné, farbu teraz vôbec nepotrebujú.

Niekoľko mutácií im pomohlo zlepšiť metabolizmus mastných kyselín. U pseudoliparisov objavili 15 kópií génu acaa1, ktorý reguluje syntézu kyseliny docosahexaenovej, jednej z omega3 mastných kyselín. Existujú mutácie v génoch tfa a slc29a3, ktoré vykonávajú prenos iónov a roztokov z bunky. To všetko má zjavne za cieľ urobiť lipidové membrány buniek elastickejšie a priepustnejšie.

Niektoré mutácie pseudoliparisu možno zvyšujú syntézu trimetylamínNoxidu v tkanivách za účelom zachovania tvaru bielkovín. Vedci objavili aj ďalší podivný rozdiel: v géne hsp90 došlo k náhrade aminokyselín, pričom na veľmi konzervatívnom úseku, ktorý je nemenný u ľudí, myší a dokonca aj kvasníc. Tento gén uskutočňuje syntézu vysokomolekulárneho chaperonu, ktorý sa zúčastňuje zrážaní viac ako 200 bielkovín dôležitých pre bunkové procesy. Čo robí táto mutácia, nie je zatiaľ jasné.

Autori výskumu píšu, že sa mariánsky pseudoliparis musel adaptovať k novým životným podmienkam počas niekoľkých miliónov rokov. Na evolúciu stavovcov je to krátka doba.

 

Naše nové miesto k životu?

Mariánska priekopa je osídlená mnohými druhmi bezstavovcov, baktérií, húb, vírusov. Napríklad, v hĺbke viac ako päť kilometrov žijú morské hviezdice druhu Freyastera benthophila.

Čínski vedci rozlúštili genóm v ich mitochondriách je to DNA v tvare prstenca, ktoré sa skladá iba z niekoľkých desiatok génov, ale v každej bunke organizmu je mnoho jej kópií. Celkovo je podobný mitogénu iných morských hviezdic s určitými výnimkami, ktoré ešte čakajú na svoje vysvetlenie.

Preštudovali tiež mitogenom rôznonožca malého kôrovca, ktorého vytiahli z hlbiny takmer 11 kilometrov. Tento druh sa objavil pred 109 miliónmi rokov a pomaly sa vyvíjal. Počas života v hlbine bolo v jeho mitochondriálnom géne objavených iba niekoľko zvláštností, rovnakých ako u iných hlbokovodných druhov (predovšetkým úplne iné usporiadanie génov v DNA).

Ďalším objavom, na dne Challengerskej priehlbiny, bola kolónia baktérií, ktoré sa živia uhľovodíkmi, pričom hustota ich osídlenia je tam väčšia ako kdekoľvek inde na Zemi. to organizmy druhov Oleibacter, Thalassolituus a Alcanivorax. aj na povrchu, a tiež sa živia uhľovodíkmi. Otázkou je, odkiaľ sa berie organika v takej hĺbke. Vedci sa domnievajú, že sa tam nedostala z povrchu, ale vznikla z nejakej inej skupiny hlbinných mikroorganizmov, ktoré veda ešte nepozná.

Mariánska priekopa vznikla následkom tektonických procesov. V tomto mieste sa veľká Pacifická doska zemskej kôry potápa pod neveľkou Mariánskou doskou a vytvára tak priehlbinu dlhú 2550 a širokú 70 kilometrov. Je tu veľmi vysoká seizmicita a zdroje potravy aj životné podmienky sa značne líšia od menej hlbokých zón. Nevie sa ani, či sú tam ročné obdobia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Saková nepovažuje za správne publikovanie akýchkoľvek záverov komisie ministerstva spravodlivosti v prípade smrti generála Lučanského

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (HSP/Foto: SITA/Branislav Bibel)   Denisa Saková (Hlas-SD) pripomína, že v prípade smrti generála Milana Lučanského sa stále vedú dve trestné konania zo strany generálneho prokurátora. Poslankyňa, ktorá bola sama členkou komisie, preto publikovanie akýchkoľvek záverov komisie ministerstva spravodlivosti nepovažuje za správne Saková o komisii a jej…

NATO vyjadrilo plnú solidaritu s Českou republikou

0 icon

Praha 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Organizácia NATO vyjadrila vo štvrtok hlboké znepokojenie nad destabilizačnými akciami, ktoré Rusko podľa nej naďalej uskutočňuje v euroatlantickom priestore, a to aj na území samotnej Aliancie, a vyjadrilo plnú solidaritu s Českou republikou V stanovisku Severoatlantickej rady (NA) sa uvádza, že český minister zahraničných…

Hodina pre seniora – „darujme čas seniorom, darujeme radosť“

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Archív)   Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) začalo spolupracovať s o. z. Pre seniora na projekte „Hodina pre seniora“. Ide o aktivitu pre klientov v dôchodkovom veku v pobytových zariadeniach sociálnych služieb. Jej cieľom je „naštartovať“ spoločenský život seniorov, ktorý sa pre…

Smer-SD vyzýva vládu, aby informovala o dôvodoch vyhostenia ruských diplomatov. Remišová: „Je to jasný odkaz“

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Opozičná strana Smer-SD vyzýva členov vlády, aby bezodkladne informovali slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie.  Podpredseda strany a Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú…

Spoločnosť Heineken sa celosvetovo zaviazala k uhlíkovej neutralite do roku 2040

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Heineken)   Spoločnosť Heineken sa v rámci svojej globálnej stratégie zaviazala k uhlíkovej neutralite vo výrobe do roku 2030 a v celom dodávateľskom reťazci do roku 2040. Ako sa uvádza v tlačovej správe, znižovanie CO2 je jedným z krokov, ktoré spoločnosť v krajinách svojho pôsobenia, vrátane…

Hospodárstvo eurozóny je stále na barlách, potrebuje podporu ECB aj vlád, tvrdí Lagardeová

0 icon

Frankfurt nad Mohanom 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Hospodárstvo eurozóny je stále „na barlách“ a odkázané na podporu zo strany centrálnej banky a vlád. Vyhlásila to vo štvrtok šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová. Ako dodala, diskusia o ukončení mimoriadnych stimulov by bola „predčasná“ Pokrok vo vakcinačných kampaniach…

Rusi sťahujú vojakov z ukrajinských hraníc, minister obrany Šojgu im prikázal návrat na domovské základne. Zelenskyj reaguje

0 icon

Kyjev 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Rusko vo štvrtok ukončilo rozsiahle vojenské cvičenia na juhu a juhozápade krajiny. Minister obrany Sergej Šojgu vojakom prikázal návrat na domovské základne. Vojenská technika však zostane na mieste v blízkosti hraníc s Ukrajinou, aby bola k dispozícii pre iné cvičenie v ďalšej časti…

Taraba: Korčok vyhostením ruských diplomatov povýšil svoje kariérne osobné záujmy nad záujmy Slovenska

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (HSP/strana-zivot/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov bez udania dôvodu len na základe žiadosti Českej republiky o akt solidarity, je plytké a ide proti záujmom Slovenska. Ako členská krajina NATO by sme mali svoju diplomaciu zamerať na riešenie a nie na eskaláciu konfliktov Diplomacia sa…

Klub 500 zásadne nesúhlasí s návrhom na zriadenie centrálneho registra účtov 

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube/SMER-sociálna demokracia)   Klub 500 zásadne nesúhlasí s návrhom ministerstva vnútra na zriadenie centrálneho registra účtov (CRÚ). Žiada jeho prepracovanie do podoby, ktorá by zohľadnila široké pripomienkovanie a neohrozovala by bankové tajomstvo ani pravidlá ochrany osobných údajov. Za neprijateľné považuje predovšetkým "bezdôvodné nahliadanie do…

Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov, uviedol Heger. Rusi to označili za „nepriateľské konanie“ a avizujú, že čoskoro odpovedia

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov. Opustiť územie SR musia do siedmich dní. Slovensko tak reaguje na udalosti v Českej republike. Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom informoval vo štvrtkovom vyhlásení v prítomnosti ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) a ministra zahraničných vecí…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Návod ako vyrobiť z dodávok zbraní pre Islamský štát, ruský útok na Česko.

0icon

V októbri 2014 došlo v muničnom sklade vo Vrběticiach k výbuchu 50 ton munície. O dva mesiace neskôr vybuchol druhý sklad ktorý obsahoval asi 13 ton munície. Česká polícia to vyšetrovala ako všeobecné ohrozenie. Po siedmych rokoch, čítate dobre siedmych rokoch,  sme sa cez mediálne predpripravovanú inscenáciu dozvedeli, že na základe „jasných dôkazov“ bezpečnostných…

Adam Heriban

Nehaňte ľud môj. Toto si Rusi nezaslúžia!

0icon

Situácia okolo českých Vrběticích naberá na obrátkach. Celý svet sa zas a znova koncentruje iba na Ruskú federáciu ale každému akosi uniká pointa. Pred 7 rokmi došlo v českom muničnom sklade k výbuchu, pri ktorom zahynuli 2 český občania. Do tejto akcie mali byť zapojené ruské tajné služby. Ruskí agenti podľa českej vlády…

Ivan Holek

Zbavte sa ilúzií! Vakcína nie je zodpovednosť!

0icon

Slovenskom nedávno zarezonovala kauza podvodnej snahy o získanie vakcín Pfizer a Bio

Ivan Štubňa

Vražda M. Lučanského je naďalej neobjasnená !!! Verejne spochybňujem závery Komisie!!!

0icon

Na stránkach Ministerstva spravodlivosti SR sú uverejnené informácie týkajúce sa úmrtia  generála Milana Lučanského, ktoré si zaslúžia pozornosť občanov SR. https://www.justice.gov.sk/Stranky/Informacie/Mimoriadna-udalost-v-UVV-a-UVTOS-Presov.aspx Na základe nedostatočného vyšetrenia mimoriadnej udalosti týkajúcej sa úmrtia generála M. Lučanského budeme n

Pavel Jacz

Šeliga - politický rýchlokvašák využije každú možnosť, aby perlil.

0icon

Mladý radikálny “prevrato-revolucionár“, ktorý po protestoch Za slušné Slovensko, ktoré organizoval, sa vyjadril, že ho vraj nikto neriadil, vraj nikto neplatil a že do politiky vraj vôbec neplánuje vstúpiť, dáva každým vystúpením pred kamerami najavo, že on je viac ako všetci dookola. Využíva na to svoj celkom dobrý prejav a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 2. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

TOP10+: Inteligentní dizajnéri ukázali, že kreativita je silná, aj keď ide o drobnosti

0 icon

Kreativita je určite najvyššia forma inteligencie. Nasledujúce pestré riešenie držia krok s vývojom, ktorý určite stojí za tvoju pozornosť. Siahajúc za hranice vedomostí a rozširujúc svoju tvorbu, boli nútení niektorí ľudia hľadať spôsoby, ako si zlepšiť každodenný život. Či už ide o lavičku, zvonček na mikrovlnej rúre alebo šach pre nevidiacich, všetky tieto…

Jedlo, ktoré môžeš jesť bez výčitiek aj v noci

0 icon

Dobrou správou je, že vedci a lekári tvrdia, že je prospešné a dokonca nevyhnutné večer jesť. Ale aby si sa vyhol ťažkostiam so žalúdkom, zlému spánku a priberaniu na váhe, je dôležité múdro si vyberať jedlo, ktoré si dáš na večeru. A samozrejme nezabudni na rozumnú veľkosť porcií. Tieto produkty ti môžu…

Atentát na Hitlera - Kto nastražil bombu? - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o pivničnom atentáte na Hitlera, ktorému sa vyhol len o minúty. Zomrelo osem ľudí. Hitler však vyviazol. Kto stojí za týmto atentátom? Poďme na druhú časť článku z minisérie Atentát na Hitlera. Po každoročnej mníchovskej akcii spočívajúcej v jeho prejave, zvykol Hitler odletieť do Berlína, avšak tentokrát išiel vlakom. Táto…

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Vo svete IT

„Jednorožec“ je názov novej, najbližšej čiernej diery: Jej hmotnosť vás zarazí!

0 icon

Astronómovia nedávno objavili jednu z najmenších čiernych dier, ktorá je zároveň najbližšou čiernou dierou pri Zemi, píše portál Phys. Vedci ju nazvali Jednorožec. Jeden z dôvodov je ten, že zatiaľ je táto drobná čierna diera jednou z mála, ten druhý je ten, že bola objavená v súhvezdí Jednorožca. Objav bol publikovaný…

Ďalší veľký úspech! V rámci misie Rover Perseverance sa podarilo extrahovať z atmosféry Marsu kyslík

0 icon

Rover Perseverance pristál na planéte Mars len niekoľko týždňov dozadu, pričom pozornosť krátko na to, na seba na zvrhol Dron Ingenuity. Dôvodom je, že zatiaľ čo rover doposiaľ poslal „len“ niekoľko fotografií z povrchu Marsu, tak dronu sa podarilo vykonať prvý kontrolovaný let v atmosfére iného vesmírneho telesa. Najnovšie však…

Plánujete prechod k inému operátorovi, ale neviete, či má vo vašej lokalite dobré pokrytie signálom? Takto to zistíte!

0 icon

V súčasnosti sa operátori medzi sebou pretekajú a ponúkajú každým dňom nové a nové paušály. Niektoré znejú doslova neodolateľne. Niektorí operátori ponúkajú v rámci ich siete za 20€ poplatok všetko neobmedzene. Iní si zas za tento typ balíka nechajú dobre zaplatiť, pričom „nekonečný internet“ pri plnej rýchlosti je obmedzený už…

Mi MIX Fold v Európe!? Všetky indície nasvedčujú tomu, že už čoskoro tu bude!

0 icon

Mi MIX Fold bol predstavený len nedávno a okamžite zamotal hlavy mnohým fanúšikom. Ide o prvé skladateľné zariadenie od Xiaomi, ktoré si udržalo politiku spoločnosti a prišlo s naozaj nízkou cenou. Šok však spôsobilo tvrdenie, že nový Fold si v Európe nezakúpime, a tak nám ostáva len nákup z Číny.…

Dostane Chrome funkciu sledovanie ceny produktov v e-shopoch? Pravdepodobne áno. Takto by mala vyzerať!

0 icon

Internetový prehliadač Google Chrome je aktuálne najrozšírenejším na svete, hoci konkurenčný Edge rastie ako z vody. Aby si Chrome však udržal svoje dominantné postavenie aj naďalej, tak musí tvrdo pracovať na vylepšeniach a nových funkciách vzhľadom na to, že konkurencia nespí. Nie tak dávno sme mohli napríklad čítať o zvyšovaní…

Armádny Magazín

"Bez toho sa nezaobídeme.": Čím odpovie Severné loďstvo Ruskej federácie vojenskému námorníctvu NATO

0 icon

Rusko, 22.apríl 2021 (AM) – Neobvyklé konštrukčné riešenie, nehlučnosť, veľká nezávislosť plavby a neštandardné úlohy - do roku 2027 bude Severná flotila Vojenského námorníctva RF posilnená minimálne štyrmi najnovšími dieselelektrickým ponorkami projektu 677 Lada. Te

Minister obrany USA: Peking vynakladá veľká úsilie na to, aby nám obmedzil prístup k svojim hraniciam

0 icon

USA, 22.apríl 2021 (AM) –Posilnenie Vojenského námorníctva USA, militarizácia Tichého oceánu, konfrontácia s veľmocami a nové vojenské technológie - administratíva Joea Bidena požiadala Kongres o nový obranný rozpočet. Na národnú bezpečnosť chce Biely dom vynaložiť celkovo 753 mili

Ukrajina presunula na Donbas osem jednotiek raketových systémov Točka. Posilňuje aj hranice s Bieloruskom

0 icon

Ukrajina, 22.apríl 2021 (AM) – Tieto raketové systémy boli na Donbase už skôr, ale nie až v takom počte. Informuje o tom Telegram-kanál „WarGonzo“ na základe správ od obyvateľov žijúcich na okupovanom území Luhanskej oblasti. „Podľa našich údajov systémy „Točka-U“ dorazili do zóny konfliktu z oblasti Černigov s muníciou a podporn

Šojgu uviedol termín dokončenia testov hypersonickej riadenej strely Zirkon

0 icon

Rusko, 22.apríl 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že testy hypersonickej riadenej strely Zirkon majú byť ukončené v roku 2021. "Tento rok sa plánuje dokončiť testy hypersonickej riadenej strely Zirkon." Tento komplex má vybaviť jadrové ponorky a hladinové lode v oblasti ď

Začne exodus mužov z Ukrajiny? Zelenskij podpísal sprísnený zákon o povolávaní záložníkov

0 icon

Ukrajina, 22.apríl 2021 (AM) – Zákon tiež zavádza trestné činy vyhýbania sa vojenskej službe od povolávacieho rozkazu, alebo počas cvičení. Podľa agentúry TASS ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij podpísal zákon prijatý Najvyššou radou o reforme systému vojenských komisariátov, ktorý umožňuje povolanie záložníkov na službu v arm

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali