Útoky hackerov na spoločnosti vo finančnom sektore predstavujú podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) ohrozenie finančnej stability vo svete. Počet takýchto útokov rastie a sú neustále sofistikovanejšie, píše sa v správe zverejnenej MMF v utorok. Finančný systém je závislý od relatívne málo technických systémov. Preto majú útoky hackerov a zločincov potenciál otriasť celým globálnym finančným systémom. “Kyber-riziká sú učebnicovými príkladmi systémového rizika.”
Všetky banky – od malých miestnych a regionálnych až po tie najväčšie peňažné ústavy v USA – už okúsili ohrozenie svojich platobných systémov. Fond ako dôkaz útokov, ktoré využili systém medzinárodných bankových transakcií Swift, uvádza krádež 81 miliónov amerických dolárov z centrálnej banky v Bangladéši prostredníctvom falošných prevodných príkazov a kriminálnych útokov na systémy obchodovania prostredníctvom škodlivého softvéru.
“Prakticky každý je vystavený kybernetickým rizikám v nejakej forme,” varovali odborníci MMF. Ekonomické aspekty sa stávajú čoraz dôležitejšími. “Skutočná cena kybernetických útokov sa ukáže až po niekoľkých rokoch,” pretože v súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje. Odhaduje sa však, že na celom svete ide o sumu medzi 250 miliardami a 1 biliónom dolárov. Útoky na finančný systém sú obzvlášť nebezpečné kvôli celosvetovému prepojeniu bankového sektora.
Experti MMF sa sťažovali, že štandardy v oblasti riadenia rizík bánk často nemusia byť aktuálne. Spoľahlivý systém podávania správ o kybernetických útokoch a hrozbách je zásadný. Dôležitá je aj úzka spolupráca s vyšetrujúcimi orgánmi. Bankový dohľad by mal kontrolnú funkciu interpretovať pružne a rýchlo sa prispôsobiť novo vznikajúcim postupom. Spoločnosti musia zabezpečiť, aby bol použitý iba testovaný a certifikovaný softvér. Mali by tiež obmedziť počet správcov systému so zvláštnymi právomocami.