Túto legislatívnu zmenu chce minister Drucker predstaviť vo februári 2017 a v praxi uplatniť v lete toho istého roka.
“Odmietam princíp poplatkov za niečo, čo je štandardom. Musíme ochrániť ľudí proti tomu, aby niekto zneužíval akúkoľvek platbu, už dnešný zákon je obchádzaný a vyberajú sa poplatky. Na to všetko chceme reagovať, aby sme ochránili tých, ktorí nemajú dôvod si priplácať. Nebudú musieť, a pokiaľ niekto chce niečo navyše, tak chceme vytvoriť priestor, aby to mohol získať,” povedal pre médiá Drucker.
Podľa Druckera je dôležité, aby ľudia necítili potrebu platiť za vyšetrenie u lekára. Priestor pre tých, ktorí sa chcú aj tak objednať, by sa mal vytvoriť v neordinačných hodinách, s čím však lekári nesúhlasia. Toto objednanie pravdepodobne zostane naďalej spoplatnené, s tým rozdielom, že objednaní pacienti nebudú zvýhodňovaní oproti tým, ktorí si za prednostné vyšetrenie nezaplatili.
“Chceme sflexibilniť ekonomicky aktívnych občanov, ktorí by nemali čakávať v čakárni. To je veľký rozdiel, pretože poplatok za prednostné vyšetrenie v minulosti spôsoboval to, že ste si zaplatili a predbehli sa pred ľudí. My sme nikdy o takejto veci nediskutovali, hovorili sme o objednaní sa na konkrétny čas za presne stanovených podmienok,” povedal Drucker.
Poplatky za prednostné vyšetrenie boli pritom zrušené pred viac ako rokom. Lekári a aj niektorí pacienti kritizujú túto právnu úpravu a veľká časť z nich by privítala v tomto ohľade zmenu. Zrušenie poplatkov aj tak vo väčšine prípadov nepomohlo, keďže väčšina lekárov ich vyberá dodnes.
Druckerovi však aj napriek jeho programu a zverejňovaniu činnosti ministerstva zdravotníctva dôveruje stále menej ľudí. V novembrovom prieskume agentúry Focus pre SME z 1008 opýtaných vyjadrilo dôveru voči ministrovi len približne 34% ľudí, čo je v porovnaní s jeho popularitou na začiatku jeho pôsobenia pomerne málo.
Juraj Paška