Bratislava 21. novembra (TASR) – Pripraviť rómske deti na školskú dochádzku a zároveň zapojiť rómske matky do predškolskej prípravy svojich detí má za úlohu projekt pod názvom Investícia v ranom detstve – podpora sociálnej inovácie a integrácie Rómov. Jeho hlavnou aktivitou bude čítanie detských kníh.
Projekt sa bude realizovať v 21 lokalitách Prešovského, Košického, Banskobystrického i Bratislavského kraja a je zameraný na rómske matky, ktoré majú deti vo veku do piatich rokov. Jednotlivé lokality boli vybrané na základe Atlasu Rómskych komunít z roku 2004 a 2013 a sú z oblastí, kde je najväčšia koncentrácia rómskeho etnika.
Vo vybraných obciach bolo z rómskych matiek, ktoré o projekt prejavili záujem, vyžrebovaných 315 účastníčok projektu. Tie sa budú raz za týždeň v obci stretávať s odborným asistentom, s ktorým si budú čítať knihy. Následne ich budú matky čítať doma svojim deťom. Podľa slov splnomocnenca ide o jednoduché, rozprávkové detské knižky, pričom jedna matka bude mať k dispozícii počas projektu 32 rôznych knižiek. "Cieľom projektu je zapojiť matky do predškolskej prípravy, a viesť ich k tomu, aby doma motivovali k čítaniu, poznaniu, zlepšeniu rečových schopností," vysvetlil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák s tým, že najlepšou motiváciou je v tomto prípade investícia do vzdelania, z ktorej napokon bude profitovať celé Slovensko.
Matky nebudú finančne odmenené, nebudú dostávať ani náhradu na cestovné, ak budú dochádzať do lokality zo vzdialenej rómskej osady. "Pre matku je najväčším prínosom, aby dieťa prišlo do školy pripravené a nemuselo ísť do špeciálnej školy, navyše dieťa sa takto dostane k učebným pomôckam, ktoré by inak nedostalo," povedal Pollák s tým, že projekt bude hradiť nielen knihy, ale aj pomôcky, ktoré sú potrebné na výchovu a vzdelávanie v materských školách. "Výstupom tohto projektu bude rozšírenie počtu rómskych detí v materských školách a tie škôlky, ktoré vďaka tomu budú musieť rozširovať svoje kapacity, dostanú od nás na tieto účely dotáciu," uviedol Pollák.
Splnomocnenec dodal, že slovenský projekt vychádza z úspešného modelu, ktorý sa realizuje v zahraničí – Maďarsku, Českej republike, Rumunsku či Macedónsku. "Na rozdiel od zahraničia, kde tento projekt realizujú mimovládne organizácie, na Slovensku je patrónom projektu vláda," vysvetlil Pollák. V Maďarsku, kde sa tento projekt začal, sa podarilo vďaka projektu prekonať nedôveru a negatívy prístup Rómov v komunitách ku škole a ku vzdelávaniu," uviedla zakladateľka projektu Furugh Switzer z maďarskej nadácie Unity in diversity foundation. Ako ďalej uviedla, nedávne prieskumy ukázali, že rómske deti, ktoré absolvovali tento projekt, nemali problém so začlenením do kolektívu v školských triedach "Navyše projekt znamenal zmenu aj pre samotné rómske matky, zvýšil ich sebavedomie a mnohé z nich sa po projekte opäť prihlásili do školy, aby si dokončilo vzdelanie," dodala Switzer.
Stretnutia matiek s odbornými asistentmi sa začalo tento týždeň. Projekt bude prebiehať do decembra 2014. Financuje ho Európska komisia v rámci programu Progress, v celkovej sume takmer 747.000 eur. Spolu s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity sú partnermi projektu Rómsky vzdelávací fond a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI).
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam
em ed