Míľnik na trhu: Čína predbehla Japonsko

Míľnik na trhu: Čína predbehla Japonsko

Peking 23. mája 2023 (HSP/asiatimes/Foto:TASR/AP-Chinatopix)

 

Správa o míľniku na trhu prichádza práve v čase, keď lídri G7 zhromaždení v Hirošime hovoria a strategicky plánujú “odklon od Číny

autá predaj áut
Ilustračné foto

Skupina siedmich krajín (G7) strávila víkend výzvou na odklon od rozrastajúcich sa čínskych dodávateľských reťazcov a rastúcej hospodárskej moci Pekingu, píše William Pesek pre Asia Times.

Reklama

Nové údaje o otáčkach vo svete automobilového priemyslu, zverejnené v čase, keď lídri G7 podpisovali svoje komuniké, však investorom pripomenuli, prečo je na to už neskoro.

Čína v prvých troch mesiacoch roka 2023 predbehla Japonsko a stala sa najväčším vývozcom automobilov na svete. K tomuto míľniku prispel 58 % medziročný nárast čínskeho vývozu automobilov v období január – marec na 1,07 milióna kusov.

Reklama

Čínske združenie výrobcov automobilov k tomu dodalo, že tento nárast je čiastočne spôsobený dodávkami do Ruska. Je to výrazná pripomienka toho, že globálne sankcie voči Moskve v súvislosti s vojnou na Ukrajine sa ukazujú byť skôr švajčiarskym syrom než jednotným frontom, ktorý si predstavoval americký prezident Joe Biden.

 

Aj Tokio dostalo svoje vlastné ostré varovanie

Aj Tokio dostalo svoje vlastné ostré varovanie. Ďalším veľkým dôvodom, prečo Čína vyváža viac vozidiel ako Japan Inc, je prudko rastúci dopyt po elektrických vozidlách. Samozrejme, ide o trh, na ktorý sa Toyota Motor a ďalší japonskí giganti pozerali s nevôľou – na svoju rastúcu škodu.

Čína nie, čo vysvetľuje, prečo Elon Musk postavil svoju prvú mimoamerickú továreň Tesla “Gigafactory” v Šanghaji, a nie v Jokohame. Čínska prevádzka spoločnosti Tesla je zatiaľ najväčším vývozcom automobilov na nové energie. Podľa správ miestnych médií dosiahla Tesla v septembri 2022 90 000 domácich objednávok.

“Ide o veľké zmeny na trhu, ktoré sa dejú rýchlym tempom,” hovorí Jorge Guajardo, partner spoločnosti Dentons Global Advisors.

Reklama

Ekonóm Jack Gao z Inštitútu pre nové ekonomické myslenie dodáva: “Viete, že sa to jedného dňa stane. Viete, sú to elektrické vozidlá, s ktorými dúfali, že preskočia konkurenciu, viete, že veľkosť domáceho trhu by tu zohrávala kľúčovú úlohu. Napriek tomu sa to stalo rýchlo.”

Získanie továrne Tesla v Šanghaji bolo pre vtedajšieho šéfa miestnej komunistickej strany, teraz národného premiéra Li Čianga, veľkým prevratom. Prekonanie Japonska vo vývoze automobilov je pravdepodobne najvýznamnejšou zmenou stráží od roku 2011, keď Čína predbehla svojho regionálneho rivala z hľadiska hrubého domáceho produktu (HDP).

 

Li ubezpečil globálnych investorov

Zároveň poukazuje na druh transformácie, ktorú sa čínsky líder Si Ťin-pching č. 2 zaviazal v najväčšej ázijskej ekonomike spustiť. V marci Li ubezpečil globálnych investorov, že regulačné obmedzenia od konca roka 2020 sa už vyčerpali.

V posledných rokoch sa podľa Liho “v spoločnosti objavili nesprávne diskusie a komentáre, ktoré vyvolali obavy niektorých súkromných podnikateľov. Z nového východiskového bodu vytvoríme trhovo orientované, legalizované a internacionalizované podnikateľské prostredie, budeme rovnako zaobchádzať s podnikmi všetkých druhov vlastníctva, chrániť vlastnícke práva podnikov a práva a záujmy podnikateľov.”

Reklama

Nová vláda, povedal Li, bude “presadzovať spravodlivú hospodársku súťaž medzi rôznymi podnikateľskými subjektmi a podporovať rozvoj a rast súkromných podnikov”.

Navyše, úspech čínskeho automobilového priemyslu zjavne naberá čoraz väčšiu dynamiku. Domáce automobilové skupiny vo všeobecnosti očakávajú, že v roku 2023 sa čínsky vývoz medziročne zvýši o 30 %.

 

Pre G7 to nie sú dobré správy

Tento míľnik nemôže Japonsko ani širšiu skupinu G7 veľmi potešiť. Je to už 14 rokov, v roku 2009, čo sa Čína stala najväčším trhom pre nové vozidlá.

Odvtedy bol Peking vo všeobecnosti aktívnejší ako USA alebo Japonsko pri naštartovaní trhu s elektrickými vozidlami prostredníctvom daňových alebo iných stimulov. Čína tiež považovala budovanie nabíjacích staníc po celej krajine za prostriedok vytvárania pracovných miest a rastu regionálnych ekonomík. To sa teraz vypláca.

Len v prvom štvrťroku sa predaj elektrických vozidiel a iných vozidiel na nové energie zvýšil medziročne o 93 % na 380 000 kusov. Takéto autá tvoria približne 40 % celkového čínskeho vývozu. V súčasnosti sú hlavnými destináciami pre autá na nové energie vyrobené v Číne Belgicko, Austrália a Thajsko.

Pre Japonsko je obzvlášť zlovestná časť skladačky týkajúca sa Thajska. Hoci sa Thajsko často nazýva “ázijským Detroitom”, už dlho mu dominujú ikony spoločnosti Japan Inc. Ak sa thajskí šéfovia rozhodnú, že elektrické vozidlá sú lukratívnejšou stávkou, Japonsko možno bude musieť premiestniť svoje továrne.

 

Varovný signál aj pre Detroit

To všetko by malo byť varovným signálom aj pre Detroit, keďže republikáni sa pokúšajú zvrátiť Bidenovu politiku na podporu elektrických vozidiel a ekologickejšieho rastu vo všeobecnosti. Keďže globálny trh sa orientuje na elektrické vozidlá, môže sa stať, že benzínové nákladné vozidlá General Motors nebudú v zámorí uspokojovať väčší dopyt ako hybridné vozidlá Toyota.

V tejto súvislosti sa natíska jedna otázka: ako je možné, že Amerika, ktorá vynašla masovú výrobu automobilov, takto zaspala pri volante? Ako je možné, že Japonsko, ktoré vytvorilo lepšiu výrobnú pascu na myši, tak strašne prepadlo?

Reklama

Stojí za zmienku, že hrozba Číny, o ktorej je G7 tak presvedčená, že ju dokáže zvládnuť, sa podľa mnohých analytikov v automobilovom priemysle ešte len začína. Čína stále pracuje na zavedení vlastnej masovo vyrábanej línie elektrických vozidiel s cenou o 10 000 USD nižšou ako hlavné západné značky.

Tento test pre spoločnosť China Inc samozrejme zostáva. Je isté, že úspešné spoločnosti Chery Automobile a Great Wall Motor v Rusku rýchlo zvyšujú predaj. Nie je však jasné, či takéto spoločnosti, ktoré sú financované subjektmi napojenými na čínske mestské vlády, majú schopnosť prosperovať na celom svete.

Napriek tomu G7 uľahčuje spoločnosti China Inc rozprestrieť svoje krídla. Po tom, ako vojaci Vladimira Putina vo februári 2022 vtrhli na Ukrajinu, spoločnosti Toyota, Volkswagen AG a ďalšie zatvorili ruské výrobné závody. Do prázdneho miesta okamžite nastúpili pevninskí výrobcovia automobilov.

Pre stratéga Yana Wanga zo spoločnosti Alpine Macro nové údaje o automobiloch riešia nedávnu záhadu. “Prečo,” zaujímal sa, “sa čínsky obchodný prebytok zvyšuje? Toto je jeden z dôvodov: Vývoz vozidiel exploduje, zatiaľ čo dovoz sa prepadol.”

Je to veľká vec. Pre stratéga Jamesa Thorna zo spoločnosti Wellington-Altus Private Wealth je to znamenie, že “téma globalizácie nie je mŕtva”. A že “Čína sa vyvíja tak, ako by mala – smerom k výrobe a spotrebe s vysokou pridanou hodnotou,” dodáva Thorne.

Reklama

Riziká sú, samozrejme, veľké, keďže G7 sa zameriava na dodávateľské reťazce, ktoré sú pre Čínu dôležité pri výrobe vysokokvalitných automobilov – čo je pravdepodobným znakom ďalších krokov medzi G7 a Čínou.

 

Stretnutie v Hirošime 

Minulý víkend v Hirošime lídri G7 zdôraznili, že ich plánom je “znížiť riziko”, nie oddeliť sa od Číny, pričom uznali problémy, ktoré predstavujú praktiky pevninskej Číny, ktoré podľa nich “narúšajú globálne hospodárstvo”.

Vo svojom spoločnom vyhlásení skupina G7 zdôraznila: “Neoddeľujeme sa ani sa neobraciame dovnútra. Zároveň si uvedomujeme, že hospodárska odolnosť si vyžaduje znižovanie rizika a diverzifikáciu.”

Lídri G7 dodali: “Budeme sa snažiť riešiť výzvy, ktoré predstavujú netrhové politiky a postupy Číny, ktoré narúšajú globálne hospodárstvo. Budeme bojovať proti škodlivým praktikám, ako je nezákonný prenos technológií alebo zverejňovanie údajov.”

Reklama

 

Pravdepodobnosť ďalších obmedzení je naďalej vysoká

Napriek tomu je pravdepodobnosť ďalších obmedzení zo strany Washingtonu alebo Bruselu naďalej vysoká. Ekonóm Goldman Sachs Hui Shan pochybuje, že americký Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch amerických (CFIUS) skončil so sprísňovaním opatrení voči Číne. Hui hovorí, že “po zavedení základných rámcov sa možno viac sústredí na zdokonalenie existujúcich colných režimov, režimov kontroly vývozu a investičných režimov”.

“Očakávame, že budú pomerne úzko zamerané na pokročilé polovodiče a súvisiace technológie, podobne ako na jeseň minulého roka, a nepredpokladáme výrazné obmedzenia portfóliových investícií na sekundárnom trhu,” dodáva Hui.

Čínsky úrad pre kybernetický priestor v nedeľu uviedol, že produkty amerického výrobcu pamäťových čipov Micron Technology neprešli bezpečnostnými kontrolami a zakázal kľúčovým prevádzkovateľom infraštruktúry nakupovať od tejto spoločnosti.

“Napätie medzi USA a Čínou a technologické oddelenie môžu v roku 2023 naďalej vyvolávať záchvaty volatility,” hovorí stratég Norman Villamin zo spoločnosti Union Bancaire Privée. “Presuny dodávateľských reťazcov z Číny by tiež mohli brzdiť aktivitu prostredníctvom slabších priamych zahraničných investícií.”

Napriek všetkému hluku čínsky automobilový priemysel prechádza na vyšší rýchlostný stupeň rýchlejšie, ako mnohí očakávali. Skupina G7 sa môže pokúsiť veci spomaliť, ale Peking pripomína Japonsku a jeho západným spojencom, že China Inc. nesedí na mieste – a v skutočnosti sa ženie vpred.

 

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Včera 17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

Včera 14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

Včera 14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

Včera 13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

Včera 13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Včera 13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

Včera 12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali