Bratislava 11. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Maya Alleruzzo)
Analytik a vyštudovaný lekár medicíny Juraj Mesík sa dlhodobo venuje pandémii a snaží sa poukazovať na formy včasnej liečby, ktoré by podľa lekárov mohli byť účinné pri ochorení Covid-19. Najnovšie sa podelil so skúsenosťou jedného nemenovaného slovenského lekára z ARO, ktorý priblížil najčastejšie parametre ich pacientov – teda hladiny sérového D, obezitu, komorbidity a podobne
Podľa tohto lekára majú pacienti nízku hladinu vitamínu D, to ale mali aj pacienti s inou mutáciou ako tou súčasne dominantnou.
Svojim pacientom na oddelení podávaju teda aj calcifediol alebo rocaltrol, ak si ho kúpia v Českej republike. Podľa lekára sa s calcifediol dostanú hladiny do normy do 2 až 3 dní, s rocaltrolom je to iné a alfacalcidol (Alpha D3) sa u nás nedá zohnať.
“U nás je už pozde na nejakú zasadnú zmenu klinického priebehu. Zinok podávame všetkým 50 – 100 mg denne. Obezitu má asi 80% pacientov, trochu menej ako v jarnej vlne. Komorbidity sú tie isté,” približuje lekár.
.Stane sa, že sa objavia aj pacienti, ktorí boli bez predchorobia, nefajčili, nepili alkohol a boli v podstate zdraví. “My sme museli v tretej vlne už preložiť 50 pacientov na UPV, na oddelení je stále ventilovaných 6 pacientov s covidom. V tejto fáze nezaberajú ani vyššie dávky ivermectinu. Dávkujeme 0,6 mg/kg – problém je že títo pacienti už z domu prídu v stave keď sa musia už na urgentne intubovať. Kortikoidy sa tiež už podávajú neskoro, Úmrtnosť je vysoká, napr. na zlyhanie obličiek,” dodáva lekár.
Mesík aj na základe týchto skúseností konštatuje, že ak programovo zlyháva včasná ambulantná liečba, na ARá a JISky sa dostáva veľké množstvo ľudí vo veľmi zlom až fatálnom stave a ich šance na záchranu sú už nízke. Podľa jeho názoru je jedno, či boli predtým zaočkovaní alebo nie. Rizikoví a hlavne starší pacienti môžu mať veľmi ťažký priebeh ochorenia aj napriek očkovaniu.
V nasledujúcej tabuľke, ktorú zverejnil Mesík, sú porovnané účinnosti a náklady liečby rôznymi látkami. Prvý stĺpec je kombinované zlepšenie, druhý počet publikovaných štúdií, tretí počet pacientov v štúdiách, štvrtý finančné náklady. V šedom sú látky, pri ktorých bolo uverejnených len veľmi málo štúdií – ich vierohodnosť je preto diskutabilná.