Vo výboroch sa chce Lexmann zamerať na zlepšenie podmienok a politík týkajúcich sa sociálne či zdravotne znevýhodnených spoluobčanov, boja proti kybernetickým hrozbám a terorizmu či na adresné prepojenie celoeurópskej a domácej politiky.
„Je pre mňa ocenením i výzvou môcť byť nápomocná občanom Slovenska tam, kde má Európska únia potenciál priniesť viac dobra. Týka sa to najmä otázok zamestnanosti a všetkých aspektov sociálnej politiky, vrátane pracovných podmienok, sociálnej ochrany, odborného vzdelávania či voľného pohybu pracovníkov a dôchodcov,” uviedla Lexmann, ktorá sa chce v EP zvlášť zamerať aj na zlepšenie podmienok a politík týkajúcich sa sociálne či zdravotne znevýhodnených spoluobčanov. Podľa europoslankyne sú dôležitými aj otázky dynamiky pracovného trhu vzhľadom na digitalizáciu a umelú inteligenciu.
Na medzinárodnú politiku, ktorej sa Lexmann venuje dlhodobo, sa bude europoslankyňa sústrediť v rámci výboru AFET. Výbor odobruje zahraničnopolitické iniciatívy Európskej komisie (EK) a dotvára podobu zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ). Pôsobí v ňom spolu šesť slovenských europoslancov, Lexmann však ako prvá získala plnoprávne členstvo. „Okrem iného by som chcela prispieť k tomu, aby bola politika Európskej únie principiálnejšia vo vzťahu k tretím krajinám. Len to povedie k riešeniam bezpečnostných otázok, ako sú napríklad boj proti terorizmu, kybernetická bezpečnosť, otázky migrácie, prenasledovania ľudí pre vierovyznanie, vojnových konfliktov a ďalšie,” priblížila poslankyňa, ktorá je v EP od 1. februára.
Po prepočítaní výsledkov eurovolieb a po rozdelení všetkých mandátov sa určilo, ktorý zo 14 slovenských poslancov bude náhradníkom v prípade brexitu. Podľa novely zákona, ktorú predložila ministerka vnútra Denisa Saková, je to „zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia“. Rozdelenie mandátov na základe získaných hlasov sa uskutočňuje v dvoch kolách. Strana SaS získala po prepočte 1,99 mandátu. Do druhého mandátu jej chýbalo 0,01 mandátu, preto jej pridelili ešte jeden. KDH získalo 2,06 mandátu, v prvom kole teda dostalo dva mandáty. Podľa zákona 14. mandát dostane strana, ktorá mala tzv. najmenší zvyšok a ten malo KDH. Slovensko malo doteraz v EP 13 poslancov, no po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ má o jedného viac. Novou europoslankyňou je od februára práve Miriam Lexmann (EPP/KDH).