Mimoriadne zisky pre banky, kríza pre ľudí

Mimoriadne zisky pre banky, kríza pre ľudí

Bratislava 10. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

 

V dôsledku zvýšenia úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) získajú banky v eurozóne 70 miliárd EUR v podobe nezaslúžených neočakávaných ziskov, upozorňuje nezisková výskumná organizácia Positive Money Europe

Európska centrálna banka ECB
Na snímke budova Európskej centrálnej banky

Existuje obrovská nerovnováha medzi účinkami, ktoré má reakcia ECB na inflačnú krízu na banky, a účinkami, ktoré má na bežných ľudí. Na jednej strane musia ľudia platiť viac za to, že si môžu požičať peniaze na kúpu domu alebo začatie podnikania, zatiaľ čo zo svojich úspor nemajú veľký výnos. Vidia, že ich pracovné miesta a mzdy sú ohrozené v dôsledku toho, že zamestnávatelia sa rozhodli znížiť mzdy, aby kompenzovali vyššie celkové náklady. Na druhej strane, súkromné banky v eurozóne by mali získať 70 miliárd eur z tzv. neočakávaných ziskov, čo sú nezaslúžené dodatočné zisky.

Reklama

Táto drastická nerovnováha je dôsledkom politického prístupu, ktorý ECB uplatňuje v snahe plniť svoju úlohu strážcu cenovej stability: zvyšuje svoje úrokové sadzby.

Prečo banky dostávajú peniaze od ECB a čo to znamená pre sporiteľov?

Reklama

Zatiaľ čo ľudia a firmy ukladajú svoje peniaze v bankách, samotné banky ukladajú prostriedky v centrálnych bankách. To znamená, že keď ECB zvyšuje svoje úrokové sadzby – ako to urobila od júna 2022 už trikrát a očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch bude pokračovať -, platí bankám vyššie úroky za rezervy, ktoré majú v centrálnej banke uložené samotné banky.

Aká je logika tohto prístupu? ECB sa snaží obmedziť infláciu tým, že núti súkromné banky, aby klientom, ktorí si berú úvery, účtovali vyššie úrokové sadzby, a tiež aby platili vyššie úroky sporiteľom, ktorí si ukladajú peniaze. Tým sa vytvára situácia, v ktorej je pre ľudí atraktívnejšie sporiť peniaze namiesto toho, aby ich míňali na tovary a služby.

ECB sa však spolieha na to, že banky prenesú vyššie náklady na prijímanie úverov aj výhody, ktoré samy získajú zo zvýšenia sadzieb, na “reálnu ekonomiku”, teda na ľudí a podniky.

Za súčasného stavu sa to nedeje, alebo aspoň nie úplne: je pravda, že banky zvyšujú úrokové sadzby hypoték a úverov pre ľudí, ale nedošlo k výraznému zvýšeniu úrokov, ktoré banky platia na sporiacich účtoch, ktoré v mnohých krajinách eurozóny zostávajú na úrovni 0 % (alebo blízko tejto úrovne). Dokonca aj tam, kde banky začali zvyšovať sadzby, ktoré ponúkajú na úspory svojich klientov, ako napríklad v Belgicku, ide o mizivé zvýšenie v porovnaní so sadzbou ECB vo výške 2,5 % – takže zisková marža bánk je stále veľmi vysoká.

Čo to znamená pre verejné rozpočty?

Reklama

Nielenže to sporiteľom neprináša žiadny úžitok, ale prístup centrálnej banky, ktorá rieši súčasnú cenovú krízu zvyšovaním úrokových sadzieb, prináša aj náklady pre verejné rozpočty. Existujú na to dva hlavné dôvody. Po prvé, mnohé centrálne banky rozdeľujú svoje zisky s vládami svojich štátov, ale v prostredí vyšších úrokových sadzieb – v ktorom môžu centrálne banky dosahovať straty – sa v rozpočtoch vlád ocitne menej transferov. Po druhé, vyššie úrokové sadzby tiež znamenajú, že pre vlády je drahšie požičiavať si peniaze na investície do verejných projektov, napríklad na podporu ekologického prechodu.

Existujú nejaké alternatívy k súčasnému prístupu?

Jediný, kto z rozhodnutí ECB skutočne profituje, sú banky. Je zrejmé, že v súčasnom politickom prístupe, ktorý podporuje neopodstatnený súkromný zisk, a v následných distribučných účinkoch, ktoré z toho vyplývajú, je niečo hlboko nesprávne. Nie je však všetko stratené – existujú alternatívy, ktoré viacerí odborníci a organizácie presadzujú na riešenie tejto nespravodlivosti.

My v Positive Money požadujeme zavedenie mimoriadnej dane z dodatočných ziskov, ktoré banky dosahujú v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Vláda v Španielsku už predložila možnosť zdanenia dodatočných ziskov bánk ako spôsob získania finančných prostriedkov na riešenie pretrvávajúcej cenovej krízy. Samotná ECB sa však k tomuto návrhu postavila skepticky a zdá sa, že sa viac obáva možných negatív pre banky než pre sporiteľov a dlžníkov.

Ďalšou alternatívou, ktorú požadujú ekonómovia a politickí experti, je, aby ECB jednoducho prestala bankám vyplácať úroky bez akéhokoľvek reálneho dôvodu, keďže držba vkladov v centrálnych bankách je pre ne úplne bezriziková a nemá jasné výhody pre nikoho iného ako pre samotné banky.

Reklama

ECB naďalej využíva konvenčné nástroje, ako je zvyšovanie úrokových sadzieb, napriek tomu, že sa ukazuje, že sú neúčinné pri riešení skutočných príčin dnešnej inflácie, ktorú spôsobujú ceny fosílnych palív, finančné špekulácie na ceny základných tovarov a narušenie dodávateľského reťazca. Prístup ECB má aj závažné vedľajšie redistribučné účinky, keďže prehlbuje nerovnosť a zvyšuje dlhové zaťaženie domácností. Organizácia Positive Money Europe, ktorej cieľom je prehodnotiť peňažný systém tak, aby fungoval v prospech ľudí, komunít a planéty, bude naďalej presadzovať účinnejšie a spravodlivejšie cielené zásahy ECB a zabezpečí, aby mala vo svojom súbore nástrojov správne nástroje na boj proti inflácii bez zvyšovania tlaku na ľudí.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:38

Elon Musk predpovedal koniec dolára, ak sa USA nevysporiadajú so svojím štátnym dlhom.

„Musíme niečo urobiť s naším štátnym dlhom, inak bude dolár bezcenný,“ napísal na svojej sociálnej sieti X.

Počas Bidenovho prezidentovania vzrástol štátny dlh USA na 34,4 bilióna dolárov. Ako predpovedá MMF, v roku 2024 prekročí hranicu 123 % HDP krajiny.

Včera 20:12

Americké ministerstvo zahraničných vecí obvinilo v piatok Rusko zo série “zlomyseľných” kybernetických útokov proti európskym krajinám vrátane Slovenska.

Včera 20:04

Jemenskí húsíjski povstalci v piatok pohrozili eskaláciou svojich útokov na lode smerujúce do izraelských prístavov ako odvetu za prípadnú izraelskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. V Rafahu našlo útočisko pred bojmi v iných častiach tejto enklávy vyše milióna Palestínčanov.

Včera 19:57

Ceny ropy v piatok klesli a za celý týždeň smerujú k najvýraznejšiemu poklesu za posledné tri mesiace. Náladu na trhoch ovplyvnil najmä horší než očakávaný vývoj na americkom pracovnom trhu za apríl. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 19.03 h SELČ 83,25 USD (77,49 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 42 centov (0,50 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 78,46 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 49 centov (0,62 %).

Včera 19:34

Rusko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Berlíne poprelo zapojenie do vlaňajšieho kybernetického útoku na koaličnú Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD).

Včera 19:23

V Česku sa na budúci týždeň začne vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie Immediate Response (Okamžitá odpoveď). Zúčastní sa na ňom približne 1200 vojakov, z toho asi 850 ich pricestuje zo Spojených štátov. V piatok to oznámilo české ministerstvo obrany.

Včera 18:54

Estónsky politik Kristo Enn Vaga prešiel za necelý týždeň na bicykli 1700-kilometrovú trasu z Tallinnu do Kyjeva. Jeho cieľom bolo vyzbierať finančné prostriedky na pomoc ukrajinskej armáde.

Včera 18:37

Rusko bude reagovať “zničujúcim odvetným úderom” v prípade, že Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most alebo Krymský polostrov, varovala v piatok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Včera 18:10

Ruská armáda tento rok dobyla 547 štvorcových kilometrov územia Ukrajiny. Oznámil to v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý ich označil za “nové ruské územia”.

Včera 17:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron sa vyslovil proti Macronovej myšlienke vyslať na Ukrajinu jednotky NATO.

„Vyslanie vojsk NATO na Ukrajinu by bolo nebezpečnou eskaláciou, nie je to potrebné,“ povedal Cameron, ktorý je dnes na návšteve Kyjeva.

Včera 17:46

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali