Ako uvádza iDNES, výskumom v tejto oblasti sa zaoberajú účastníci nemeckého projektu BluStar.NRW. Na webových stránkach projektu je dokonca napísané, že je čiastočne financovaný z európskych fondov.
Táto revolučná správa rozpútala búrlivé diskusie na sociálnych sieťach. Politička za SPD Karla Maříková dokonca dospela k záveru, že “migranti do Európy nepatria“. Zdrojom správy je jeden z najnavštevovanejších spravodajských portálov v Česku, takže nikto vierohodnosť zverejnených informácií nespochybnil.
Lenže… táto správa je fake. 3. marca o tom informoval portál Infomigrants.net. “V posledných dňoch rad webov šíril ,vedecké‘ správy o tom, že africká alebo blízkovýchodná krv nie je kompatibilná s európskou krvou. To je lož. InfoMigrants túto správu vyvracia,” uvádza portál.
Infomigrants požiadali o komentár Thierryho de Revela, hematológa na klinike Hartmann v západnom parížskom predmestí Neuilly–sur–Seine, ktorý jednoznačne prehlásil: “Kompatibilita je založená na krvnej skupine, nie na etnickej príslušnosti. Každý na planéte je kompatibilný so všetkými v súlade s krvnou skupinou.“
Pre istotu sa Sputnik tiež obrátil na známeho krvného experta – Alexeja Kuprešova, vedúceho oddelenia transfúzie krvi ruského chirurgického Centra Bakuleva. Kuprešov tiež spochybnil, že by kompatibilita krvi závisela na etnickej príslušnosti. “Je jasné že europoidi majú viac druhej krvnej skupiny, zatiaľ čo mongoloidi tretej, ale je to otázka rozšírenosti. Je zrejmé, že druhá skupina europoida je kompatibilná s druhou skupinou mongoloida. Skôr problém spočíva v správnom výbere páru darcu a recipienta,” vysvetlil Kuprešov.
Expert dokonca uviedol, že africké krajiny často majú nedostatok “kvalitnej“ krvi na kontinente kvôli rozšírenosti rôznorodých infekcií: “Sú krajiny, ktoré nemajú možnosť vyrábať vlastnú krv. Je to predovšetkým Afrika. Je tam veľa infekcií, riziká transgresivního prenosu sú dosť vysoké, oni (pozn. africké krajiny) dovážajú krv z miest, kde takéto riziká nie sú, takže väčšinou z Európy,” dodal vedúci.
Správa sa na iDNES objavila 13. marca, v čase, keď už fakticky bola vyvrátená.
Keby správu s takýmto obsahom zverejnil Sputnik, hneď by sa v médiách objavilo, že proruské dezinformačné weby zastrašujú české obyvateľstvo migrantmi a šíria dezinformácie. Lenže žiadny dezinformačný web to nebol, takže… v pohode.