Mesto vyhlásilo verejnú obchodnú súťaž na predaj areálu bývalých kasární 13. júna tohto roka. Súťažné návrhy mohli záujemcovia predkladať do 15. novembra do 12:00. V určenej lehote návrh predložila iba popradská spoločnosť.
Rozsiahly areál kasární je už dlhodobo nevyužívaný. Účelom verejnej obchodnej súťaže bolo vypracovanie návrhu riešenia územia, príprava územia a následná realizácia zámeru. Podmienkou zaradenia ponuky do súťaže bolo okrem navrhovanej kúpnej ceny aj predloženie záväznej urbanisticko-architektonickej štúdie riešenia územia. Ďalšou podmienkou tri dni pred skončením súťaže bolo zložiť finančnú zábezpeku vo výške 100-tisíc eur na účet a zálohu 100-tisíc eur. Spoločnosť podľa Borňákovej všetky podmienky splnila. Ďalšou podmienkou bolo aj funkčné využitie územia, nachádzať sa tam majú zmiešané plochy bývania v bytových a rodinných domoch, občianskej vybavenosti, rovnako aj detské ihriská a oddychové priestory s mestským mobiliárom, pričom v území má byť umiestnené minimálne jedno športovisko a detské ihrisko. Podľa investora je v území 4- až 5-tisíc metrov štvorcových plôch občianskej vybavenosti a počíta sa aj s vyššou občianskou vybavenosťou, ako sú možno jazykové školy či škôlky.
Prvú etapu by chcela spoločnosť dokončiť do roku 2022, v rámci nej by sa mali realizovať rodinné domy v severovýchodnej časti, následne polyfunkčné domy a bytové domy a ako posledná dominantná výšková budova. Realizácia celkového územia je naplánovaná do roku 2028.
Navrhovateľ sa mal zamerať aj na riešenie dopravnej a technickej infraštruktúry a napojenie územia na existujúci cyklistický chodník vrátane premostenia rieky Poprad. „Navrhovateľ preberá investorstvo komunikácie zo západnej strany, teda od kruhového objazdu v severozápadnej časti územia, tam je napojenie výškového objektu, tak isto preberá na seba investorstvo rozšírenia Ulice 29. augusta, samozrejme, všetky vnútroareálové komunikácie tiež prepojenia cyklistického chodníka, lávky a riešenie cyklistického chodníka v danom území. Navrhol spoluinvestorstvo mesta na kruhovej križovatke v severozápadnom cípe územia,“ vysvetlila dnes Borňáková. Parkovacie miesta budú podľa jej slov riešené pod bytovými domami, časť parkovísk bude prekrytá zelenými strechami.
V rokoch 1980-1990 sídlil v kasárňach 10. protilietadlový pluk, od roku 1994 bol areál využívaný pre potreby výcviku protivzdušnej obrany. Uvoľnený bol k 31. decembru 2004. Mesto Poprad nadobudlo areál na dvakrát. V roku 2013 získalo približne polovicu darom od Ministerstva obrany SR, druhú časť v roku 2014 zámenou. Vyhlásenie obchodnej verejnej súťaže na predaj areálu Dukelských kasární schválili poslanci ešte v roku 2014, samospráva ju však napokon v októbri zrušila. Poslanci následne v roku 2015 schválili dočasný prenájom pozemkov v areáli bývalých kasární Ministerstvu vnútra SR pre potreby Okresného dopravného inšpektorátu Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Poprade, ktorý tam robil obhliadky motorových vozidiel. Využitím daného územia sa následne zaoberalo aj vedenie mesta na čele s vtedajším primátorom Jozefom Švagerkom, keď bola rovnako zriadená komisia na prípravu súťažných podmienok obchodnej verejnej súťaže. Jej činnosť bola pozastavená, dôvodom bol nesúlad zamýšľaného využitia územia s vtedajším platným územným plánom, podľa ktorého mohli v danom areáli stáť len vojenské objekty. Po jeho zmene v roku 2017 sa územie zmenilo na zmiešané územie bývania a občianskej vybavenosti.