Bratislava 18. decembra 2023 (HSP/Foto:Facebook)
Europoslankyňa Monika Beňová (Smer SSD) sa vrátila k téme, ktorú otvorili opoziční poslanci v prázdnom pléne EP: rušenie ÚŠP a súvisiaca legislatíva
Beňová sa rozhodla prehovoriť v súvislosti s vyjadreniami Michala Šimečku (PS) v jednej z diskusných relácii. Podľa europoslankyne “opäť falošne zavádzal”.
“Vlastne, občas povedal správne informácie, ale tie len potvrdili, ako veľmi opozícii záleží na vyvolávaní nenávisti voči Slovensku v inštitúciách EÚ.
Pán Šimečka sám seba pochválil, že ako bývalý podpredseda EP teda VIE a pozná procesy. Presne tak, M. Šimečka, presne viete čo a ako ste robili proti iným krajinám a tak ste to len “skopírovali” proti Slovensku. Prvý raz rezolúciou po vražde na Zámockej, lenže to ste ešte “opatrný” . Veď čo keby ste ich potrebovali do Vami plánovanej koalície. Ale zbytočná a prehnaná bola už tá prvá rezolúcia. Teraz, keď ste voľby prehrali, už je vlastne všetko jedno a už platí len heslo o čo horšie o to lepšie,” píše v úvode Beňová.
“A teraz pre ostatných. Žiadny členský štát, ani SR nemusí vopred konzultovať pripravované legislatívne zmeny, zvlášť potom keď nespadajú ani do tzv. spoločných európskych politík. Pred vstupom SR do EÚ som bola predsedníčkou výboru pre európsku integráciu. Aj preto viem úplne presne, že zriadenie, existencia či rušenie špeciálnych inštitúcii nikdy nebola “podmienkou” členstva v EÚ a nemá ani dosah na tzv. “Rule of law”. To je mimochodom v zmluve definované tak formálne, že sa dá použiť ale aj zneužiť prakticky na čokoľvek,” vysvetľuje europoslankyňa.
.
Beňová dodáva, že ak členský štát mení legislatívu, po skončení legislatívneho procesu môže Európska Komisia požiadať (ak je prijatá legislatíva v rozpore s právom EÚ) o konzultácie, vysvetlenie prípadne o úpravy. Členský štát však nie je povinný rešpektovať návrhy či požiadavky EK. Následne môže EK použiť nástroje, ktoré jej umožňuje zmluva. Členský štát aj EK sa môžu obrátiť aj na SD EÚ. Tak, ako to bolo napríklad v prípade povinného prerozdeľovania migrantov.
“Zákernosťou opozície a teda špeciálne expodpredsedu EP Šimečku je okrem iného fakt, že to všetko vie. Rovnako tak vie, že celé ich úsilie smeruje k tomu, aby EK Slovensko “potrestala”. Akokoľvek, ale ideálne pozastavením financovania z fondov EÚ, nakoľko vedia, že reálne žiaden iný “trest” neexistuje. A nateraz nech sa o tom “aspoň hovorí”. Výsledok ste už videli v diskusii v stredu večer. Ale ani to im nestačí. Na január si naplánovali predloženie rezolúcie proti Slovensku. Taká je pravda. Tie ich nehanebné klamstvá a výhovorky môžu rozprávať tak ľuďom, ktorí netušia ako to funguje,” poznamenáva europoslankyňa.
Na záver poznamenala, že koalícia s opozíciou môže pokojne súperiť o to, ako si predstavujú politiky štátu a aj tie európske. “Ale predkladať rezolúcie voči vlastnej krajine dva razy v jednom volebnom období je nevkusné, nemorálne a politicky absolútne nezrelé. Lebo o čo menšia krajina o to viac musí bojovať za seba a nie proti sebe,” konštatuje v závere.
Prečítajte si tiež
Monika Beňová v EP nikoho nešetrila. Slovenským kolegom priamo do očí: “Hanbite sa!”