Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli prijal 12. januára kontroverzné rozhodnutie o zákaze používania štátnych vlajok počas rokovaní EP. Týmto rozhodnutím vedenie európskej inštitúcie prirovnalo štátnu vlajku k bannerom a plagátom, ktorých používanie je v rokovacej miestnosti zakázané.
Uvedený krok zo strany Bruselu považuje predseda politického hnutia Sloboda a priama demokracia Tomio Okamura za zjavný príklad potláčania národnej a štátnej identity. Na svojej oficiálnej stránke na sociálnej sieti Facebook český politik uverejnil príspevok, kde podrobil vedenie EP značnej kritike a prišiel s návrhom na zrušenie používania vlajky Európskej únie na českých štátnych úradoch.
“Tak toto je však úplne presné! Modré handry so žltými hviezdami preč! Čo poviete? Sústavné porušovanie národnej identity prichádzajúce z neomarxistického multikultúrneho Bruselu je už do neba volajúce. Vedenie Európskeho parlamentu (EP) prišlo minulý týždeň s novým nariadením, ktoré zakazuje, aby jednotliví europoslanci mohli mať na svojich stoloch pri rokovaniach EP národné vlajky štátov, ktoré reprezentujú,” píše Okamura.
Ďalej sa zdôrazňuje, že tento zákaz sa týka predovšetkým SPD, pretože europoslanci tejto politickej strany sú jediní českí predstavitelia v Európskom parlamente, ktorí používajú štátnu vlajku na poslaneckých laviciach. Proti tomuto návrhu sa však postavili aj niektorí ďalší českí europoslanci. Napríklad, predstaviteľ ODS v Európskom parlamente Jan Zahradil ostro skritizoval toto rozhodnutie. “V ODS si českú vlajku na lavicu síce nedávame, ale proti tejto stupidite budeme protestovať,“ vyjadril sa Zahradil.
Naopak Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, oznámil, že s týmto rozhodnutím žiadny problém nemá a celú tú kauzu označil za “malichernosť“.
Okamura vo svojom príspevku oznámil, že predstavitelia SPD v Európskom parlamente Hynek Blaško a Ivan David budú mať na svojich stoloch českú vlajku aj naďalej, a tým dal predseda SPD najavo, že rozhodnutie predsedu EP jeho strana dodržiavať nemieni. Navyše, poukázal na to, že rovnakým spôsobom budú postupovať aj ostatní europoslanci z frakcie Identita a demokracia, ktorí presadzujú národné záujmy svojich štátov a zaujímajú skeptický postoj voči snahám obmedziť suverenitu členských štátov.
Úmyselné vytláčanie štátnych symbolov?
Pod príspevkom Tomia Okamuru sa hneď objavili komentáre, kde používatelia oznámili svoje obavy týkajúce sa diskriminácie národných symbolov.
“Nedávno som čakala v hale ZŠ na svoju dcérku, až vyjde zo šatne. A čo vidím? Viseli tam 2 vlajky – jedna z ekoprogramu a 2. EÚ… Kde je, ale naša vlajka? Česká zástava? Tak neviem či toto je z hlavy pani riaditeľky, alebo to je nariadenie z ‘vrchu‘. V každom prípade sa mi to nepáči,” napísala užívateľka Lenka Michnicová a následne zdôraznila, že v Českej republike by na prvom mieste mala byť národná vlajka, až potom tie ostatné, pretože “sme Česi a nemáme sa za čo hanbiť“.
Niektorí používatelia dokonca vyjadrili pochybnosti o tom či Česká republika musí byť aj naďalej členom EÚ, keď jej národná identita a štátne symboly už nie sú Bruselom rešpektované.
“Keď nemôže byť česká vlajka v EÚ, v Bruseli na stole, tak Česká republika nemusí byť ani v Bruseli, ani v EÚ. Keď vystúpime z EÚ, tak nemusíme riešiť či nám bude niekto niečo zakazovať alebo prikazovať. Moja voľba je jasná SPD“, označil svoj postoj užívateľ Jakub Haalik.