Moldavský exprezident prekvapil amerického veľvyslanca: Porozprával mu, ako sa dobre žilo v Moldavsku za čias “sovietskej okupácie”

Moldavský exprezident prekvapil amerického veľvyslanca: Porozprával mu, ako sa dobre žilo v Moldavsku za čias “sovietskej okupácie”

Kišiňov 24. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Roveliu Buga)

 

Tretí prezident v histórii samostatného Moldavska, v súčasnosti predseda Komunistickej strany tejto krajiny, Vladimír Voronin v jednom liste americkému veľvyslancovi v Moldavsku Jamesovi Pettitovi viackrát nepríjemne prekvapil tohto diplomata

Na snímke Vladimir Voronin
Na snímke Vladimir Voronin

Exprezidenta Moldavska Vladimíra Voronina dvakrát zvolili do najvyššej funkcie v krajine – v rokoch 2001 a 2005.  Najnovšie ho nepríjemne prekvapila účasť amerického veľvyslanca Jamesa Pettita na otvorení Múzea sovietskej okupácie v moldavskom hlavnom meste Kišiňove. Americkému diplomatovi poslal list, v ktorom vyjadril svoju nevôľu ako s faktom otvorenia podobného pochybného múzea, tak aj s tým, že na ceremoniáli otvorenia múzea sa zúčastnil aj americký veľvyslanec v Moldavsku.

Reklama

Tento pomerne „štipľavý“ list sa dostal aj do moldavských médií. Vo svojom liste moldavský exprezident Vladimír Voronin porozprával americkému diplomatovi, ako sa v Moldavsku žilo za čias „sovietskej okupácie“ a prízvukoval, že vtedy obyvatelia krajiny žili oveľa lepšie ako v súčasnosti. Podčiarkol, že niečo asi na tomto svete je postavené na hlavu…

„Keď som sa dozvedel, že ste boli na otvorení výstavy takzvanej „Sovietskej okupácie“, priznám sa, bol som v šoku. Je to možné? Azda je možné zabudnúť na to, kto zvíťazil nad fašistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne? Azda sa dá zabudnúť na to, kto boli spojenci v tomto boji? Azda dá sa zabudnúť na to, že počas Jaltskej konferencie sa Stalin, Roosevelt  a Churchill dohodli na povojnovom usporiadaní Európy? A chce niekto zabudnúť na Druhý front, ktorý urýchlil oslobodenie Európy od fašizmu?“ prízvukoval Voronin.

Reklama

„Viete, pán veľvyslanec, v čom vlastne spočívala „sovietska okupácia“ tu, v Moldavsku? V tom, že „okupanti“ na rozkaz Stalina presťahovali sem z Petrohradu 2. Vysokú školu zdravotnícku – aj so všetkými profesormi a celou učebnou základňou. V tom, že vtedy v Moldavsku otvorili hneď niekoľko vysokých škôl, hlavne pedagogických, stredných škôl, stredných technických škôl, ktoré tu pred tým neboli. V tom, že tu vytvorili silné poľnohospodárske a priemyselné podniky a poskytli im modernú techniku. V tom, že tu vybudovali veľa nemocníc a taktiež ich zabezpečili modernou technikou, prístrojmi a zariadeniami. V tom, že v Moldavsku vybudovali množstvo závodov, fabrík, obytných domov, vytvorili silnú robotnícku triedu a vychovali vysokokvalifikovaných a dobre platených odborníkov. V tom dokonca, že práve vtedy vybudovali moldavské hlavné mesto Kišiňov,“ podčiarkol.

Vladimír Voronin sa pýta amerického veľvyslanca, kde sa niečo také ešte aspoň raz stalo, aby sa podobným spôsobom chovali „okupanti“? Opýtal sa ho, či pozná podobné príklady. „A viete o tom, že v sovietskom Moldavsku sa vydával najväčší počet kníh v ZSSR v prepočte na jedného obyvateľa? Viete o tom, že naše divadlá, filmové štúdiá, ľudová tvorba a umenie získali uznanie v celom svete? Predtým to nikdy nebolo, ani teraz to tak nie je… Takže taká bola tá „sovietska okupácia“! Niet sa čomu čudovať, že ľuďom sa cnie za týmto obdobím, na ktoré si spomínajú s nostalgiou a ľutujú, že tie časy sú preč. Pán veľvyslanec, väčšina našich ľudí by chcela vrátiť tú „sovietsku okupáciu,“ zdôraznil Vladimír Voronin.

Poukázal na to, že aj on sa stal „obeťou sovietskej okupácie“: „Tým, ktorí stratili počas vojny jedného alebo oboch rodičov, štát pomáhal najviac a miliónom ľudí vytvoril podmienky, aby mohli študovať a úspešne pracovať, zariadiť si život tak, ako si želali. Vďaka „sovietskej okupácii“ som absolvoval tri vysoké školy, stal som sa ministrom a generálom. A už v tejto modernej dobe mi moldavský ľud zdôveril funkciu prezidenta tejto krajiny, čo bolo obrovskou poctou pre mňa. Moldavský ľud mi tak veril, že ma zvolili do funkcie prezidenta dvakrát,“ pripomenul.

Vysvetlil aj to, prečo sa obrátil na amerického veľvyslanca. „Prečo to všetko píšem? Pretože pre mňa to bol mimoriadne nepríjemný šok, keď som vás videl na otvorení tejto výstavy. Zorganizovali ju nacional-unionisti, radikáli a ich šéfovia z Bukurešti, ktorí riadia tieto „marionetky“. Som presvedčený, že tí, ktorí zariadili aj vašu účasť na tejto podradnej, falošnej a hnusnej expozícii, vás oklamali,“ podčiarkol v závere svojho listu Vladimír Voronin.

Pripomenieme iba to, že múzeum „sovietskej okupácie“ otvorili v Kišiňove koncom marca z iniciatívy súčasného moldavského ministra obrany a člena moldavskej Liberálnej strany Anatolija Šalaru.

Reklama

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:15

Navrhované výrazné zmeny v pravidlách výdavkových limitov odporujú ústavnej úprave rozpočtovej zodpovednosti na Slovensku. Myslí si to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá v rámci pripomienkovacieho konania k návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy z dielne Ministerstva financií (MF) SR predložila viaceré svoje výhrady.

16:05

Slovenskej pošte (SP) sa vlani podarilo znížiť stratu na 5,48 milióna eur. Ide o najnižšiu stratu za posledné štyri roky. V minulom roku stúpli tržby pošty, a to približne o dve percentá. Vyplýva to z účtovnej uzávierky SP a údajov FinStat.

16:02

Rakúska ľudová strana (ÖVP) odmietla legislatívny návrh svojho koaličného partnera o povinnej diverzifikácii dodávok plynu. Zmeny v súčasnom zákone, ktoré navrhla ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová zo strany Zelených, predpokladajú, že podiel dovozu plynu z Ruska na domácom trhu do roku 2027 klesne z približne 90 % na nulu.

16:00

Tínedžerka, ktorú v súvislosti s útokom nožom v blízkosti jej školy postihla srdcová nevoľnosť, vo štvrtok zomrela. Dievča vo veku 14 rokov dostalo infarkt krátko po tom, ako vedenie jej školy nariadilo uzavrieť celý objekt. Stalo sa tak v snahe chrániť študentov pred útočníkom vyzbrojeným nožom, ktorý pred tým v blízkosti inej neďalekej školy ľahko zranil dve dievčatá vo veku sedem a 11 rokov. 

15:58

Európska únia (EÚ) po prvý raz uvalí sankcie na radikálnych izraelských osadníkov na západnom brehu Jordánu.

15:36

Francúzska polícia v piatok popoludní zadržala pred iránskym konzulátom v Paríži podozrivého muža, ktorý tam predtým podľa jedného svedka vstúpil s výbušninami. Podľa zdroja denníka Le Figaro k zadržaniu došlo po tom, čo muž z budovy vyšiel. Polícia teraz prehľadáva okolie konzulátu.

15:36

Česi si vo voľbách do Európskeho parlamentu budú môcť vybrať z 30 politických strán, hnutí či koalícií. V piatok to oznámilo české ministerstvo vnútra, ktoré zverejnilo rozhodnutie o registrácii kandidátnych listín. Podľa prieskumov je favoritom hnutie ANO.

15:34

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) počas diskusie na 20. výročnom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) upozornila na dôležitosť rozvoja energetického sektora pre budúcnosť Slovenska. Témami diskusie boli aj zlepšovanie podnikateľského prostredia, digitalizácia či podpora životného prostredia. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

15:33

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) odmietol tvrdenia opozičného KDH, podľa ktorých mal garantovať, že neotvorí a nezníži druhý pilier. Rovnako odmietol aj tvrdenie, podľa ktorého zachová inštitút daňového bonusu a nepodporí zdvíhanie daní a odvodov z dôvodu pokrytia 13. dôchodkov. V piatok o tom informoval tlačový odbor rezortu práce. Vedenie KDH vo štvrtok (18. 4.) uviedlo, že tieto záväzky im umožnili podporiť zavedenie 13. dôchodku.

15:26

Iránsky prezident Ebráhím Raísí v piatok privítal bezprecedentný odvetný útok Teheránu na Izrael spred takmer týždňa. Vo svojom prejave k stovkám ľudí v provincii Semnán však Raísí vôbec nespomenul explózie, ktoré v piatok hlásili z provincie Isfahán v strednej časti Iránu.

15:09

Francúzska polícia v piatok obkľúčila iránsky konzulát v Paríži a v prípade požiadavky iránskej misie je pripravená doň vstúpiť. V budove konzulátu sa údajne nachádza muž s výbušninou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali