Za obmedzenou dostupnosťou plánovaných vyšetrení je podľa Lévyovej potrebné vidieť personálne, kapacitné a technické možnosti jednotlivých ambulancií. “Potom sú tu zvýšené nároky na zdravotníkov, ktorí nemohli čerpať dovolenku počas núdzového stavu a mnohí nevyčerpali ani tú minuloročnú, a tento rok majú na ňu rovnako nárok. V zdravotníctve pracuje veľa žien a matiek, ktoré sa potrebujú počas letných prázdnin postarať o svoje deti,” uviedla prezidentka AOPP.
Lévyová však upozorňuje, že pri obmedzenom a následne letnom, dovolenkovom režime by pacienti nemali zanedbávať svoj zdravotný stav a liečbu. V prípade jeho zhoršenia by mali vyhľadať pomoc u zastupujúceho lekára, prípadne v rámci pohotovostných služieb, alebo ak sa objavia akútne príznaky ochorenia, mali by mať poskytnutú urgentnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Činnosť niektorých ambulancií sa počas mesiacov trvania koronakrízy zúžila len na akútne prípady. Asociácia na to upozorňovala v rámci prieskumu. Niektorí lekári neordinovali vôbec a k iným sa zasa zdráhali prísť samotní pacienti. Podľa údajov zdravotných poisťovní návštevnosť ambulancií poklesla od 20 do 50 percent, v niektorých špecializovaných ambulanciách o 70 percent.