Ako sme už informovali (viac TU), tak v prípade nástupníčky Merkelovej sa pôvodne hovorilo o troch menách – ministerka obrany Ursula von der Leyenová, miestopredsedkyňa CDU Julia Klöcknerová a šéfka sárskej vlády Krampová-Karrenbauerová.
Angela Merkelová sa však už rozhodla, aj keď to učinila iba neoficiálne. V pondelok na tlačovej konferencii v Berlíne si vybrala o osem rokov mladšiu Annegret Krampovú-Karrenbauerovú.
K tomu jej rozhodnutiu, ktoré bolo len v jej rukách, nikto nič nenamietal. Bývalý hesenský ministersky predseda a jej odveký rival Roland Koch všetko kvitoval a povedal, že sa kancelárka dobre a rozumne rozhodla pre ženu s jasným kompasom. Podobný názor mal aj bývalý minister obrany, ktorý sa profiluje ako odporca Merkelovej, Volker Rühe.
Patrí tak k menšine, ktorá kritizovala predovšetkým fakt, že sa CDU vzdala v prospech dohody postu ministra financií.
Čo sa týka Annegret Krampovej-Karrenbauerovej, tak tá ešte nemá vyhrané. Vo svojej role sa najprv bude musieť osvedčiť, aby mohla za pár rokov vziať na seba rolu volebného lídra a tým pádom aj kandidáta na kancelára.
Snahy političky Krampovej-Karrenbauerovej
Krampová-Karrenbauerová do strany vstúpila v 19 rokoch a o tri roky neskôr sa vydala a vychovala tri deti. V politike sa vyzná v rôznych témach od daní až po bezpečnosť a je obľúbená aj medzi kresťanskými demokratmi.
Pred pár rokmi vystúpila s návrhom o zvýšení hornej sadzby dane z príjmu na viac než 50%, čím vydesila bohatých Nemcov. Tiež sa zastáva kvót pre ženy.
V civilizačných otázkach je zase dosť aktívna – je proti zavedeniu homosexuálnych manželstiev. K tejto téme aj prehlásila, že pokiaľ má byť definícia manželstva pozmenená v prospech zodpovedného partnerstva dvoch dospelých ľudí, potom sa nedajú vylúčiť ani iné možnosti, napríklad manželstvo blízkych príbuzných alebo viac než dvoch osôb,” píše Teodor Marjanovič.
V roku 2015 zvládla nápor ľudí v období najväčšieho utečeneckého tlaku, aby nevzniklo spoločenské napätie a vyslúžila si za to veľké uznanie.
Jej hviezdy moment podľa novinára však prišiel vlani, keď na scéne dominoval nástup sociálneho demokrata Martina Schulza v roli kancelárkinho vyzývateľa pre parlamentné voľby.Vtedy sa očakávalo, že kresťanskí demokrati utrpia porážku, lenže prístup ministerskej predsedkyne doviedol CDU k zázračnému výsledku. To bol moment, keď si Angela Merkelová pozvala Annegret do Berlína na kus reči.
Potom začala Annegret do Berlína chodiť čoraz častejšie, pretože sa stala členkou týmu pre koaličné pytačky. Tohto roku sa jej však stalo skoro osudným, keď na diaľnici v Braniborsku jej auto narazilo vo veľkej rýchlosti do náklaďaku.
“Spala som na zadnom sedadle. Priamo zo spánku som začala kričať. Bol tam cítiť zápach spáleniny. Až neskôr mi vysvetlili, že to bolo z toho, ako explodovali airbagy. Bolo to, ako keď futbalista nemôže kvôli náhlemu zraneniu nastúpiť vo finále majstrovstiev sveta,” dodala ku tomuto incidentu. Vtedy si vraj uvedomila, ž nikto nie je nenahraditeľný.
Lenže Merkelová to vidí inak a v strane by ju rada pasovala za nenahraditeľnú princeznu.