Nemecký spravodajský magazín Der Spiegel vo svojom vydaní spred dvoch týždňov napísal, že BND od roku 2009 vykonávala v Turecku špionáž, a vyslovil predpoklad, že tieto aktivity podľa všetkého stále trvajú. Nemecký časopis Focus dokonca napísal, že nemecké špionážne aktivity v Turecku sa začali pred 40 rokmi so súhlasom vlády Willyho Brandta.
Turecký minister vnútra Efkan Ala, ktorý sa so svojím nemeckým náprotivkom Thomasom de Maiziere stretol v Ankare v piatok večer, uviedol: “Dôstojníci našej spravodajskej služby už začali viesť konzultácie s cieľom vyriešiť tento problém”.
Podľa tlačovej agentúry Anadolu Ala na margo podozrení zo sledovania Turecka Nemeckom uviedol, že odpočúvanie medzi spojencami a priateľmi je “neprijateľné”. Nemecký minister vnútra sa vyslovil, že spravodajské agentúry “nemajú právo robiť si, čo sa im zachce”.
V súvislosti s aférou si turecké ministerstvo zahraničných vecí predvolalo nemeckého veľvyslanca.
Vzťahy medzi Nemeckom a Tureckom sú dlhodobo pomerne napäté
Der Spiegel informoval aj o tom, že BND monitorovala telefonáty amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho i jeho predchodkyne v úrade Hillary Clintonovej.
Vzťahy medzi Nemeckom a Tureckom sú dlhodobo pomerne napäté a tvrdenia zverejnené magazínom Der Spiegel len priliali olej do ohňa. Turecké ministerstvo zahraničných vecí dokonca deklarovalo, že v hre sú vzťahy medzi oboma štátmi.
K odhaleniu špionážnej aféry došlo vo veľmi háklivom období – v čase, keď nemecká vláda veľmi vážne zvažuje o dodávkach zbraní pre irackých Kurdov, aby účinnejšie bojovali proti vzmáhajúcej sa organizácii Islamský štát, ktorá na časti územia Iraku a Sýrie vyhlásila kalifát.
ru