MMF naznačuje, že svet sa rúti k bankrotu

MMF naznačuje, že svet sa rúti k bankrotu

Bratislava 8. apríla 2023 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Cliff Owen,Chinatopix via AP)

 

Rusko stojí bokom a sleduje tento proces – vďaka Západu za sankcie – píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa

Medzinárodný menový fond MMF
Na snímke sídlo Medzinárodného menového fondu (MMF) vo Washingtone

Začínajúca sa geopolitická roztrieštenosť spôsobená napätými vzťahmi medzi Spojenými štátmi a Čínou hrozí veľkými stratami, uvádza sa v správe expertov Medzinárodného menového fondu (MMF) “Vyhliadky svetového hospodárstva” zverejnenej na webovej stránke organizácie.

Reklama

Podľa analytikov MMF v procese “fragmentácie” (ako nazývajú prebiehajúce globálne zmeny vrátane napätia medzi Pekingom a Washingtonom) dochádza k presunu výroby do spriatelenejších jurisdikcií, čo prinesie ekonomike krátkodobo stratu 1 % svetového HDP a dlhodobo dvojnásobok. Autori správy sa domnievajú, že “roztrieštený svet bude pravdepodobne chudobnejší”. Avšak “niektorí hráči z toho môžu mať relatívny alebo dokonca absolútny prospech”, hoci ten podlieha “značnej neistote”.

V správe sa uvádza, že rastúce napätie medzi USA a Čínou si začalo vyberať svoju daň v roku 2020, keď priame zahraničné investície v druhom až štvrtom štvrťroku celosvetovo klesli o 20 % v porovnaní s úrovňou spred pandémie.

Reklama

MMF sa domnieva, že bankový systém bude mať tiež ťažké obdobie. Vznikajúca roztržka už vyvolala narušenie dodávateľského reťazca a zrýchlila infláciu. To môže prinútiť banky znížiť riziká a obmedziť poskytovanie úverov, čo následne spomalí hospodársky rast. Správu MMF už agentúra Bloomberg označila za “jedno z najhlasnejších” varovaní pred možnými škodami pre svetovú ekonomiku po skončení pandémie COVID-19.

Pripomeňme, že v januári bol na internetovej stránke MMF uverejnený článok výkonnej riaditeľky fondu Kristaliny Georgievovej, podľa ktorej fragmentácia sveta prinesie pokles globálneho HDP o 0,2 – 0,7 %. To zodpovedá ročnej produkcii Nemecka a Japonska. V marci Georgievová na ázijskom fóre v Boao uviedla, že rok 2023 bude pre svetové hospodárstvo “ďalším ťažkým rokom”.

Vedúci expert Centra politických technológií, kandidát ekonomických vied Nikita Maslennikov pripomenul, že správa bola vypracovaná pred jarným zasadnutím MMF a Svetovej banky a obavy autorov boli oprávnené.

– Roztrieštenosť sveta skutočne vedie k vážnym ťažkostiam pre globálnu ekonomiku, pretože logistické reťazce sú narušené, náklady na dopravu rastú a vo všeobecnosti sa oslabujú obchodné väzby. To všetko vedie k hospodárskym problémom a v dôsledku toho bude svet zajtra oveľa chudobnejší ako dnes.

” SP: Nakoľko je presný odhad, že v krátkodobom horizonte pôjde o jedno percento globálneho HDP a v dlhodobom o dvojnásobok?

Reklama

– Ak, povedzme, k rozdrobeniu sveta dôjde tento rok, potom na budúci rok budeme mať recesiu vo výške 7 %. Takže tento odhad je trochu optimistický. Cieľom tohto druhu publikácií je však aj vyzvať politikov, aby prestali, aby zastavili deštruktívne kroky.

“SP: Kto bude najviac trpieť globálnou recesiou?

– Nebude to ľahké pre nikoho. Ale, samozrejme, najviac budú postihnuté rozvojové ekonomiky. Pretože sú viac závislé od zahraničných obchodných vzťahov.

“SP: Správa uvádza ako hlavnú príčinu súčasnej situácie konfrontáciu medzi Čínou a USA. Dá sa povedať, že spomedzi svetových mien vychádza jüan na vrchol?

– Nie. 80 % medzinárodných zúčtovaní pripadá na dolár a euro a tri percentá na jüan. Ak hovoríme o rusko-čínskych obchodných vzťahoch, ich hodnota je maximálne 190 miliárd dolárov, ale americko-čínsky obchod predstavuje 780 miliárd dolárov. Preto nie je správne tvrdiť, že jüan je výzvou pre vedúce meny. Hoci svet určite smeruje k systému viacerých mien. Oveľa väčšie nebezpečenstvo však, samozrejme, predstavujú digitálne meny. Dalo by sa povedať, že sú nadchádzajúcou revolúciou vo finančnom systéme. Nie je celkom jasné, ako sa to prejaví; veľa vecí je jednoducho nepredvídateľných. Áno, viaceré krajiny môžu mať svoje vlastné digitálne meny, ale nemali by sme zabúdať, že bude existovať aj digitálny dolár a digitálne euro. “Američan” teda nikam nezmizne. Celkovo budúcnosť prináša vážne riziká, ako upozorňuje správa expertov MMF.

Reklama

Súčasná situácia svetovej ekonomiky je dôsledkom krízy z roku 2008, keď sa ťažkosti vo finančnom systéme “odkladali do budúcnosti”, domnieva sa ekonóm Andrej Bunič.

čínska mena_juan
Ilustračné foto

– Vtedy sa namiesto riešenia problémov ekonomiky začali tlačiť peniaze, čím sa oddialila nová kríza. Banky mali očistiť svoje súvahy, ale nikdy to neurobili. V dôsledku toho sme sa dostali do beznádejnej situácie, o ktorej hovorím už dlho.

“SP: Takže zo súčasnej krízy neexistuje žiadne východisko?

– Podľa štandardných ekonomických postupov, dominantnej ekonomickej teórie, nie. Jedine úplné preformátovanie globálneho finančného systému, a teda aj globálnej politiky, globálnej ekonomiky! Tá sa už začala v podobe vojenských stretov. Hodnota aktív je mnohonásobne nadhodnotená, takže je potrebný pokles trhov minimálne o polovicu. Možno potom bude svetový finančný systém fungovať. Mimochodom, kedysi to tak fungovalo. Vždy sa vytvorí určitý podiel fiktívnej hodnoty, potom sa počas poklesu zničí, nastane očistenie, obnova a ďalšie fungovanie.

“SP: Je to teraz možné?

– Dnes sa vlastne polovica hodnoty musí anihilovať, pretože veci zašli príliš ďaleko. Preto tie vojenské konfrontácie. Ako vieme, svetové vojny sa viedli na základe ekonomických a politických rozporov medzi svetovými mocnosťami. Takže roztrieštenosť, ktorá sa spomína v materiáloch MMF, je dôsledkom predchádzajúceho priebehu. Rád by som pripomenul, že finančný systém, ktorému dominujú USA, je medzinárodný. Reálne aktíva sú však viac viazané na ekonomické komplexy, t. j. sú geograficky orientované. Z toho vyplýva divergencia virtuálnych aktív a reálnych hospodárskych obchodných a výrobných komplexov. Inými slovami, globalizácia dosiahla svoje hranice. Preto sa začína proces rozdrobovania.

“SP: Každý je sám za seba?

– Pretože tí, ktorí sa môžu zachrániť, sa zachránia. A budú brániť svoje reálne aktíva – nebudú môcť stratiť svoju hodnotu. A po kríze si vytvoria vlastné nezávislé finančné trhy. Ostatní sa stanú obeťami. Západné krajiny, aby neznížili svoju hodnotu, musia zničiť hodnotu ostatných, a to na nulu.

” SP: Zdá sa však, že MMF nič také nenavrhuje.

– V súčasnej situácii sú finančné procesy primárne a obchodné a výrobné procesy sú sekundárne. Svetová ekonomika klesá pomaly, pretože finančný problém sa časom rozširuje, ale nikam sa neposúva. A ak dôjde k finančnému kolapsu, tempo sa dostane do záporných hodnôt a systém začne stagnovať. Je ťažké predpovedať, ako sa to všetko skončí. Existujú tri možnosti: kolaps trhov, kolaps dolára a vojenská akcia. Vidíme konkurenciu medzi prvou a treťou možnosťou.

Reklama

“SP: Aké sú šance Ruska?

– My sme vlastne boli vylúčení zo systému. Myslím si, že je to dobrá vec. Pretože pri správnom prístupe tento kolaps nepocítime. Náš finančný systém je asi najbiednejší. Náš podiel na HDP je niekoľkonásobne vyšší ako náš podiel na finančných trhoch. Naše aktíva sú desaťkrát podhodnotené v porovnaní s aktívami na Západe. Naša virtuálna hodnota nemôže klesnúť, pretože neexistuje. Máme však reálne aktíva, ktoré musíme vedieť využívať.

“SP: Ako?

– Môžeme vybudovať všetky naše obchodné, ekonomické, výrobné logistické reťazce, prinútiť naše podniky pracovať a na tomto základe vytvoriť normálny finančný systém, nezaťažený šialenými dlhmi. Teoreticky naša situácia nie je zlá – z globálneho finančného systému nás vykopli v momente, keď smeruje k bankrotu. Ale toto všetko sa musí realizovať, inak sa dostaneme do veľkých problémov.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:31

Izrael pokračuje aj počas víkendu vo svojej vojenskej operácii v Rafahu na juhu Pásma Gazy. Vojaci našli v pohraničnej oblasti s Egyptom niekoľko podzemných tunelov, ktoré využívalo palestínske hnutie Hamas, informovalo v nedeľu tamojšie vojenské rádio.

13:20

Ukrajinské jednotky zničili mínolovku ruskej Čiernomorskej flotily, uviedlo v nedeľu vo vyhlásení ukrajinské námorníctvo. Informovala agentúra Reuters.

13:11

Francúzske úrady na Novej Kaledónii zmobilizovali stovky policajtov, aby znovu získali kontrolu nad hlavnou cestou spájajúcou letisko a hlavné mesto Noumea a po niekoľkých dňoch nepokojov obnovili poriadok. Oznámil to v sobotu neskoro večer francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin na sieti X.

12:49

Ruské nálety na mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny pripravili v nedeľu o život najmenej osem ľudí, kým ďalších osem osôb utrpelo zranenia, uviedli tamojší predstavitelia. Informovala agentúra Reuters.

12:34

Ceny ropy v piatok sa posilnili približne o 1 % a cena ropy Brent zaznamenala prvý týždenný nárast za posledné tri týždne. Na vývoj výrazne vplývali priaznivé hospodárske ukazovatele z USA a Číny, ktoré posilnili vyhliadky na rast dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách.

12:25

Dve obete si vyžiadala v noci na nedeľu zrážka lodí na rieke Dunaj v Maďarsku. Päť ľudí je naďalej nezvestných, uviedla maďarská polícia.

11:58

Dve čínske vojnové lode zakotvili v nedeľu v Kambodži v rámci doteraz najväčšieho spoločného vojenského cvičenia.

Cvičná loď Čchi-ťi-kuang a obojživelná vojnová loď Ťing-kang-šan zakotvili v pobrežnom meste Sihanoukville v rámci 15 dní pozemných a námorných cvičení. Zapojí sa do nich 760 čínskych vojakov spolu s približne 1300 Kambodžanmi a 11 kambodžskými plavidlami.

Čínski námorníci
Čínski námorníci stoja pred vojnovou loďou, ktorá zakotvila v kambodžskom pobrežnom meste Sihanoukville v rámci doteraz najväčšieho spoločného vojenského cvičenia
11:50

Vlak zachytil muža na stanici na juhozápade Nemecka a spôsobil mu vážne zranenia, uviedla v nedeľu skoro ráno tamojšia polícia.

Štyridsaťjedenročný muž sa z doposiaľ neznámych príčin nachádzal v oblasti trate na železničnej stanici v obci Oberwesel zhruba 70 kilometrov západne od Frankfurtu, keď ho v sobotu zachytil vlak. Polícia pracuje s verziou, že obeť niekto na koľajnice strčil.

11:31

Šesť dronov sa zrútilo počas ukrajinského útoku v noci na nedeľu na územie ropnej rafinérie v Slavjansku v juhoruskej Krasnodarskej oblasti, uviedla s odvolaním sa na miestne úrady ruská agentúra Interfax.

10:53

Pri izraelskom vzdušnom útoku na obytný dom a tábor pre utečencov v centre Pásma Gazy zahynulo najmenej 20 ľudí, uviedla v nedeľu vo vyhlásení nemocnica al-Aksá. Informovala agentúra AFP.

10:40

Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka sa v marci 2024 medzimesačne znížila o 2,9 % na úroveň 42,82 eura/100 kilogramov (kg). V medziročnom porovnaní bola priemerná nákupná cena mlieka nižšia o 11,7 %. Vyplýva to z aktuálnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).

09:37

Saudskoarabský kráľ Salmán bin Abd al-Azíz sa v nedeľu podrobí lekárskym testom v dôsledku “vysokej horúčky a pridruženej bolesti”, uviedla tamojšia tlačová agentúra SPA.

09:20

Ukrajinským ozbrojeným silám sa podarilo zostreliť všetkých 37 dronov, ktorými Rusko v noci na nedeľu útočilo na územie Ukrajiny, uviedlo tamojšie letectvo.

08:52

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan diskutovali o bilaterálnej dohode a vojne medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, uviedli v nedeľu saudskoarabské médiá.

Na stretnutí v saudskoarabskom meste Dahrán hovorili o takmer finálnej verzii návrhu strategických dohôd medzi oboma krajinami.

08:39

Aljašskí štátni policajti v sobotu informovali, že z lietadla, ktoré sa našlo na dne jazera, boli vytiahnuté telá dvoch mužov.

Polícia v piatok neskoro večer dostala informáciu o prevrátenom lietadle v jazere Six Mile Lake.

Telo 58-ročného Davea Hedgersa a 45-ročného Aarona Fryera našiel potápačský tím vnútri lietadla, uviedli policajti vo vyhlásení.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali