Monštrá Mariánskej priekopy – mýtus alebo realita?

Peking 23. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Peakpx)

 

Čínski vedci dešifrovali genóm lúčoplutvej ryby, obývajúcej najhlbšie miesto Svetového oceánu, Mariánsku priekopu. Jej organizmus prešiel niekoľkými podstatnými zmenami na génovej úrovni počas dosť krátkej doby, aby dokázal odolať stonásobne prevyšujúci atmosferický tlak a žiť v úplnej tme

Ilustračné foto

Posledné výpravy ukázali, že v týchto podmorských hlbinách žijú a dokonca prosperujú početné organizmy.

 

Mýtus o plochej rybe

Podmorské priekopy preskúmali (početné tiež objavili) na začiatku päťdesiatych rokov 20. storočia sovietskou loďou Víťaz a dánskou Galatheou. Najhlbšie miesto na svete je Challengerova priepasť v Mariánskej priekope. Leví podiel informácií o nej pochádza od výpravy z doby starej viac ako pol storočia.

V roku 1960 sa švajčiarsky batyskaf Trieste prvýkrát ponoril na dno Challengerovej priepasti. Priamo pod nami ležalo dole niečo ako plochá ryba, pripomínajúca platesu. () Na vrchu mala dve guľaté očká. () Pohybovala sa po dne v slize, vode a zmizla v tme,takto poeticky opísal svoje dojmy oceánológ Jacques Piccard, pilot Terstu.

Vedci tento objav ihneď spochybnili, tým skôr, že na palube nemali fotoaparáty ani kamery. Novinárom sa, ale postava plochej ryby Trieste veľmi zapáčila a po celé desaťročia tým bavili verejnosť. Dokonca aj niektorí profesori sa nechali zmiasť.

Mýtus o plochej rybe sa objavil znovu v roku 2012 vďaka riskantnému činu režiséra Jamesa Camerona, tretieho človeka na svete, ktorý uzrel dno Challengerovej priepasti z batyskafu. Samotný Cameron, rovnako ako členovia predchádzajúcich výprav, si nevšimol žiadnych plochých rýb. Nevideli ich ani Japonci, Američania a Číňania, ktorí dali na dno Mariánskej priekopy pasce. Ani druhý pilot Terstu, Don Walsh, o tom neskôr nehovoril s rovnakou istotou.

Anglický oceánológ z Aberdeenskej univerzity Alan Jamieson definitívne rozptýlil mýtus o plochej rybe Trieste vo svojom článku z roku 2012. Po prvé je dobre známe, že skutočné ploché ryby, ako je platesa alebo raja, žijú v plytkých vodách. Po druhé nie je veľmi pravdepodobné, že by sa batyskaf ponoril priamo na rybu. Podľa údajov z pascí sa priemerný čas príchodu prvej ryby k nim zvyšuje spolu s hĺbkou a v hĺbke 11 km je desať hodín. Trieste zostal na dne 20 minút a nemal žiadne pasce s návnadou.

Ale hlavným argumentom proti je príliš silný hydrostatický tlak. Vďaka nemu je zrejme život rýb v hĺbke viac ako 8,5 km nemožný. Ale aj pre existenciu v tejto hĺbke je potrebné značne zmeniť organizmus.

 

Pseudoliparis stanovuje rekord

Dlhú dobu za rybu, žijúcu v najväčšej hĺbke považovali istý druh lúčoplutvých Holcomycteronus profundissimus, ktorý sa dal vyloviť zo šesťmetrovej hĺbky. V sedemdesiatych rokoch tento rekord prekonali hrujovkou oceánskou (Abyssobrotula galatheae) patriacej k rovnakému druhu, ktorú vylovili v oceánskom priekope Portoriko v hĺbke 8370 metrov.

Jamieson však zapochyboval aj o tom. Veda pozná 17 typov tohto druhu hrujovky, z ktorých iba dva vylovili z veľkej hĺbky, takže môže ísť o omyl a máme objav hlbokovodného stavovca ešte len pred sebou.

Zatiaľ sa za rekordmana považuje mariánsky morský slimák Pseudoliparis swirei. V roku 2013 ho vylovili čínski bádatelia pri testovacom ponorení batyskafu do hĺbky sedem kilometrov. V roku 2017 vytiahli Američania niekoľko desiatok týchto rýb z hĺbky 8178 metrov.

to malé rybky s maximálnou dĺžkou 28 cm a hmotnosťou 200 gramov. Majú priezračnú kožu pokrytú slizom, cez ktorú presvitajú vnútornosti, na hlave majú dve maličké čierne očká. Sú úplne slepé a nereagujú na svetlá pascí. Tento druh pseudoliparisov obsadil prvý stupienok potravinového reťazca najhlbšej časti Mariánskej priekopy, nemá nepriateľov, zatiaľ čo potravy habadej, pretože dno obýva veľké množstvo drobných kôrovcov.

Spoločnosť robí pseudoliparisom v tejto hĺbke niekoľko ďalších hlbokomorských lúčoplutvých rýb.

 

Vedci objavili hlbinné mutácie

Stále viac údajov svedčí o tom, že sa k životu vo veľkej hĺbke, bez svetla a v chlade, musí organizmus zvláštnym spôsobom prispôsobiť. Najnovšie metódy prieskumu genómu umožnili vedcom poodhaliť závoj tajomstva.

Ukázalo sa napríklad, že sa spolu s hĺbkou zvyšuje v tkanivách kostnatých rýb množstvo trimetylamínNoxidu, jednoduchej organickej zlúčeniny, ktorá pomáha bunke nestratiť tvar a zvládnuť tlak zvonku. Tieto látky sa nazývajú osmolite.

Existujú tiež údaje, že bunkové bielkoviny strácajú tvar následkom veľkého tlaku, čo je smrteľne nebezpečné pre živé tvory. Znamená to, že musí existovať mechanizmus, ktorý tomu zabráni. Vznikla tak hypotéza o piezolitoch, rozpustných látkach, ktoré zachovávajú tvar bielkovín alebo ich dokonca dávajú znovu dohromady, ak ich zničili. V nedávnom článku v časopise Nature prezentovali čínski vedci výsledky rozlúštenia genómu mariánskeho pseudoliparisu a porovnali ho s genómom obyčajného liparisu Tanaka. Dva druhy sa rozišli približne pred 20 miliónmi rokov.

Ukázalo sa, že genofond hlbinných rýb je rozmanitejší, pričom sa ich populácia prudko zvýšila približne pred 55 tisíc rokmi. Samotný genóm je o 22% väčší ako genóm liparisu Tanaka a obsahuje menej mutácií.

Jedna z hlavných zvláštností spočíva v malej rýchlosti metabolizmu pseudoliparisov, ktorí doslova žijú pomaly. Ich samice produkujú menej ikier, zato ale väčších.

Mariánsky pseudoliparis nemá skostnatenú celú kostru, tvoria väčšinou chrupavky. Je to zrejme spôsobené mutáciou génu GLA, ktorý predčasne zastavuje kalcináciu kostí.

Ukázalo sa, že ryby stratili niekoľko dôležitých fotoreceptorov. Nerozlišujú farby a nezachytávajú svetlo. Stratili gén pigmentácie mc1r, preto sú bezfarebné, farbu teraz vôbec nepotrebujú.

Niekoľko mutácií im pomohlo zlepšiť metabolizmus mastných kyselín. U pseudoliparisov objavili 15 kópií génu acaa1, ktorý reguluje syntézu kyseliny docosahexaenovej, jednej z omega3 mastných kyselín. Existujú mutácie v génoch tfa a slc29a3, ktoré vykonávajú prenos iónov a roztokov z bunky. To všetko má zjavne za cieľ urobiť lipidové membrány buniek elastickejšie a priepustnejšie.

Niektoré mutácie pseudoliparisu možno zvyšujú syntézu trimetylamínNoxidu v tkanivách za účelom zachovania tvaru bielkovín. Vedci objavili aj ďalší podivný rozdiel: v géne hsp90 došlo k náhrade aminokyselín, pričom na veľmi konzervatívnom úseku, ktorý je nemenný u ľudí, myší a dokonca aj kvasníc. Tento gén uskutočňuje syntézu vysokomolekulárneho chaperonu, ktorý sa zúčastňuje zrážaní viac ako 200 bielkovín dôležitých pre bunkové procesy. Čo robí táto mutácia, nie je zatiaľ jasné.

Autori výskumu píšu, že sa mariánsky pseudoliparis musel adaptovať k novým životným podmienkam počas niekoľkých miliónov rokov. Na evolúciu stavovcov je to krátka doba.

 

Naše nové miesto k životu?

Mariánska priekopa je osídlená mnohými druhmi bezstavovcov, baktérií, húb, vírusov. Napríklad, v hĺbke viac ako päť kilometrov žijú morské hviezdice druhu Freyastera benthophila.

Čínski vedci rozlúštili genóm v ich mitochondriách je to DNA v tvare prstenca, ktoré sa skladá iba z niekoľkých desiatok génov, ale v každej bunke organizmu je mnoho jej kópií. Celkovo je podobný mitogénu iných morských hviezdic s určitými výnimkami, ktoré ešte čakajú na svoje vysvetlenie.

Preštudovali tiež mitogenom rôznonožca malého kôrovca, ktorého vytiahli z hlbiny takmer 11 kilometrov. Tento druh sa objavil pred 109 miliónmi rokov a pomaly sa vyvíjal. Počas života v hlbine bolo v jeho mitochondriálnom géne objavených iba niekoľko zvláštností, rovnakých ako u iných hlbokovodných druhov (predovšetkým úplne iné usporiadanie génov v DNA).

Ďalším objavom, na dne Challengerskej priehlbiny, bola kolónia baktérií, ktoré sa živia uhľovodíkmi, pričom hustota ich osídlenia je tam väčšia ako kdekoľvek inde na Zemi. to organizmy druhov Oleibacter, Thalassolituus a Alcanivorax. aj na povrchu, a tiež sa živia uhľovodíkmi. Otázkou je, odkiaľ sa berie organika v takej hĺbke. Vedci sa domnievajú, že sa tam nedostala z povrchu, ale vznikla z nejakej inej skupiny hlbinných mikroorganizmov, ktoré veda ešte nepozná.

Mariánska priekopa vznikla následkom tektonických procesov. V tomto mieste sa veľká Pacifická doska zemskej kôry potápa pod neveľkou Mariánskou doskou a vytvára tak priehlbinu dlhú 2550 a širokú 70 kilometrov. Je tu veľmi vysoká seizmicita a zdroje potravy aj životné podmienky sa značne líšia od menej hlbokých zón. Nevie sa ani, či sú tam ročné obdobia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prepustenie odsúdeného mafiána Borženského žiada pre jeho zdravotný stav aj väzenská stráž

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Zdravotný stav odsúdeného príslušníka košického podsvetia Dušana Borženského je natoľko závažný, že o prerušenie výkonu jeho trestu žiada už aj Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ako ďalej informuje portál televízie Joj noviny.sk, Borženský je pre onkologické ochorenie hospitalizovaný vo väzenskej nemocnici v…

Zvyšky rakety pri návrate na Zem neohrozia ľudí ani majetok, ubezpečujú Číňania

0 icon

Peking 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - CCTV via AP Video)   Horný stupeň čínskej rakety Dlhý pochod 5B zväčša zhorí v atmosfére a nebude predstavovať veľké nebezpečenstvo pre ľudí alebo majetok na zemi. Skonštatoval to hovorca tamojšieho ministerstva zahraničných vecí Wen-ping Wang s tým, že čínske úrady včas zverejnia informácie…

Únia miest Slovenska: Nedostatok miest v škôlkach nemožno brať ako celorepublikový problém

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván, Martin Baumann)   Nedostatok miest v materských školách nemožno uvádzať ako celorepublikový problém. Situácia je v jednotlivých krajoch totiž rozdielna. Pre TASR to uviedla Únia miest Slovenska (ÚMS) a zároveň poukázala na rok 2015, keď bolo možné prostredníctvom výzvy z ministerstva školstva rozširovať a…

Budúci týždeň sa majú opäť začať očkovať učitelia, potvrdil Branislav Gröhling

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Od budúceho týždňa by sa mali opäť začať očkovať učitelia, ktorí vakcináciu nemohli absolvovať začiatkom roka zo zdravotných alebo iných dôvodov. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že očkovať sa zatiaľ bude…

Aliancia volá po jednotnom preukaze o imunite voči ochoreniu COVID-19

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Jednotný preukaz o imunite voči ochoreniu COVID-19 by mohol prispieť k efektívnejšiemu a kontrolovanejšiemu otváraniu prevádzok a kultúrnych či športových podujatí. Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásili predstavitelia vznikajúcej strany Aliancia – Szövetség „Ľudia, ktorí sú zodpovední, musia mať výhodu voči tým, ktorí…

Peter Sagan pred Giro d’Italia myslí na boj o etapové víťazstvá, nie na ružový dres lídra pretekov

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Fabio Ferrari/LaPresse via AP, TASR/AP - Fabio Ferrari/LaPresse via AP)   Slovenského cyklistu Petra Sagana už len hodiny delia od jeho druhej účasti na Giro d'Italia. Úvodné preteky Grand Tour sa na rozdiel od vlaňajška začnú v tradičnom termíne v druhú májovú sobotu krátkou časovkou v…

Poslanci odmietli správu ombudsmanky

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na poslancov Národnej rady SR (NR SR) dnes čakajú správy o činnosti ombudsmanky, komisárky pre deti, ale aj komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2020. Ako prvá by mala v pléne vystúpiť verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová Zo správy o…

Viera Tomanová: Najväčšími rukojemníkmi pandemických opatrení boli deti

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, AP-Maurizio Gambarini)   Najväčšími rukojemníkmi pandemických opatrení boli deti, pri opatreniach sa neanalyzovali vplyvy na ich práva. Skonštatovala to komisárka pre deti Viera Tomanová, ktorá prišla v piatok predstaviť do pléna Národnej rady (NR) SR Správu o činnosti komisára pre deti za rok 2020…

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb: Slovensko je v rebríčku obetí pandémie koronavírusu na piatom mieste

0 icon

Brusel 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensko sa v období posledných dvoch týždňov ocitlo na 23. mieste v počte nových prípadov COVID-19 na 100.000 osôb spomedzi 28 členských krajín EÚ, v počte obetí koronavírusu na milión obyvateľov za rovnaké obdobie však Slováci obsadili piatu priečku. Uviedlo to vo štvrtok Európske…

Kvôli Kolíkovej zasadá mimoriadna koaličná rada. Nezískala podporu klubu OĽaNO

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (HSP/SITA/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V pondelok 10. mája sa uskutoční mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR), na ktorej má byť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) odvolávaná z funkcie. Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD). Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) má podporu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Zábavné odstúpenie Šeligu a Žitňanskej z funkcií je na hurónsky smiech. Droba však vyložil vyššie eso!

0icon

Nebudem spomínať Šeligove silné slová o SMER-áckej mafii, o zločincoch z tejto partie a dodržiavaní predpisov, nariadení a zákonov. To všetci poznajú. Tento politický zelenáč dostal hneď na úvod vysokú politickú funkciu a má len sebavedomé silné plamenné reči o morálke, ktoré si doniesol z tribún. A po tom, čo…

Radovan Hrádek

Kto to so Slovenskom myslí naozaj vážne

0icon

Včera, t.j. 06.05.2021 sa v NRSR hlasovalo o 4 návrhov zmeny zákonov predložených politickou stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Jednalo sa o nasledovné návrhy zmien zákonov: zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších…

Ivan Holek

O čo ide farmaceutickému priemyslu v prvom rade?

0icon

Môžete trikrát hádať! Predsa o zisky tak, ako každému priemyslu. Ide mu o „o peniaze až v prvom rade“, ako sa zvykne ironicky hovoriť. A pretože je to úplne rovnaké ako v každom inom druhu priemyslu, porovnajme si to napríklad so zbrojárskym priemyslom, ktorý generuje obrovské zisky podobne, ako priemysel…

Slavěna Vorobelová

Matovičov „Veľký tresk“ a ľuďom daňový preplesk

0icon

Pozerať Matovičove tlačovky je ako pozerať katastrofický film, no bohužiaľ s reálnym dopadom na naše každodenné bytie. Kto sledoval jeho poslednú tlačovku, musel sa začať báť o svoju ďalšiu existenciu. Igor Matovič, súčasný minister financi, uznaný daňový podvodník, plagiátor, novodobý symbol deštrukcie Slovenskej republiky a kat nevinných obetí pôsobil ako vodca sekty…

Viktor Pondělík

Velmi rychle zapomněli

0icon

Před pár dny jsme oslavili první máj. A jak už tomu v České republice, a nejen tady, bývá, nebyl to jenom lásky čas. Protože první máj tu už od dob Československa rádi využívají i komunisté jako svátek pracujících. Který se jim náramně hodí do krámu. A ani letos tomu nebylo jinak.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Cintoríny lietadiel: Čo sa stane, keď sú už lietadlá zastarané?

0 icon

Množstvo peňazí, ktoré letecké spoločnosti investujú do svojich lietadiel, je ohromujúce. Čo sa ale s nimi stane, ak prestanú slúžiť danému účelu? Ceny lietadiel nie sú vôbec zanedbateľné. Napríklad Boeing 787-9 Dreamliner sa predáva za 265 miliónov dolárov, Airbus A38 stojí zasa 432,6 milióna dolárov. Takže aby sa leteckej spoločnosti…

Tipy, ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami

0 icon

Tmavé kruhy pod očami vytvárajú často jedinu prekážku k tvojej bezchybnej kráse. Nedostatok vitamínu K je ich hlavnou príčinou, preto je ideálne ich začať liečiť čo najskôr. Keď hovoríme o kráse, tmavé kruhy pod očami k nej určite nezaraďuješ ani ty. Prečo sa vlastne objavujú? Existuje hneď niekoľko dôvodov a ak sa ich chceš natrvalo…

Bitka o Los Angeles - Najpravdepodobnejšie vysvetlenie 6. časť

0 icon

Predtým, ako sa v poradí šiestej časti minisérie Bitka o Los Angeles dostaneme k najpravdepodobnejšiemu vysvetleniu, sa spoločne pozrime na obľúbené mýty, ktoré v súvislosti s bizarnou bitkou vzišli. Teraz však už poďme na poslednú časť minisérie. Jedným z najobľúbenejších mýtov o udalostiach toho dňa je, že predmet na oblohe pripomínal obrieho motýľa. Pôvodne vraj pramenil z článku…

Atentát na Hitlera (Konal Elser na vlastnú päsť?) časť 6

0 icon

Prinášame záverečný - šiesty - článok z minisérie Atentát na Hitlera. Ďalšia teória totiž hovorí o tom, že Elser bol jedným z troch členov bunky komunistickej strany. Niet pochýb, že bol straníkom a vždy volil komunistov. Na druhej strane mal povesť samotára a na úlohu, akú plánoval, by bolo mimoriadne nebezpečné zháňať spojencov. Vzhľadom k svojej…

Ľudia, ktorí zmenili naše životy 2. časť

0 icon

Ľudia ako Thomas Edison a Dr. Martin Luther King sú pamätaní po celom svete pre ich úžasné počiny. Ich činy zmenili spôsob, akým myslíme a vidíme náš svet a spôsob, akým žijeme svoje životy. Existujú však ľudia, ktorých činy a životy nie sú dostatočne spomenuté, aj keď boli ohromne priekopnícke. Jedným z príkladov…

Vo svete IT

Internet bude bezpečnejším miestom! Google zavádza novinku, ktorá súvisí s dvojfaktorovou autentifikáciou

0 icon

Spoločnosť z Mountain View ohlásila niekoľko zmien, ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti v súvislosti s užívateľskými účtami. „Možno si to ani neuvedomujeme, ale heslá sú najväčšou hrozbou pre online bezpečnosť“ píše Google v publikovanom blogu. Spoločnosť hovorí, že heslá je v mnohých prípadoch ľahké ukradnúť, a v mnohých prípadoch si…

Windows 10 čoskoro prejde výraznými dizajnovými zmenami. Vytratia sa aj niektoré legendárne ikony

0 icon

Najpoužívanejší desktopový operačný systém Windows 10 prejde už v najbližších mesiacoch výraznejšími dizajnovými zmenami. Veľké zmeny sa tentokrát majú týkať vybraných ikon, pričom niektoré sú ešte pozostatkom z legendárnej verzie Windows 95. Nový vzhľad niektorých ikon má byť súčasťou „rozsiahleho dizajnového omladenia“, ktoré je súčasťou projektu Sun Valley. Aktualizáciu môžeme…

Vedci po analýze snímok z roverov americkej NASA a projektu HiRISE naznačujú, že na Marse našli známky po živote

0 icon

Dnes podľa vedomostí, ktoré máme, život je prítomným len na našej planéte, Zemi. Doposiaľ sa nám ho nepodarilo nikde inde nájsť, hoci po ňom aktívne pátrame. Preto jednou z otázok je, sme vo vesmíre sami? Mnohí tvrdia, že áno. Na túto tému vzniklo aj veľa teórii. Jednou z nich je…

AnTuTu rebríček za apríl 2021: Ako sa darilo prémiovému Mi 11 Ultra? Výsledok vás prekvapí!

0 icon

Rebríček AnTuTu nám pravidelne prináša výkonnostné poradie smartfónov, ktoré sú momentálne na trhu. Mesiac apríl však priniesol neskutočné prekvapenie v poradí. Ako sa darilo novopredstavenému Mi 11 Ultra, ktoré má byť kráľom Androidov? A ktoré spoločnosti sa prebojovali do top desiatky? Pozrite sa na prehľad najlepších smartfónov na trhu! AnTuTu…

Poteš sa pred začiatkom leta novými inteligentnými hodinkami. Tieto kvalitné modely za pár desiatok eur rozhodne stoja za to

0 icon

Inteligentné hodinky vhodné pre bežného používateľa, no i nadšenca športov nemusia stáť zbytočné stovky eur. Na trhu sú stovky modelov, ktorých cena začína nad úrovňou 10 eur, no nie všetky kúsky stoja za pozornosť. Dnes by sme ti preto chceli dať pozornosti našich dvoch favoritov, športovejšie ladené hodinky Zeblaze Ares…

Armádny Magazín

Londýn poslal dva krížniky do Lamanšského prielivu kvôli francúzskym hrozbám

0 icon

Francúzsko, 7.máj 2021 (AM) – Veľká Británia vyslala k ostrovu Jersey (korunný majetok Veľkej Británie v Lamanšskom prielive) dve hliadkové lode potom, čo Francúzsko pohrozilo vypnutím elektriny na ostrove na znak protestu proti zmenám pravidiel rybolovu po brexite, povedal hovorca kancelárie premiéra Spojeného kráľovstva. Britský

Savčenková prekvapivo o blokáde Donbasu: „Celé to bolo zlé od samého začiatku". Video

0 icon

Ukrajina, 7.máj 2021 (AM) – Bývalá poslankyňa Najvyššej rady Nadežda Savčenková považuje blokádu Donbasu za fatálnu chybu Kyjeva. „Celé to bolo zlé od samého začiatku… a treba si uvedomiť, že to začalo rozhodnutiami Najvyššej rady v rokoch 2014, 2015, 2016, keď sme spustili takýto proces,“ tvrdí Savčenková pre Kanál 4. Poznamenala tiež,…

Nové dokumenty vyjavili ako sa Hitler stal nacistom

0 icon

Nemecko, 7.máj 2021 (AM) – „Život Adolfa Hitlera bol neustále hodnotený zo všetkých možných i nemožných strán. Zatiaľ sa to však nedotklo jedného človeka, jeho otca Aloisa. Túto medzeru vyplnil rakúsky historik Roman Sandgruber, ktorý pri tom vychádzal aj z doposiaľ neznámych zdrojov,“ napísal nemecký časo

20 rokov väzenia. V Česku začali proces s obrancom Donbasu

0 icon

Ukrajina, 7.máj 2021 (AM) – Mestský súd v Prahe sa začal zaoberať prípadom českého občana, ktorý sa zúčastnil ozbrojeného konfliktu na Donbase na strane ľudových republík. 32-ročný Martin Kantor, ktorý bojoval proti ukrajinskej agresii, sa stal v Českej republike „teroristickým komplicom“. Muž je súdený v neprítomnosti, pretože je údajne na Donbase. Zárov

Chorvátsko zriaďuje vojenský tábor v Kosove

0 icon

Chorvátsko, 7.máj 2021 (AM) – Chorvátsky minister zahraničia Gordan Grlić-Radman oznámil , že Chorvátsko zriadi vojenský tábor v Kosove a Metochiji kvôli zvýšeniu bezpečnosti. Včera tiež v Prištine vyhlásil, že Chorvátsko podporuje dialóg medzi Belehradom a Prištinou

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali