Európska únia sa snaží obmedziť straty na životoch, ku ktorým dochádza v Stredomorí v rámci bezprecedentného prílivu migrantov. Jedným z krokov má byť možnosť zasahovať proti pašerákom ľudí využívajúcim na prepravu utečencov vratké a nestabilné plavidlá.
Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier v Bruseli naznačil, že EÚ by mala “okamžite zhromažďovať spravodajské informácie” o sieťach pašerákov. Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová dodala, že to by bol jasný politický signál pre zločinecké siete obchodníkov s ľuďmi, že EÚ “ide po ich krku”.
Medzi možné opatrenia spoločnej európskej operácie patrí zabavovanie a prípadné ničenie lodí pašerákov ľudí. Takéto zásahy však nebudú možné bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN a súhlasu zo strany príslušných líbyjských úradov. Väčšina migrantov prúdi do EÚ z brehov Líbye, kde o moc nad krajinou súperí viacero súperiacich frakcií. Medzinárodne uznávaná líbyjská vláda, ktorá sídli v meste Tobrúk naznačila, že je ochotná spolupracovať s EÚ na potieraní fenoménu masovej migrácie.
EÚ zvažuje viacero možností, od námornej akcie v medzinárodných vodách až po zásahy v líbyjských vodách, vrátane ničenia pašeráckych lodí v prístavoch ešte predtým ako sa na ne nalodia migranti. Kritici týchto zásahov tvrdia, že môže byť ťažké rozlíšiť medzi loďami pašerákov a obyčajnými rybárskymi loďami.
Dnešné rozhodnutie ministrov otvára cestu pre ďalšie plánovanie a doťahovanie konkrétnych detailov misie v Stredomorí. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová dnes vyjadrila nádej, že k začatiu misie dôjde čo najskôr, už v najbližších týždňoch, a že sa v rámci Bezpečnostnej rady OSN podarí dosiahnuť potrebný konsenzus pre túto operáciu.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý dnes vystúpil na Rade EÚ, uviedol, že Severoatlantická aliancia bude pripravená pomôcť spoločnej námornej operácii európskych krajín, v prípade ak ju o to EÚ požiada.
Operáciu v Stredozemnom mori podporí podľa ministra obrany Stropnickeho aj Česko
Česká republika aj napriek tomu, že nie je krajinou s prístupom k moru, je pripravená prispieť do chystanej európskej vojenskej operácie. Uviedol to dnes český minister obrany Martin Stropnický.
Stropnický upozornil, že čo sa týka spoločnej spolupráce ozbrojených síl krajín EÚ pri pokuse o riešenie utečeneckej krízy, len teraz začala príprava tejto operácie na úrovni expertov. Je snaha pripraviť ucelený dokument, ktorý bude prichystaný na podpis koncom júna počas pravidelného stretnutia najvyšších lídrov EÚ v Bruseli. Summit EÚ sa uskutoční v dňoch 25. a 26. júna.
“My sme suchozemská krajina, ale nechceme sa vzdať nášho podielu zodpovednosti,” naznačil Stropnický v súvislosti s chystanou operáciou v Stredomorí.
Minister spresnil, že príspevok Českej republiky môže byť na úrovni poskytnutia štábnych dôstojníkov alebo zapožičania lietadla na pozorovacie lety. Pravdepodobná je aj pomoc v podobe finančnej podpory.
“Snažíme sa vytypovať niektoré logické oblasti, kde by sme mohli prispieť, kde by to bolo proporčné z našej strany. Je to taká premyslenejšia úvaha, ale ešte sme neboli o to požiadaní,” vysvetlil šéf českého rezortu obrany. Dodal, že možno k spresneniu požiadaviek zo strany EÚ dôjde už v najbližšom mesiaci, keď bude celá akcia do detailov pripravená. ČR chce mať v tomto prípade svoj príspevok “po ruke”.
mž