Prostredníctvom jednotlivých rozpočtových kapitol sa v štátnych rozpočtových organizáciách financujú platy spolu 127.814 zamestnancov. Rezort financií však pripomína, že nejde len o úradníkov, ale vo veľkej miere o ľudí starajúcich sa o bezpečnosť, ochranu zdravia, obranu, výchovu a vzdelávanie, ústavnú, súdnu a výkonnú moc, ako aj ďalšie činnosti zabezpečujúce fungovanie štátu.
“Za účelom zachovania funkčnosti vymedzených úsekov štátnej správy sa pristúpilo k zníženiu osobných výdavkov vo vymedzenej miere pri štátnych zamestnancoch v štátnozamestnaneckom pomere a pri zamestnancoch pri výkone práce vo verejnom záujme. Z tohto zníženia osobných výdavkov boli vylúčení napríklad pedagógovia, zamestnanci detských domovov a špeciálnych zariadení, zdravotnícki zamestnanci či zamestnanci finančnej správy,” vysvetlilo ministerstvo.
Poslanci šetria, prokururátori, colníci či vojaci nemusia
Predmetom znižovania neboli ani osobné výdavky policajtov, profesionálnych vojakov, colníkov a príslušníkov Hasičského a záchranného zboru. V súvislosti s uznesením Ústavného súdu SR nebolo možné vykonať ani zníženie osobných výdavkov u ústavných sudcov, sudcov a prokurátorov.
“Návrh štátneho rozpočtu už počíta aj so zmrazením platov poslancov a ďalších ústavných činiteľov. Navyše príjmy vybraných ústavných činiteľov budú podliehať osobitnej 5-% sadzbe dane, a to nad rámec štandardného zdanenia 19, resp. 25-% sadzbou dane,” doplnil rezort financií.
Vláda má podľa neho tiež snahu zvýšiť efektívnosť štátnej správy prostredníctvom projektu ESO, ktorého cieľom bude zabezpečenie vyššej efektívnosti, pružnosti, výkonnosti, transparentnosti a modernizácie služieb v štátnej správe. “Realizácia spomínaného programu prinesie nemalé úspory výdavkov štátu,” avizovalo ministerstvo financií.