“Je to veľmi prefíkaný plán. Málokto však dokáže rozkľúčovať, čo sa za ním schováva. Ide o to, že vznikne záchranný fond na hospodársku obnovu. Podporu z fondu majú dostávať krajiny a sektory najhoršie postihnuté pandémiou. Fond bude samostatnou právnickou osobou. Sám bude vydávať dlhopisy, a tým pádom neporastie dlh už tak zadlžených krajín. A o to ide. Dlh zadlžených krajín sa tým podarí maskovať. To je ‘geniálne’ riešenie. Európa bude žiť na dlh a bude sa tváriť, ako že ho nemá,” povedala Šichtařová v rozhovore pre Parlamentní listy a dodala:
“Je to v podstate rovnaké, ako keď žiadate o úver v banke a nepriznáte jej, že už ste v dlhu až po uši inde. V takom prípade by sa to klasifikovalo ako úverový podvod. V prípade štátu sa to klasifikuje ako sofistikované riešenie. Dôsledok je však rovnaký. Raz vás to doženie.“
Vznikajúci fond má podľa jej názoru zabrániť odchodu Talianska z Európskej únie, ktorý hrozí kvôli nespokojnosti miestnych obyvateľov a veľkej miere zadlženia krajiny.
“A to úplne ‘najchytrejšie’ je, že vlády nebudú fondu dlhovať. Tu sa totiž nehovorí o úveroch – tu sa hovorí o dotáciách. Nespokojní Taliani dostanú od dobrej Únie darčeky. To by bolo, aby ju zase nezačali mať radi. Európske peniaze už nepôjdu na chudobný východ, ale pôjdu tiež na síce bohatší, ale zato zadlžený juh. Fond totiž vôbec nie je záchranou pred koronou. Fond má zabrániť tomu, aby po Británii neopustilo EÚ aj Taliansko,” uviedla ekonómka.
Ekonómka si myslí, že slová o solidarite sú len zásterkou pre “neporovnateľne vyššiu hru“. Tou vraj je možný rozpad Európskej únie, pretože k tomu má mať bližšie než kedykoľvek predtým.
“Tu vôbec nejde o nejakú solidaritu, poškodenie povesti a ďalšie povedačky. To sú banality. Tu sa hrá neporovnateľne vyššia hra. Ide o to, aby sa EÚ nerozpadla. K rozpadu má totiž dnes Európska únia oveľa bližšie než kedykoľvek v minulosti. Odpor voči EÚ v Taliansku narástol do miery, v akej bol v Británii pred referendom, avšak s tým rozdielom, že Taliansko je navrch ešte enormne zadlžené a postihnuté vírusom. Takže sa jeho stav bude ekonomicky odteraz ďalej rapídne zhoršovať a protieurópske nálady budú tiež silnieť. A Európska únia teraz hrá o to, aby Taliansko v EÚ stoj čo stoj udržalo, pretože inak sa celá európska konštrukcia začne rúcať ako domček z kariet,” vyhlásila v rozhovore Šichtařová.
Podľa jej slov je účasť v tomto fonde “extrémne riziková“, pretože vložené peniaze, alebo ich časť, už nemusia byť nikdy vrátené.
Kumulácia peňazí na horšie časy
Markéta Šichtařová tiež zopakovala svoju výzvu, aby ľudia kumulovali peniaze na horšie časy, ktoré sú podľa jej názoru ešte pred nami.
“Keď sa na vás ženie pohroma v podobe vyššej nezamestnanosti, predsa nebudete bezodne míňať! Naopak musíte začať šetriť, kumulovať peniaze na účte, aby ste mali zásobu na horšie časy, ktoré stále ešte sú pred nami! Z pohľadu firiem bude najhorší druhý až tretí kvartál, z pohľadu jednotlivcov, fyzických občanov, najskôr bude najhorší štvrtý kvartál. Jediné racionálne konanie je pripraviť sa na to s čo najmenším rozhadzovaním a s čo najväčšou zásobou peňazí vo vrecku,” vyhlásila ekonómka pre Parlamentní listy.