Viac ako polovica deportácií migrantov nariadených na máj sa neuskutočnila, pretože jednotlivcov nebolo možné nájsť. Počas prvých piatich mesiacov roka sa malo vrátiť takmer 24-tisíc osôb do svojej domovskej krajiny, ale podľa internej správy spolkovej polície, ktorú prvýkrát uviedol Welt am Sonntag, sa podarilo kompletne zrealizovať len asi 11-tisíc deportácií.
Celkovo sa teda nevykonalo až 12 800 deportácií, z čoho 11 500 osôb nebolo nájdených na adrese, ktorú mali zaregistrovanú. Okrem toho ešte približne v 1 300 prípadoch nedošlo k deportácii z rôznych iných dôvodov. V najmenej 500 prípadoch šlo o aktívny alebo pasívny odpor. To predstavuje nárast o viac ako 200%.
Deportácii sa vyhli najmä osoby z Nigérie a Guiney v pomere viac ako 60%, zo Somálska viac ako 50%, zo Sýrie viac ako 40% a z krajín Sierra Leone, Gambia, Maroko, Irak a Eritrea viac ako 30%.
Keďže počet nariadených deportácií vzrástol oproti minulému roku o približne 17%, ale ich skutočný počet klesol o 4%, predseda Spolkovej policajnej únie Ernst Walter uviedol, že štátne a miestne orgány musia urobiť lepšiu prácu: “Spolkovú políciu to stojí obrovské množstvo úsilia, keď každá druhá osoba nie je nakoniec deportovaná, za čo v konečnom dôsledku je zodpovedný štát a miestne orgány.”
Spolkový minister práce a sociálnych vecí Hubertus Heil (SPD) však namieta, že k deportácii dochádza aj vtedy, keď sa aj migrant dobre integroval, čo je potom zbytočne vynaložené úsilie o ich zamestnávanie. “Niekedy mám pocit, že nesprávni ľudia sú nútení opustiť Nemecko,” povedal pre noviny Augsburger Allgemeine. Napríklad keď absolvujú odbornú prípravu a potrebujú “dokončiť svoje vzdelanie a potom mať šancu zostať v Nemecku dva roky”.