“Tak bola zasadená ďalšia rana architektúre medzinárodnej bezpečnosti a stability. Teraz, po rozvrátení INF môže byť do pretekov v zbrojení a možno aj do priamej konfrontácie zatiahnutých hneď niekoľko regiónov sveta,” podotýkajú diplomati.
Podľa názoru Moskvy “svojím napomáhaním alebo bezstarostnými ústupkami tieto krajiny dali zelenú de facto Washingtonu k zničeniu zmluvy“.
Včera nepodporilo Valné zhromaždenie OSN návrh rezolúcie na podporu zachovania platnosti zmluvy INF, ktorý predložilo Rusko a desať ďalších krajín. Pre neho hlasovalo 43 krajín, proti 46 a 78 krajín sa hlasovania zdržalo.
Dohoda o INF
Počas posledných rokov sa Moskva a Washington navzájom obviňujú z porušovania zmluvy o raketách krátkeho a stredného doletu. Ruská vláda pritom opakovane hovorila, že záväzky zmluvy prísne dodržiava a spomínala, že má otázky k USA.
Konkrétne sa jedná o to, že Spojené štáty umiestnili v Rumunsku a inštalujú v Poľsku zariadenia, ktoré sú schopná vystreľovať okrídlené strely kategórie Tomahawk, čo je dohodou zakázané.
Vo Washingtone zasa tvrdia, že dohodu porušuje Moskva. V októbri prezident Donald Trump vyhlásil, že USA kvôli tomu odstúpia od zmluvy INF.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo povedal, že Moskva má dva mesiace na to, aby “začala opäť plniť“ dohodu. Pokiaľ k tomu nedôjde, Spojené štáty prestanú plniť svoje povinnosti vyplývajúce zo zmluvy.