Mjanmarská opozičná Národná liga za demokraciu má dostatok hlasov, aby kontrolovala voľbu prezidenta krajiny

Mjanmarská opozičná Národná liga za demokraciu má dostatok hlasov, aby kontrolovala voľbu prezidenta krajiny

Rangún 30. novembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Khin Maung Win)

 

V hornej komore zastupuje NLD 135 poslancov, čo výrazne posilňuje jej vplyv pri hlasovaní o osobe prezidenta v senáte

Mjanmarská opozičná Národná liga za demokraciu (NLD) získala v nedávnych parlamentných voľbách dostatočnú väčšinu mandátov na to, aby mala silný vplyv v budúcom parlamente, konštatovala dnes agentúra DPA.

Reklama
Na snímke líderka opozičnej Národnej ligy za demokraciu Aun Schan Su Ťij
Na snímke líderka opozičnej Národnej ligy za demokraciu Aun Schan Su Ťij

V dolnej komore parlamentu bude mať NLD 255 poslancov, čo je oveľa viac ako nutných 162 mandátov, ktoré tú-ktorú politickú stranu v mjanmarskom parlamente oprávňujú nominovať kandidáta na prezidenta. V hornej komore zastupuje NLD 135 poslancov, čo výrazne posilňuje jej vplyv pri hlasovaní o osobe prezidenta v senáte.

V praxi to podľa DPA znamená, že NLD môže určiť až dvoch z troch kandidátov na prezidenta krajiny. Tretieho kandidáta vyberú poslanci, ktorých do oboch komôr parlamentu delegovala armáda – neboli zvolení v priamych voľbách.

Reklama

Poslanci potom jedného z nich zvolia za hlavu štátu. Porazená dvojica kandidátov bude zastávať funkcie viceprezidentov.

Podľa mjanmarskej ústavy, schválenej v roku 2008, sa líderka víťaznej strany NLD Do Aun Schan Su Ťij nemôže stať hlavou štátu. Osobám, ktorých rodinní príslušníci majú cudzie štátne občianstvo, totiž ústava zakazuje uchádzať sa o najvyšší post v Mjanmarsku. Synovia Su Ťij majú britské občianstvo. Jej zosnulý manžel bol Brit.

Su Ťij pred dvoma týždňami v rozhovore pre televíziu Channel News Asia uviedla, že bez ohľadu na to, kto sa stane prezidentom, v Mjanmarsku bude vládnuť ona. “On (prezident) nebude mať autoritu, Bude konať tak, ako rozhodne strana,” vyhlásila Su Ťij a dodala, že “prezidentovi sa presne povie, čo má robiť”.

Armáda, ktorá bola v Mjanmarsku pri moci – v rôznych formách – uplynulých 50 rokov, stále kontroluje kľúčové ministerstvá a v oboch komorách parlamentu vymenúva po 25 percent poslancov. Predpokladá sa, že má v rukách aj veľkú časť prírodných zdrojov, na ktoré je Mjanmarsko bohaté: napríklad nefritové bane.

Politológovia sa domnievajú, že armáda si svoj vplyv na vývoj politickej a hospodárskej situácie v Mjanmarsku zachová aj napriek zdrvujúcemu víťazstvo NLD v parlamentných a regionálnych voľbách. Podľa expertov bude musieť Aun Schan Su Ťij vyjednávať s armádou o svojich politických krokoch, ak ich bude chcieť realizovať.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali