Minulú sobotu ráno sa zišli v Budapešti mladí politici z Maďarska, Česka, Slovenska, Rakúska, Poľska i západoeurópskych krajín. Najväčšou domácou politickou stranou, ktorá summit de facto hostila, bolo maďarské hnutie Momentum. Zo slovenskej republiky sa diskusií zúčastnili zástupcovia Progresívneho Slovenska.
Maďarské Momentum sa pretavilo v politickú stranu zhruba pred pol rokom. Predtým fungovalo ako organizácia občianskej spoločnosti a viditeľne na seba upozornilo až po zorganizovaní úspešnej kampane proti usporiadaniu olympijských hier v Budapešti v roku 2024.
Progresívne Slovensko získalo pred niekoľkými mesiacmi registráciu politickej strany, k čomu zakladatelia potrebovali desať tisíc podpisov občanov. Jeho lídri majú takisto ambíciu dostať sa do parlamentu v najbližších voľbách. Podľa vyhlásení lídrov, si trúfajú aj na dvojciferný volebný výsledok. Začínajúci politici tvrdia, že môžu priniesť potrebnú alternatívu. “Je podľa mňa veľmi dôležité, aby v strednej Európe zaznieval aj iný hlas ako Orbán, Kaczyński, Fico alebo Zeman. Nesmie to vyzerať, že stredná Európa je konzervatívna, uzavretá a nacionalistická. Stredná Európa je omnoho otvorenejšia, než by sa zdalo na základe lídrov, ktorí sú momentálne pri moci,” povedal pre Info.cz presvedčene Martin Dubec z Progresívneho Slovenska.
Za českú stranu sa rokovaní zúčastnila nová strana Tak jo!, ktorá vznikla v lete, za dočasného predsedu si o niekoľko mesiacov neskôr zvolili Martina Rozumka. Delegáciu ale v Budapešti tvorili mladí arabisti Přemysl Kubát a Petr Bouška, ktorý do maďarskej metropoly priletel zo Ženevy, kde prevažne žije. K platforme mladých, liberálnych strán, ktoré sa zišli v Budapešti, sa chcú ako hnutie pripojiť. “Ešte sme úplne nedorástli na to, aby sme im mohli byť plnohodnotnými partnermi,” hovorí Kubát k spolupráci s maďarskou stranou Momentum alebo Progresívnym Slovenskom. “Myslím, že je potrebné, aby český element v tejto koalícii liberálnych síl nechýbal, aby sme naozaj mohli vytvoriť alternatívny Visegrad, ktorý by mohol hovoriť pozitívne,” dodáva.
Cieľ vytvoriť alternatívny Vyšehrad pôsobí v tento moment možno až príliš ambiciózne. Nové strany si v krajinách regiónu ešte len získavajú svoj priestor. Najďalej je zrejme poľská Nowoczesne. Partaj už má v tamojšom parlamente tridsať kresiel, považuje sa za jednu z hlavných opozičných strán. “Zažívame zmenu politiky. Naša strana vznikla v roku 2015 z úplne nových ľudí. Vstúpili sme do parlamentu. Dúfam, že v blízkej budúcnosti prevezmeme aj vládnu zodpovednosť,” opisuje blízke plány Bartlomiej Nowak.
Nowoczesne, Progresívne Slovensko, Momentum a rakúski Neos v lete založili iniciatívu Nová stredná Európa (NCE). V rámci nej chcú intenzívne pracovať na tom, aby sa na krajiny strednej Európy prestalo pozerať ako na nespokojných členov. Chceli by tiež zmeniť politickú kultúru v tomto regióne, ktorá sa podľa nich opiera o politikov, ktorí svoju kariéru zakladajú na populizme a často na vode postavenej kritike západnej Európy a všetkého, čo príde z “Bruselu”.