Milan Mazurek: Verím, že spravodlivosť zvíťazí. Nemôžu človeka odsúdiť na štyri roky väzenia za to, že niekomu finančne pomohol

Bratislava 4. júna 2020 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

 

Jedni ho považujú za najvýraznejšieho reprezentanta mladej generácie v Ľudovej strane Naše Slovensko, iní ho považujú za to najhoršie extrémistické zlo, ktoré je v slovenskom parlamente. Nazbieralo sa dosť veľa vecí, ku ktorým má čo povedať Milan Mazurek

Na snímke Milan Mazurek

Hlavné správy: Ste členom Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny. Tento výbor stále nemá zvoleného predsedu, keďže koalícia odmieta akceptovať za predsedu Ľuboša Blahu, na ktorom trvá Smer-SD. Ako teda tento výbor teraz funguje?

Mazurek: Pani podpredsedníčka Marcinková zastupuje pozíciu predsedu výboru, keďže ten nebol zvolený. De jure je stále podpredsedníčkou, čiže stále tu máme čosi ako výnimočný stav.

 

Hlavné správy: A ako sa vyvíja situácia ohľadne voľby predsedu výboru? Stále je tam rovnaká patová situácia?

Mazurek: Áno, stále je to rovnaké. Smeráci stále navrhujú Ľuboša Blahu a koaličníci ho stále odmietajú schváliť. Podobné to bolo aj v prípade Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, kam kandidoval náš predseda Marian Kotleba.

 

Hlavné správy: Ako sa to celé podľa vás skončí?

Mazurek: Ja sa obávam, že oni takto môžu fungovať aj štyri roky, v rámci tej demokracie, a tých transparentných konaní, čo sľubovali pred voľbami, a hlavne dodržiavania dohôd, ktoré hneď po voľbách porušili.

 

Hlavné správy: Dotkli sa podobné spôsoby aj ďalších vašich kandidátov?

Mazurek: Áno, okrem Mariana Kotlebu sa to dotklo aj mňa a Ondreja Ďuricu, my sme boli nominovaní do Rady Európy. Ja som kandidoval do Parlamentného zhromaždenia pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Ondrej Ďurica kandidoval do Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO. Na zahraničnom výbore o tom prebiehala diskusia a my dvaja sme boli vyškrtnutí ako neprijateľní kandidáti s tým, že vraj nemáme nárok na to, aby sme zastupovali Slovensko v zahraničí.

 

Hlavné správy: Na poslednom zasadnutí ľudskoprávneho výboru prezentoval predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ján Pálffy správu o činnosti ÚPN. Okrem iného spomenul, že sa zmenili stanovy, keď štatutárom už nebude jednotlivec, ale celá správna rada. Myslíte, že sa tým zmenia pomery v tej inštitúcii?

Mazurek: To sa schvaľovalo ešte v minulom volebnom období. Nie je to síce najšťastnejší krok, ale z môjho pohľadu bol nevyhnutný, lebo to, čo tam predvádzal bývalý predseda správnej rady a bývalý štatutár Ondrej Krajniak, to bolo jednoducho neprijateľné a vzhľadom na jeho funkčné obdobie nebola iná možnosť, ako tieto veci napraviť.

 

Hlavné správy: Myslíte si teda, že je to krok dobrým smerom?

Mazurek: Je to iste krok k určitej transparentnosti, pretože tie veci, ktoré sa tam pred časom diali, to nemalo nič spoločné so slobodnou prácou tej inštitúcie. To bolo obdobie, keď vtedajší šéf  Ondrej Krajniak vyhodil, podľa môjho názoru svojvoľne, historika Martina Lacka, za to, že viedol historický výskum, ktorý sa im nepáčil. Tu nie je reč o tom, že by si Lacko niečo vymýšľal: on normálne hľadal v archívoch informácie, tie potom spracovával a vydával ako publikácie. A im sa to jednoducho nepáčilo, pretože nedochádzal k takým záverom, aké si priali určité vyvolené skupiny historikov.

 

Hlavné správy: Demokratický, konsenzuálny prístup je namieste v inštitúciách, ktorých úlohou je jednoznačne dospieť k záveru a podľa neho konať. Ale v prípade vedeckej inštitúcie by malo byť nielen povolené, ale priam žiaduce, aby výskumníci mali slobodu bádania, a aj slobodu prezentovania výsledkov, ktoré môžu byť aj protirečivé. Je z tohto hľadiska správne, ak tam teraz bude o všetkom rozhodovať správna rada väčšinovo?

Mazurek: V prípade tejto inštitúcie by to bolo zložité v každom prípade. Jedným z členov správnej rady je napríklad súdny znalec, ktorý vystupoval v prípade Mariana Kotlebu, Matej Medvecký. A ktorého, mimochodom, nominoval priamo osobne Robert Fico ako poslanec Národnej rady. A s ľuďmi, ktorí majú takéto názory, ktorí v nejakých číslach vidia napojenie na americký Ku-klux-klan a podobné veci, dá sa od nich očakávať nejaký seriózny historický výskum? To sú fanatici.

 

Hlavné správy: Vaše meno sa teraz spomínalo v súvislosti s odchodom poslancov zo strany KDŽP, pánov Tarabu a Kuffovcov, z poslaneckého klubu ĽSNS. Poslanec Taraba zdôvodnil ich rozhodnutie vašou, podľa nich neprimeranou kritikou ich konania.

Mazurek: Myslím si, že išlo o zámienku na to, aby mohli odísť z klubu. Nepovažujem totiž za adekvátne, aby sa inteligentný a vzdelaný človek ako Tomáš Taraba rozhodol pre takúto naozaj malichernosť, pre nejakú kritiku, odísť z poslaneckého klubu. Teraz najnovšie to už dokonca zdôvodňujú aj tým, že predsedníctvo KDŽP hlasovalo za to, aby vystúpili z nášho poslaneckého klubu.

Jedným z dôvodov malo byť aj to, že im prekážalo, že Milan Uhrík debatoval s českým vydavateľom kníh Pavlom Kamasom v relácii Kulturblogu. Ale predsa, ak niekto s niekým debatuje, to ešte neznamená, že s ním musí automaticky súhlasiť. Ísť s niekým do debaty, to by predsa malo byť niečo úplne legitímne a normálne. Ale oni z toho vyvodili záver, že to malo byť prihlásenie k nejakému neonacizmu, či čo. To považujem za absolútne neprijateľné a scestné.

 

Hlavné správy: Čo myslíte, ako dopadne súd s vaším predsedom ohľadne tých šekov?

Mazurek: Ja verím tomu, že spravodlivosť zvíťazí. Nemôžem veriť tomu, že bude odsúdený na štyri roky väzenia za to, že niekomu finančne pomohol. To je šialenstvo, keď sa nad tým človek zamyslí.

 

Hlavné správy: Povedzte, úprimne, ako to naozaj je s tými číslami? Je to iba nejaká náhoda, alebo naozaj niečo symbolizujú?

Mazurek: Ja si počkám na výsledok súdu, ktorý teraz prebieha, počkám si na to, ako jednotlivé strany sporu obhája svoje stanoviská, ale pre mňa nikdy nebude existovať niečo také, že nejaké číslo je nejaký symbol, z ktorého by sa malo niečo vyvodzovať. Predstavte si, že by mi teraz dali na kolaudovaný dom číslo 1488. Niekto povie, že je to náhoda a niekto povie, že som si to číslo vybral naschvál, a ja sa mám obhajovať kvôli tomu, že v tom má byť nejaký symbol? Pre mňa tieto symboly v podstate začali existovať, až keď to vytiahli médiá, pretože dovtedy som netušil, že konkrétne čísla môžu znamenať nejaké veci.

A celkovo, ani tie ich zdôvodnenia nedávajú logiku: hovoria o čísle 14, o čísle 88, ale tam je číslo 1488. Hovoria o tom, že dokonca číslo 777 má znamenať nejaké hákové kríže, a to už je vyvodzovanie takých neuveriteľných konšpirácií, že človeku sa nad tým zastavuje rozum. A dokonca aj v čísle 2028, ktoré bolo mimochodom priamo v cenníku centra, ktoré poskytovalo tým ľuďom rehabilitačné procedúry, oni vidia nejaké symboly. To je potom ťažké sa s takými ľuďmi rozprávať.

 

Hlavné správy: Pred niekoľkými dňami komando NAKA prepadlo dom 74-ročného docenta Jána Dudáša za list šéfovi múzea holokaustu v Seredi, v ktorom píše o svojich zisteniach pri skúmaní historických prameňov, v dôsledku čoho voči nemu vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci „zločinu výroby extrémistického materiálu“. Čo si vy myslíte o takýchto akciách?

Mazurek: Ja som o tom natočil a zverejnil aj video. Toto je niečo neuveriteľné, to sa už vraciame do 50. rokov, do najhlbšej totality: aby osemčlenné komando NAKA robilo domovú prehliadku 74-ročnému docentovi z technickej univerzity, to je niečo, čo by si možno pred desiatimi rokmi nikto nevedel ani predstaviť.

Dnes už nie je ohrozená len politická sloboda tým, že prenasledujú politických oponentov, ako napríklad mňa, ale tu už sa hrá aj o likvidáciu akademickej slobody. A keď zlikvidujú možnosť slobodného akademického bádania, tak potom čo ešte zostane z demokratického štátu? Toto oni teraz aktuálne robia.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Minúta po minúte testovania na koronavírus: Matovič: „Nebudeme zvažovať zrušenie zákazu vychádzania“ Pre „tých druhých“ sa teda nič meniť nebude. Návrh prezidentky označil za nemiestny

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR - Silvia Tannhauserová, Jaroslav Novák, Radovan Stoklasa, Martin Medňanský, Milan Drozd, Roman Hanc, Michal Svítok, SITA - Ľudovít Vaniher, Facebook)   Na Slovensku sa dnes o 7:00 začalo celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O 22:00 sa odberné miesto zavrie,…

Úrad vlády odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–Roman Hanc)   Úrad vlády (ÚV) SR odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19. Reaguje tak na stanovisko Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR, podľa ktorého na to chýba právny základ ÚOOÚ tvrdí, že pokiaľ ide o spracúvanie informácie…

Špecializovaný trestný súd poslal do väzby Zoroslava Kollára a dvoch bývalých sudcov

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku poslal do väzby Zoroslava K., bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu U. a bývalého sudcu Davida L. Informuje o tom spravodajský portál Aktuality.sk Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu rozhodol o vzatí do väzby troch osôb,…

Naď: Do 12.00 h otestovali 828.518 ľudí. Matovič: Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči jej včerajšej výzve je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Do soboty 12.00 h bolo v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 828.518 ľudí, z nich malo pozitívny výsledok 7947 ľudí, čo je približne jedno percento. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v…

Ďalší útok vo Francúzsku: Útočník postrelil v Lyone pravoslávneho kňaza a ušiel

0 icon

Paríž 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Útočník ozbrojený brokovnicou so skrátenou hlavňou postrelil v sobotu vo francúzskom meste Lyon pravoslávneho kňaza a následne z miesta činu ušiel. S odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj o tom informovala agentúra AFP K útoku došlo, keď kňaz gréckej národnosti zatváral bránu kostola. Po…

Bránik upozornil na nebezpečný hoax o Orave. Palko poukázal na „lokálne výbuchy“

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto: Facebook, SITA/Diana Černáková)   Bezpečnostný analytik Radoval Bránik upozornil, že v súvislosti s Oravou sa šíri jeden veľmi nepoctivý a nebezpečný hoax. "Armáda falošných trollov podporovaná množstvom ľudí veriacich, že jednoduché vysvetlenie rovná sa správne ohlupuje ľudí túžiacich po zdraví a bezpečí perfídnou manipuláciou," upozornil.…

Úrad pre ochranu osobných údajov nepovažuje vládnu vyhlášku za dostatočný právny základ na kontrolu certifikátov

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – František Iván)   Úrad pre ochranu osobných údajov v predbežnom stanovisku nepovažuje vládnu vyhlášku za dostatočný právny základ na kontrolu certifikátov "Úradu bol pracovný návrh vyhlášky, ktorej vypracovanie ukladá uznesenie vlády 693/2020 v bode C.1 doručený. Úrad vykonal právnu analýzu s ohľadom na ochranu…

Má premiér Matovič problém? Pomoc je ľahká: môže nájsť pomoc v ústave!

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian, Štefan Puškáš)   „Už ma to nebaví. Ja netúžim, vôbec nechcem byť nikdy inokedy už byť premiérom. Mne sa to tak zhnusilo,“ povedal tento týždeň predseda vlády Igor Matovič. A nečudo. Mnohí ho kritizujú, spochybňujú jeho rozhodnutia... Čo by sme mu poradili?…

V Rakúsku od utorka zavedú čiastočný lockdown

0 icon

Viedeň 31. októbra (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Rakúsko v sobotu ohlásilo čiastočný lockdown. Reštaurácie a bary budú fungovať len formou rozvozu alebo výdaja, hotely budú pre turistov zatvorené. Prevádzky, ktorých sa dotknú nariadenia, dostanú 80 % zisku z minuloročného novembra, no nemôžu prepúšťať zamestnancov Zrušili kultúrne, športové a voľnočasové aktivity. Obyvatelia…

Ministerstvo práce: Informácia pre zamestnancov a zamestnávateľov v súvislosti s celoplošným testovaním na COVID – 19

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou bude počas núdzového stavu prebiehať v dňoch 31. 10. 2020, 1. 11. 2020, 7. 11. 2020 a 8. 11. 2020 dobrovoľné testovanie obyvateľov SR. V tejto súvislosti dávame do pozornosti nasledovné ustanovenia Zákonníka práce a Zákona o…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Práve sa začína najmasovejší lekársky pokus v histórii, Mengele by jasal. Urobme z neho referendum o odstavení neschopného premiéra.

0icon

Slaboch sa pomstí - tým slabochom je zakomplexovaný premiér, ktorý na to nemá. Silný človek odpustí – nech je čo najväčšia časť národa silná, aby odmietla podvod, až potom bude môcť odpustiť. Inteligentný človek ignoruje – žiaľ, asi nie všetci inteligentní odignorujú spúšťaný vládny podvod. Začína sa najmasovejší vynútený lekársky…

Marián Tkáč

Nemecká čižma v našich dejinách i teraz?

0icon

Stalingrad, dnes Volgograd je miesto, kde v roku 1943 došlo k obratu celej druhej svetovej vojny. Tu sa skončil plán na vyhladenie slovanskej rasy z povrchu Zeme. Napokon vedel, či len cítil to aj Tiso. Koncom roka 1941 na otázku Jána Mikulu, vtedy šéfa Združenia priemyslu, obchodu, živnosti, bánk a poisťovní: „Čo…

Robo Bačinský

Naď obhajuje Matoviča – každý máme svoju formu komunikácie.

0icon

Týmito slovami obhajuje plešatý modroknižkár aroganciu a svojvôľu boha slnka Wantajma. Dobre, beriem. Tak aj mne nech je teda dovolené vyjadriť svoj názor tým istým spôsobom. Bláznove  vyhrážky a celková komunikácia smerom k občanom, ktorí sa rozhodli dobrovoľne ( pretože vojenská operácia ,,Poserme sa z chrípky“ JE dobrovoľná) nedať sa  testovať, totiž akosi…

Jozef Slávik

Binárny kód ...

0icon

Veľké manévre - celoplošné testovanie sa napriek mnohým pochybnostiam a protestom zo strany odborníkov začalo, aký bude mať priebeh a akú výpovednú hodnotu ? Ľudia, obyčajní, dobrí a slušní ľudia výzvu vlády poväčšine prijali za svoju a ako sa ukázalo pri pilotnom testovaní n Orave a v okrese Bardejov dali…

Roman Huťa

Na nohy národ vyvolený, nadišiel čas!

0icon

Výzva Toto je môj posledný blog, má poradové symbolické číslo 99. Ukončil som tak dlhú púť a naplnil svoje poslanie. Znamená to koniec jednej kapitoly a články nasledujúce už budú písané v novej ére nášho života. Začneme od začiatku. Videli ste, aké rozporuplné boli moje posledné články. Sám som tomu nerozumel,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako vyzerajú ikonické miesta z vtáčej perspektívy?

0 icon

Väčšina z nás videla tieto ikonické miesta z mnohých uhlov, či už na obrázku alebo v skutočnosti, keď ich sme ich navštívili. Mnoho architektov strávilo stovky hodín zdokonaľovaním týchto pamiatok, aby si návštevníci ako my mohli vychutnať ich vzhľad bez ohľadu na okolnosti. Ale koľkí z nás vlastne videli , ako v…

Falošná zdravotná sestra pracovala 20 rokov v nemocnici, až potom ju vyhodili

0 icon

Falošná zdravotná sestra sa už dve desaťročia starala o ľudí v nemocnici, a to varuje všetkých pacientov, aby venovali viac pozornosti svojim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Predstav si, že by si sa dozvedel, že tvoja obľúbená zdravotná sestra bola v skutočnosti falošná zdravotná sestrička, ktorá nikdy nemala certifikát na to, aby…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretie pokračovanie článku s názvom Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese. Boli neznáme lietajúce objekty zachytené letectvom prísne utajený projekt? Alebo to bolo úplne inak? Podľa jednej z teórie sa vo vnútri prísne utajovaného lietajúceho stroja známeho pod označením „astra“ mal nachádzať jadrový reaktor, ktorý mal odporovať zemskému…

Vyberáme si domáce zviera, ktoré sa na nás podobá?

0 icon

Veda tvrdí, že ľudia majú tendenciu vyberať si domáce zviera, ktoré vyzerá podobne ako oni. Gerrard Gethings, profesionálny fotograf zvierat, sa rozhodol, že to dokáže. V sérii pozoruhodných porovnaní s názvom #doyoulooklikeyourdog a #doyoulooklikeyourcat porovnáva portréty ľudí a ich domácich miláčikov a zdôrazňuje spoločné črty. Výsledky sú naozaj pozoruhodné! Či už je to tak, že…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako môžete v prehliadači Chrome prinútiť všetky stránky, aby sa prepli do tmavého režimu

0 icon

Tmavý režim je stále medzi používateľmi populárnejším, ale aj napriek tomu mnoho aplikácií ním nedisponuje. Jednou z nich je napríklad aj prehliadač Chrome. Pozrite sa, ako môžete prepnúť rozhranie prehliadača vrátane stránok do tmavého režime. Prepnutie svetlého režimu do tmavého je vcelku jednoduché Prepnutie svetlého rozhrania do tmavého je vcelku…

Beta testeri internetu StarLink musia súhlasiť s nezávislosťou Marsu. Píše sa v zmluvných podmienkach

0 icon

Beta testeri nového internetu od spoločnosti SpaceX, ktorý príde v podobe satelitnej konštelácie Starlink, si všimli v zmluve jeden zaujímavý bod, ktorý odkazuje na nášho suseda, planétu Mars. Na tému upozorňuje portál Inverse. Starlink sa začal formovať už od mája minulého roku a nedávno začala spoločnosť naberať ľudí, ktorí by…

Koľko potenciálne obývateľných planét sa nachádza vo vesmíre? Teleskop Kepler priniesol hrubý odhad

0 icon

Astronómovia z celého sveta sa snažia nájsť odpoveď na jednu z najzásadnejších otázok, týkajúcich sa života vo vesmíre: Koľko potenciálne obývateľných planét môže „tam vonku“ existovať?  Ľudstvo hľadá predovšetkým skalnaté planéty, podobné Zemi, ktoré obiehajú okolo „druhého Slnka“ v primeranej vzdialenosti. Vďaka Keplerovmu vesmírnemu teleskopu môžeme poznať odpoveď, píše portál…

ESO zachytilo „strašidelnú“ hmlovinu, ktorá svojim tvarom pripomína lebku

0 icon

Európske južné observatórium (ESO) uvoľnilo fotografiu „strašidelnej“ hmloviny, ktorá pripomína lebku. Ide konkrétne o hmlovinu, ktorá je od nás vzdialená 1 600 svetelných rokov a nájdeme ju v južnom súhvezdí Cetus. Na tému upozorňuje portál digitaltrends.com. Planetárna hmlovina NGC 246 Hmlovina sama o sebe je zaujímavá aj inou vlastnosťou, ako…

Pre ktoré smartfóny má Xiaomi v pláne ešte uvoľniť MIUI 12 nadstavbu? Tu je ich zoznam

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli aktualizovaný zoznam Xiaomi, Redmi a Poco zariadení, pre ktoré bola k času publikovania článku dostupná nadstavba MIUI 12. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti zoznam smartfónov, pre ktoré môžeme ešte len očakávať aktualizáciu s  najnovšou verziou nadstavby. Pre tieto zariadenia ešte…

Armádny Magazín

Hromobitie v NATO: Uchmatne Grécko šesť stíhačiek F-35A, pôvodne vyrobených pre Turecko?

0 icon

Grécko, 31.október 2020 (AM) - Grécka tlač dnes zverejňuje, že pri príležitosti návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Aténach by USA povolili predaj 20 kusov bojových stíhačiek F35A gréckym vzdušným silám, vrátane šiestich lietadiel, ktoré už boli vyrobené a pôvodne sa mali dodať tureckým silám pred vylúčením krajiny

Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

0 icon

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Tvrdohlavý Pašinjan: Arménsko ma málo vojakov - nasadí preto v Karabachu prvú ženskú rotu

0 icon

Arménsko, 31.október 2020 (AM) - Zúfalstvo arménskeho prezidenta pokračuje. Prozápadný politik ostal nakoniec v konflikte v Náhornom Karabachu osamelý a začína doplácať na svoju nezmyselnú protiruskú politiku. Nepomohlo ani povolanie militantných Kurdov a Jezídov zo Sýrie, ani apel k národu.       [caption id="attachment_27

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA