Niektorí ukrajinskí analytici však poukazujú na skutočnosť, že vytvorenie „protikorupčného súdu“ a boj proti korupcii sú dve totálne odlišné veci. Súd bol síce vytvorený, ale korupcia na Ukrajine rastie ako huby po daždi. Ide v tomto prípade o niečo iné. Takzvaný ukrajinský protikorupčný súd je ďalší v rade nástrojov, prostredníctvom ktorých USA fakticky riadia celé dianie na Ukrajine. Prostredníctvom „protikorupčného súdu“ Washington bude riadiť všetky finančné toky v „Nezáležnej“.
Aby Kyjev získal ďalší finančný „darček“ musí splniť aj ďalšie požiadavky Medzinárodného menového fondu, napríklad, zvýšiť indexy platieb (inak povedané, ceny) za bývanie a komunálne služby a zrušiť zákaz predaja pôdy cudzincom. Je to jednoduchá vec, však? Kyjev stále terorizuje obyvateľstvo a podniky nepomerne vysokými daňami a odvodmi. Iba na uhradenie komunálnych služieb v súčasnosti väčšina Ukrajincov utráca cca 35% svojho rodinného rozpočtu – a bude ešte horšie. A navyše, Ukrajina by mala rozpredať “za babku” svoju pôdu európskym a americkým záujemcom.
Ukrajinské vedenie určite pristúpi na diktát Medzinárodného menového fondu a USA. Ochotne sa dalo zatiahnuť do pasce a už fakticky nemá takmer žiadne iné východisko. Treba splácať staré dlhy a väčšia časť novej tranže sa využije práve na splatenie predošlých dlhov. Z novej tranže zostane teda iba malá čiastka, z ktorej sa značná časť, ako sa to stalo v predošlých prípadoch, rozkradne.
Navyše sa blíži zima a treba nakupovať plyn. V súčasnosti je to veľmi drahá „hračka“ pre Kyjev. Odmietol nakupovať ruský plyn a nakupuje „európsky“ – reverzný. Je to vlastne ten istý ruský plyn, ktorý prúdi „späť“ z EÚ a ktorý pre je pre Kyjev takmer za cenu zlata. Takúto geniálnu stratégiu si zvolili kompetentní v ukrajinskej metropole.
Čím to všetko hrozí Ukrajine? Kyjev aj s navijakom prehltol háčik hodený Medzinárodným menovým fondom. Cesta späť takmer neexistuje. Kyjev potrebuje financie a potrebuje splácať dlhy, a preto bude nútený plniť všetky požiadavky MMF a USA. To znamená, že ukrajinské obyvateľstvo si ešte viac zatiahne opasky a začne sa „veselý“ totálny výpredaj pôdy na Ukrajine. Scenár je obvyklý, MMF a USA ho odskúšali už viackrát v iných krajinách.
Eugen Rusnák