Ružomberok 24. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Miroslava Mlynárová)
Rok po otvorení vládou podporenej stavby Domu UNESCO pribudla vo Vlkolínci k informačnému centru aj reštaurácia. Mestu Ružomberok sa jej prevádzkovateľa prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže podarilo nájsť až na tretí pokus. Majiteľ tunajšieho bufetu Štefan Dvorský prejavil záujem po tom, čo minimálny ročný nájom klesol zo 17 000 eur na 3 600 eur

Na projekt Dom UNESCO Vlkolínec získala ružomberská samospráva pred štyrmi rokmi vládnu pomoc 300-tisíc eur. Vlani sa uprostred pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry vo Vlkolínci, ktorá je od roku 1993 zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO, podarilo otvoriť informačné centrum a tento rok po dlhšom hľadaní vhodného nájomcu už aj reštauráciu. „Reštaurácia, ktorá by poskytovala turistom aj domácim možnosť občerstvenia vo Vlkolínci, dlho chýbala. To bol hlavný dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli rozšíriť služby ponúkané v tejto časti nášho mesta. Dnes som mimoriadne rád, že sa nám takýto zámer konečne podaril,“ uviedol počas slávnostného otvorenia reštaurácie primátor Ružomberka Igor Čombor.
Prvé dve verejné obchodné súťaže dopadli neúspešne, víťaza mala až v poradí tretia súťaž z marca tohto roku. Aj preto, že požiadavky na minimálny ročný nájom sa výrazne znížili. Ešte vlani ružomberská samospráva požadovala nájomné 17 000 eur, napokon jej bude stačiť 3 600 eur. Túto sumu bol ochotný zaplatiť Štefan Dvorský, ktorý vo Vlkolínci už päť rokov prevádzkuje bufet. Do jeho podnikateľského portfólia teraz pribudli obchod a reštaurácia. Zaujímavosťou je aj záhrada, ktorá k reštaurácii patrí. Práve v nej sa počas roka štepia pôvodné odrody ovocných stromov. Deje sa tak vďaka projektu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou.
História Vlkolínca siaha až do 15. storočia, keď pravdepodobne obyvatelia Bieleho Potoka postavili vysoko v horách svoje osídlenie. Urobili tak preto, aby mohli využívať vysokohorské lúky na pasenie dobytka a prírodné bohatstvo skrývajúce sa v blízkych lesoch. Podľa historických prameňov to bol práve zvýšený výskyt vlkov, ktorý dal miestu meno Vlkolínec. Osada je od Ružomberka vzdialená asi 10 kilometrov. Každoročne ju navštívi niekoľko desiatok tisíc domácich aj zahraničných turistov.