Merkelová a Hollande sa zhodli, že migračnú krízu musí EÚ riešiť spoločne

Merkelová a Hollande sa zhodli, že migračnú krízu musí EÚ riešiť spoločne

Štrasburg 7. októbra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

 

Európou podľa Hollanda otriasa ďalšia kríza, ktorá predstavuje ďalšie výzvy

Po 26 rokoch dnes na pôde Európskeho parlamentu (EP) opäť vystúpili najvyšší lídri Francúzska a Nemecka. Predseda EP Martin Schulz nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda privítal v Štrasburgu, ktorý, ako pripomenul, symbolizuje zmierenie medzi Francúzskom a Nemeckom a bez tohto zmierenia by nebolo možné hovoriť o európskej jednote.

Reklama
Na snímke francúzsky prezident Francois Hollande (vpravo) sedí vedľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej
Na snímke francúzsky prezident Francois Hollande (vpravo) sedí vedľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej

“Za posledné desaťročia sa často potvrdilo, že ak nemecko-francúzska spolupráca nefunguje, tak tým trpí celá Európa,” konštatoval Schulz.

Francúzsky prezident na úvod pripomenul, že pred 26 rokmi na tomto istom mieste rečnili Helmut Kohl a Francois Mitterand. Tí po páde Berlínskeho múru hovorili o “vetre nádejí”, ktorý búra múry, prináša slobodu a emancipáciu národov. Dodal, že obaja politici boli presvedčení, že Európa môže prijať do svojich radov obyvateľov “východného bloku”, a na základe tejto nádeje vznikla zjednotená Európa, ktorá umožnila vznik spoločného trhu a spoločnej meny.

Reklama

“Dnes, po 26 rokoch, sa na vás Merkelová a ja obraciame aj preto, že Európou otriasa nová kríza, ktorá pre nás predstavuje nové výzvy,” uviedol Hollande. Dodal, že EÚ už roky zmietajú krízy, pričom sme dokázali zvládnuť finančnú a dlhovú krízu, bojujeme so sociálnou krízou v podobe vysokej nezamestnanosti mladých a teraz musíme čeliť humanitárnej kríze spojenej s migrantmi.

Holladne priznal, že každá kríza so sebou prináša strach, dodal však, že so strachom treba žiť a netreba sa ním nechať ovládať. “Nemôžeme sa ukryť pred tým, čo sa deje vo svete,” upozornil. Podľa neho chce EÚ chrániť svojich občanov, ale zároveň sa aj držať hodnôt, ktoré viedli k zjednoteniu kontinentu.

Zdôraznil, že solidaritu ako našu základnú hodnotu musíme prejavovať aj voči utečencom, voči africkým a blízkovýchodným drámam, voči európskym štátom z prvej línie utečeneckého náporu a je tu aj solidarita k susedným krajinám únie, ktoré prijímajú utečencov vo veľkom.

Upozornil, že v kontexte týchto udalostí sa Európa rozhodla zachraňovať životy, hoci EÚ dlho trvalo, kým pochopila, že udalosti na severe Afriky a na Blízkom východe majú priamy vplyv na Európu. EÚ sa podľa jeho slov zorganizovala až v núdzovej situácii, chce pomáhať trpiacim, ale chce aj vracať tých, ktorí nemajú nárok na právnu ochranu. Spomenul, že Grécko a Taliansko nemôžu samy túto krízu riešiť, treba im pomôcť, podobne ako aj iným krajinám v našom susedstve, kde Hollande ocenil začiatok užšej spolupráce s Tureckom. To všetko je však iba začiatok procesu, ktorý budeme musieť dokončiť.

Hollande zdôraznil, že spolu s Merkelovou vníma ako prínos celej EÚ, že prispeli k Minským dohodám, ktoré zabránili rozpútaniu ďalšieho veľkého konfliktu na prahu Európy a viedli k prímeriu na východe Ukrajiny a odkladu sporných volieb v separatistických oblastiach.

Reklama

Spomenul Sýriu, kde EÚ spolu s medzinárodnou spoločnosťou musí prispieť k vybudovaniu novej politickej budúcnosti krajiny bez režimu Bašára Asada a bez džihádistov z Islamského štátu (IS), ktorí popierajú všetky hodnoty, na ktorých stojí EÚ.

Hollande citoval Mitterandove slová spred 26 rokov, že “nacionalizmus je vojna”, ktoré použil v tom duchu, že pri súčasnej migračnej kríze musia štáty EÚ konať spoločne, aj keď dochádza k sporom medzi národnými záujmami a európskymi záujmami. Ak krajiny nebudú spolupracovať, neznamená to stagnáciu, ale cúvanie a možný koniec európskeho projektu s návratom k národným hraniciam, koniec spoločnej meny a schengenského priestoru.

Merkelová rovnako s odkazom na posolstvo Kohla a Mitteranda uviedla, že sa “môžeme pyšne obzrieť dozadu”, avšak upozornila, že aj keď sa nám dnes zdá zjednotená Európa ako samozrejmosť, to všetko si vyžiadalo veľa úsilia. Podľa jej slov staršie členské štáty EÚ boli skeptické voči novým krajinám, voči voľnému pohybu miliónov ich obyvateľov, báli sa o svoju prácu, pričom dnes môžeme konštatovať, že toto úsilie malo zmysel pre všetkých, viedlo k väčšej slobode a rozmanitosti a EÚ neoslabilo, ale obohatilo a posilnilo.

“Poučili sme sa z vlastných dejín, pomohla nám vlastnosť zvaná tolerancia. Keď sme dostatočne zomknutí a odvážni, dokážeme veľké veci,” uviedla Merkelová na pôde EP. Dodala, že Európania zvládli doterajšie hospodárske a finančné krízy, z ktorých vyšli posilnení, dnes však stoja pred ďalšou zaťažkávacou skúškou veľkého rozsahu – pred migračnou krízou.

Merkelová priznala, že EÚ nedokázala zmeniť situáciu v Sýrii, nezabránila vzniku IS a nezabezpečila stabilitu Sýrie, aj preto je európskou a globálnou potrebou tieto ciele naplniť. Veľký počet utečencov podľa jej slov mení program rokovaní Európanov a núti ich udržať svoje hodnotové rozmery.

Reklama

Upozornila, že EÚ musí pomáhať svojim susedným krajinám, aby zvládla utečeneckú krízu. Ocenila úsilie Turecka v tomto smere, spoločný boj proti prevádzačom ľudí, ale aj medzinárodné úsilie vytvoriť stabilnú vládu v Líbyi. To všetko sa však podľa nej nedá robiť na národnej úrovni.

“Ak zavrieme hranice a odrežeme sa, neposlúži to nikomu. Ani nám v Európe. Uzatváranie sa je ilúzia v čase internetu a viedlo by to k ďalším a horším problémom,” konštatovala kancelárka. Vyzvala na spoločné zvládnutie integrácie utečencov, ktorí sa však podľa jej slov tiež musia integrovať do našej spoločnosti, rešpektovať a dodržiavať pravidlá, ktoré v našom priestore platia pre všetkých.

 

Aj španielsky kráľ vyzval na veľkorysé riešenie utečeneckej krízy

Ma pôde Európskeho parlamentu vystúpil aj španielsky kráľ Filip VI., ktorý vo svojom tiež prejave vyzval Európsku úniu, aby riešila súčasnú utečeneckú krízu s “veľkorysosťou, solidaritou a zodpovednosťou”.

Španielsky monarcha, ktorý zákonodarný zbor EÚ navštívil už druhýkrát od svojej korunovácie v júni 2014, v prejave pred europoslancami zdôraznil utrpenie tých, ktorí prichádzajú do Európy a ktorí “utekajú pred násilím a fanatizmom”.

“Sú státisíce utečencov, ktorí utekajú za nádejou a pozerajú sa na EÚ ako na priestor mieru, prosperity a spravodlivosti,” povedal Filip VI. A dodal, že Európania nemôžu ignorovať tento pohyb.

Španielsky kráľ ocenil postoj Európskeho parlamentu, ktorý ponúka silný impulz pre európsku integráciu, a vyzval všetkých, že “poďme veriť v Európu, poďme veriť sami sebe”.

Poznamenal, že europarlament sa môže spoľahnúť na lojálne a zodpovedné Španielsko v rámci európskeho projektu, na jednotu Španielska, ktoré je hrdé na svoju rozmanitosť, a na solidárne Španielsko, ktoré rešpektuje zásady právneho štátu.

Kráľ Filip VI. navštívil EP po prvý raz vlani v apríli. Jeho otec, bývalý kráľ Juan Carlos I. počas výkonu svojej funkcie navštívil EP dvakrát – v roku 1986 mesiac po tom, ako sa Španielsko pripojilo k Európskym spoločenstvám, a neskôr v roku 1989.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:38

Výjazd a vjazd na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici v smere na Brezno v piatok od 19.00 h úplne uzavrú. Dôvodom je obnova asfaltového krytu vozovky. Na dopravné obmedzenie upozorňuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v máji a júni pokračovať v pravidelnej údržbe a servise tunelov po Slovensku. V nasledujúcich týždňoch čaká údržba tunely Šibenik, Svrčinovec, Poľana, Žilina, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. V čase údržby budú tunely uzavreté a doprava bude presmerovaná na súbežné cestné komunikácie. NDS o tom informovala v piatok.

13:36

V roku 2023 ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch, ktorým adresoval 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Výsledky kontrol sú alarmujúce a Slovensku chýba strategické smerovanie, uviedol v piatok NKÚ v zverejnenej správe o kontrolnej činnosti, ktorú predložil do Národnej rady SR.

13:35

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb zbiera finančná správa (FS) do konca apríla. Potrebné údaje musia zaslať poskytovatelia platobných služieb cez formulár FS. V piatok to pripomenula Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy SR.

13:35

Sociálna posisťovňa (SP) oznámi schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

13:34

Vláda pripravuje nové, progresívnejšie sadzby zdanenia príjmov fyzických osôb. Vyššie zdanenie bude však znamenať trestanie úspešných ľudí. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling za účasti poslanca Národnej rady SR Mariána Viskupiča s odvolaním sa na Program stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý bol schválený vládou. Podľa Viskupiča by najvyššie zdanenie fyzických osôb malo v SR dosiahnuť úroveň až 32 %.

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

13:08

Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok po pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívania eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD).

Fico, Kmec
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) gestikuluje počas vyhlásenia po spoločnom pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD)
12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali