Všetko začína dúškom vody, ktorá je kontaminovaná larvou tohto červa. Vo vnútri ľudského hostiteľa sa larva zabýva v tráviacom trakte a po niekoľkých mesiacoch sa červia samička stretne s červím samcom a začnú sa páriť. Samci zomrú, ale samičky pokračujú v raste a dosahujú 60-100 cm.
Oplodnené samičky migrujú do podkožia, kde sa uhniezdia v bolestivom vrede, najčastejšie na nohe. Namáčanie vredu vo vode uľavuje bolesti, pritom však samička povylezie na povrch a uvoľní milióny lariev a celý proces začína nanovo. Infekcia týmto parazitom sa volá drakunkulóza, čo latinsky znamená „postihnutie malými dráčikmi”.
V roku 1986 bolo zaznamenaných asi 3,5 milióna prípadov v 21 krajinách na dvoch kontinentoch. Teraz ale tento druh parazita stojí na pokraji vyhubenia a to vďaka aktivitám Carterovho centra, ktorého spoluzakladateľom je bývalý americký prezident Jimmy Carter. Minulý týždeň Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že na svete je už 199 štátov, v ktorých sa nevyskytuje drakunkulóza. V roku 2017 bolo zaznamenaných iba 30 prípadov v dvoch krajinách: 15 v Čade a 15 v Etiópii.
Carterove centrum a ďalšie skupiny pracujú na tom, aby vyhladili drakunkulózu pomocou distribúcie tkaninových vodných filtrov, vzdelávacích programov pre bezpečné užívanie vody, staranie sa o nakazených apod.
V roku 1995 Jimmy Carter osobne intervenoval v občianskej vojne v Súdáne a vyjednal prímerie medzi bojujúcimi stranami, vďaka čomu zdravotníci mohli urobiť nutné protiinfekčné opatrenia.
Pokiaľ sa zdravotníkom podarí vyriešiť i zostávajúce prípady v Čade a Etiópii, bude drakunkulóza druhou ľudskou chorobou, ktorá zmizne na globálnej úrovni. Prvou takou chorobou boli kiahne, ktoré boli vyhlásené za vymiznuté v roku 1980.