Psychológovia analyzovali dáta zamerané na frekvenciu sexuálneho styku a počet sexuálnych partnerov. Do projektu sa zapojilo viac ako 4000 mužov a 5000 žien. Najmenej sexu mali muži, ktorí boli nezamestnaní, pracovali na skrátený úväzok alebo jedinci s nízkym príjmom. Dodali, že percento sexuálne neaktívnych mužov sa zvýšilo z 18,9 % v rokoch 2000 až 2002 na 30,9 % v rokoch 2016 až 2018. Aj ženy vo veku od 25 do 34 rokov mali menej sexu.
“Adolescentom a mladých dospelým trvá dlhšie, kým sa stanú dospelými. To zahŕňa nielen posunutie sexuálnej aktivity, ale tiež ďalších činností spojených s párením a reprodukciou, ako sú randenie, žitie s partnerom, tehotenstvo a pôrod,” vysvetlila autorka štúdie Jean M. Twenge. Dodala, že tieto trendy “sú súčasťou širšieho kultúrneho trendu smerujúceho k oneskorenému vývoju”. “Je náročnejšie chodiť na rande a sexuálne žiť, keď nie sú finančne nezávislí od rodičov,” objasnila.
Odborníci však upozorňujú, že tento trend nevysvetľuje, prečo klesá sexuálna aktivita aj u starších a zosobášených. Upozorňujú, že ďalšími faktormi, ktoré vyplývajú na sexuálny život, sú internet a digitálne médiá.
Twenge napísala, že “v súčasnosti existuje oveľa viac činností, ktorým sa môžu ľudia večer venovať a keď sú obaja partneri zahĺbení do sociálnych médií, majú menej príležitostí na sex”.
Podľa štúdie London School of Hygiene & Tropical Medicine z roku 2019, britské páry majú menej sexu ako počas predchádzajúcich dvoch desaťročí. Zároveň však stúpa počet tých, ktorí by si želali viac sexu.