“Mimovládne” organizácie predstavujú sofistikovaný systém, ktorý presadzovaním ideológií živí milióny ľudí

“Mimovládne” organizácie predstavujú sofistikovaný systém, ktorý presadzovaním ideológií živí milióny ľudí

Česká republika 20. mája 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

 

Biznis neziskového sektora je čím viac obľúbenou špecializáciou na fakultách ekonómie v európskych školách. V kozmopolitných dotačných kruhoch je rozšírená anglická skratka NGO (non government organizations). Napríklad prestížna London School of Economic ponúka priamo magisterský titul (M.Sc., master of science) z oboru NGO and Development. Z dobývania dotačných miliárd je v celom vyspelom svete, ale v Európe zvlášť, veľký biznis a dosť zložitý a sofistikovaný prerozdeľovací systém, ktorí živí milióny ľudí. Takže si to prirodzene žiada aj samostatný magisterský titul, informuje český server Echo24.cz.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Portál však zároveň upozorňuje, že skratka „mimovládna/mimovládny“ je dosť zavadzajúci. Veľká časť financií, ktoré špecialisti NGO dobývajú, totiž pochádzajú od daňových poplatníkov. Peniaze sa totiž pretočia cez niekoľko verejných prerozdelení a dosť často skončia v rukách ľudí, ktorí čerpajú neziskové zdroje, ale v úplne iných krajinách. Server prizvukuje, že ide o veľmi výnosný biznis, ktorí ponúka možnosť presadzovať svoju ideológiu za cudzie peniaze.

Reklama

Ide o peniaze, pomocou ktorých sa stále viac formuje smerovanie spoločnosti. „Príjemcovia dotácií a grantov totiž na rozdiel od iných záujmových a vplyvných skupín nemajú na práci nič iné ako za tie dotácie a granty spoločnosť podľa svojich predstáv ovplyvňovať. Presne na to tie dotácie a granty dostávajú,“ píše otvorene Echo24.cz.

Kategórie dotačného biznisu

Reklama

Avšak pri nakladaní s peniazmi tých druhých je potrebné rozlišovať niekoľko kategórií dotačného biznisu. Prvým sú „tvrdé“ dotácie, z ktorých sa stavajú cesty, školy, prípadne sú použité v poľnohospodárstve. Potom je niekoľko kategórií „mäkkých“ dotácii. Z tých ešte relatívne tvrdých medzi mäkkými dotáciami sa financuje veda a školstvo. Potom ide o vôbec najmäkšie peniaze, z ktorých sa platí šírenie predstáv o svete. Pri čerpaní týchto mäkkých peňazí niekedy vzniká dojem, že ide o charitu. „Charita je ale pomoc potrebným, nie presadzovania vlastných ideí o svete za cudzie peniaze. Preto je potrebné ju od ideologického dotačného biznisu dôsledne oddeľovať a nepodľahnúť tomuto zámernému mäteniu,“ upozorňuje server.

Česká republika, rovnako ako Slovensko, využíva nórske fondy. Česká politička z TOP09 Jitka Chalánková zistila, že práve tieto fondy sú značne využívané práve na šírenie ideológie. A to od šírenia ideológie gender (Prof, Fórum 50%, Gender Studies) po aktivity rôznych sexuálnych identít (Prague Pride), až po potláčanie slobody vo verejnej debate (kampaň Hate Free).

Grandy z nórskych fondov využíva aj iniciatíva Inakosť, ktorá na Slovensku presadzuje práva LGBTI skupín. Zároveň sa usiluje o zákonné ukotvenie registrovaných partnerstiev. Zaoberá sa tiež homofóbiou, hoci na Slovensku presný význam a obsah tohto pojmu nie je definovaný. Existuje len definícia Iniciatívy Inakosť, ktorá je veľmi všeobecná a nekonkrétna.

Inakosť totiž získala finančné prostriedky od Nadácie pre deti Slovenska, ktorej súčasťou je aj projekt Hodina deťom (viac TU). Tie mali byť podľa žiadosti použité na vytvorenie troch vzdelávacích kurzov, ktoré mali vyškoliť približne 50 účastníkov. Z týchto finančných zdrojov mal byť finacovaní aj kurz s názvom “Tréning v oblasti predchádzania homofóbie a transfóbie pre študentov a študentky pedagogického a humanitného zamerania“.

 

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:54

Turecká letecká spoločnosť Turkish Airlines obnovila lety do líbyjskej metropoly Tripolis po takmer desiatich rokoch od ich pozastavenia. Informovala agentúra AFP.

Spoločnosť Turkish Airlines lety do tejto vojnou zmietanej severoafrickej krajiny pozastavila pre bezpečnostné obavy.

13:53

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei dosiahol v minulom roku silný rast napriek technologickým sankciám zo strany USA. Výrazne sa zvýšil obchod so súkromnými zákazníkmi, v oblasti cloud computingu aj v automobilovom sektore. Informovali agentúry Reuters a DPA.

Celkovo dosiahla juhočínska spoločnosť v roku 2023 tržby vo výške približne 97,8 miliardy amerických dolárov (90,46 miliardy eur), čo predstavuje nárast o 9,63 % v porovnaní s predminulým rokom.

12:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stretne so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom 9. mája v Bielom dome. Agentúre AFP to v piatok povedal nemenovaný turecký predstaviteľ.

Za predpokladu, že dôjde k oficiálnemu potvrdeniu návštevy, by išlo o prvé stretnutie medzi Erdoganom a Bidenom v Bielom dome.

12:47

Na Filipínach sa na Veľký piatok nechalo niekoľko najradikálnejších veriacich po vzore Ježiša Krista ukrižovať. Iní sa v extrémnych prejavoch náboženskej oddanosti sebabičovali až do krvi. Informovala agentúra AFP.

Filipíny sú najväčšou rímskokatolíckou krajinou v Ázii a ku katolíckej viere sa hlási viac ako 85 percent obyvateľov. Zatiaľ čo väčšina si pripomínala ukrižovanie Krista v kostole počas pašií alebo trávila sviatky s rodinou, množstvo zvedavcov a turistov sa zhromaždilo v dedinách v okolí mesta San Fernando severne od Manily.

Na Filipínach sa najradikálnejší veriaci na Veľký piatok sebabičovali a nechali ukrižovať
Na snímke radikálny filipínsky veriaci sa necháva ukrižovať počas pašie na Veľký piatok v meste San Pedro Cutud, severne od Manily
12:35

Dva byty vyhoreli v piatok nadránom po výbuchu v bytovke v budapeštianskej mestskej časti Lágymányos. V jednom z bytov našli hasiči mŕtve telo staršej ženy, dve osoby boli zranené a 50 ľudí museli evakuovať. Pre agentúru MTI to uviedol hovorca maďarského Riaditeľstva úradu civilnej ochrany Dániel Mukics.

12:00

Pri izraelskom útoku v sýrskej provincii Aleppo zahynulo najmenej 42 ľudí vrátane šiestich militantov z libanonského hnutia Hizballáh, uviedlo v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Podľa sýrskej agentúry SANA došlo k útoku približne o 01.45 h miestneho času.

10:37

Daňové licencie, ktoré od budúceho roka prinesú minimálne zdanenie firiem bez ohľadu na ich hospodársky výsledok, ovplyvnia viac než 43 % slovenských spoločností. Komplikácie vzniknú predovšetkým malým a neaktívnym firmám. Ich majitelia by si preto mali zvážiť, ako ďalej postupovať, upozornil zakladateľ účtovno-poradenskej spoločnosti Bonitax Patrik Kasáš.

Daňové licencie majú byť podľa odborníka pákou na právnické osoby, ktoré sa daňovej povinnosti doteraz vyhýbali. Zasiahnu však aj podnikateľov, ktorí majú neaktívne spoločnosti.

09:48

Čím vyšší príjem a úroveň vzdelania, tým ochotnejší sú ľudia presťahovať sa za prácou do zahraničia. Urobilo by tak 22 % ľudí, pričom 69 % takúto možnosť odmieta. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Alma Career, ktorý sa uskutočnil na viac ako 76.000 respondentoch z 13 krajín.

V strednej Európe, na Balkáne a v regiónoch Pobaltia a Fínska je vyhliadka na lepší plat najpresvedčivejším dôvodom na zváženie zamestnania v zahraničí. Ako kľúčový motivačný faktor ju uviedlo približne 60 percent respondentov.

09:05

Srbský tenista Novak Djokovič stále nevie, kto bude jeho nový tréner. Prvý muž svetového rebríčka ukončil v stredu spoluprácu s Goranom Ivaniševičom, ktorý nahradil na prelome rokov 2021 a 2022 Slováka Mariána Vajdu.

Djokovič ukončil spoluprácu s Ivaniševičom
Na snímke z januára 2023 srbský tenista Novak Djokovič (vľavo) a jeho vtedajší tréner Goran Ivaniševič počas tréningu pred grandslamovým turnajom Australian Open v Melbourne
08:51

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali