Až sedemnásť, z 58 hodnotených druhov, bolo skupinov špecialistov (IUCN) klasifikovaných ako “na pokarji vyhynutia” a 21. marca boli oficiálne pridaní na Červený zoznam ohrozených zvierat a rastlín.
“Výsledky sú alarmujúce,” povedal Nicholas Dulvy, ktorý predsedá skupine 174 expertov z 55 krajín.
“Najhoršie sú na tom žraloky, ktoré dospievajú pomaly, existuje po nich najväčší dopyt a nie sú chránené proti nadmernému rybolovu.”
Na Červený zoznam sa dostal aj najrýchlejší žralok – mako. Tento žralok dokáže vyvinúť rýchlosť až 70 km/h.
Spolu s druhom longfi sú tieto žraloky považované, v čínskej a iných ázijských krajinách, za pochúťku. Ich mäso a plutvy sú vysoko cenenné.
“Jedným z najviac lovených žralokov na otvorenom mori je mako,” povedal Dulvy Agence France-Presse. “Je tiež jedným z najmenej chránených.”
V máji budú krajiny hlasovať za mexický návrh zahrnúť tohto žraloka do druhého dodatku dohovoru CITES (Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi).
V dohovore CITES je už v súčasnosti zaradených pätnásť druhov rají a žralokov, medzi nimi napríklad žralok biely, žralok obrovský alebo Raja manta. Dohoda je ale platná len pre medzinárodné vody a neplatí v prípade, že krajina tieto zvieratá loví a predáva na vlastnom území.
Ďalších šesť druhov bolo označených ako “kriticky ohrozené,” z toho sa tri druhy na tomto zozname objavili po prvý krát: žralok biely, žralok argentínsky a žralok hladký.
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) odhaduje, že každý rok je v moriach a oceánoch zabitých 100 miliónov žralokov. Až 70 percent z nich je zabitých iba kvôli žraločej polievke.
“Polievka zo žraločích plutiev je statusový symbol pre ľudí z Číny, Kórey alebo Japonska. Je to rovnaké ako napríklad u nosorožčích rohov. Polievke sa síce prisudzujú rôzne medicínske účinky ako napríklad liečba rakoviny alebo povzbudzovanie sexuálneho apetítu, ale nič z toho nie je preukázané. Naopak sa ukazuje, že pri veľkej konzumácii výrazne poškodzuje zdravie, “vysvetlil v rozhovore pre Českú televíziu Martin Čech z oddelenia ekológie rýb a zooplanktónu Hydrobiologického ústavu AV ČR.
Ako informuje portál idnes.cz na upozornenie na tento problém výborne zafungovala napríklad mediálna kampaň “Povedzte nie žraločej polievke”, ktorá mala veľký ohlas najmä v Číne, kde je jej ambasádorom populárny bývalý čínsky basketbalista Jao Ming. Aj vďaka nemu sa dopyt po žraločej polievke znížil za posledných desať rokov o približne osemdesiat percent. “Pamätajte, keď ju prestanete kupovať, skončí aj zabíjanie,” hovorí v klipe Jao Ming.