Mena BRICS by mohla otriasť dominanciou dolára

Bratislava 25. apríla 2023 (HSP/Foreignpolicy/Foto:Twitter, Pixabay)

 

Vo vzduchu sa hovorí o de-dolarizácii. Minulý mesiac v Dillí Alexander Babakov, podpredseda ruskej Štátnej dumy, povedal, že Rusko teraz stojí na čele vývoja novej meny. Tá sa má používať v cezhraničnom obchode krajín BRICS: Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. O niekoľko týždňov neskôr sa v Pekingu prihlásil brazílsky prezident Luiz Inàcio Lula da Silva. “Každý večer,” povedal, sa sám seba pýta, “prečo musia všetky krajiny založiť svoj obchod na dolári”

Ilustračné foto

Tento vývoj komplikuje rozprávanie o tom, že vláda dolára je stabilná, pretože je to jednooký peniaz v krajine slepých individuálnych konkurentov, ako sú euro, jen a jüan. Ako povedal jeden ekonóm, “Európa je múzeum, Japonsko je domov dôchodcov a Čína je väzenie”. Nemýli sa. Ale mena vydávaná krajinami BRICS by bola iná. Bola by to ako nová únia vzostupných nespokojencov, ktorí teraz na stupnici HDP spoločne prevyšujú nielen vládnuceho hegemóna, Spojené štáty, ale aj celú váhovú kategóriu G-7 dokopy.

Zahraničné vlády, ktoré sa chcú oslobodiť od závislosti od amerického dolára, nie sú ničím novým. Šumy v zahraničných hlavných mestách o túžbe zvrhnúť dolár sa objavujú na titulných stránkach novín už od 60. rokov minulého storočia. Tieto reči sa však zatiaľ nepremenili na výsledky. Podľa jedného z meraní sa dolár v súčasnosti používa v 84,3 % cezhraničného obchodu v porovnaní s iba 4,5 % čínskeho jüanu.

Napriek tomu, prinajmenšom na základe ekonomiky, sú vyhliadky na úspech meny vydávanej krajinami BRICS nové. Nech sú jej plány akokoľvek rané a nech zostáva mnoho praktických otázok nezodpovedaných, takáto mena by skutočne mohla vytlačiť americký dolár z pozície rezervnej meny členov BRICS. Na rozdiel od konkurentov navrhovaných v minulosti, ako napríklad digitálny jüan, má táto hypotetická mena skutočne potenciál uzurpovať alebo aspoň otriasť miestom dolára na tróne.

Nazvime túto hypotetickú menu bric.

Ak by krajiny BRICS používali v medzinárodnom obchode len bric, odstránili by prekážku, ktorá teraz bráni ich snahám o vymanenie sa z hegemónie dolára. Tieto snahy majú teraz často podobu bilaterálnych dohôd o denominácii obchodu v iných ako dolárových menách, ako je napríklad jüan, ktorý je teraz hlavnou menou obchodu medzi Čínou a Ruskom. Prekážka? Rusko nie je ochotné získavať zvyšok svojho dovozu z Číny. Po bilaterálnych transakciách medzi oboma krajinami má teda Rusko tendenciu zaparkovať výnosy v aktívach denominovaných v dolároch, aby si mohlo kúpiť zvyšok svojho dovozu zo zvyšku sveta, ktorý na obchodovanie stále používa dolár.

Ilustračné foto

Ak by však Čína a Rusko používali na obchodovanie len brics, Rusko by nemalo potrebu parkovať výnosy z bilaterálneho obchodu v dolároch. Koniec koncov, Rusko by na nákup zvyšku svojho dovozu nepoužívalo doláre, ale brics. Nastupuje konečne de-dolarizácia.

Je reálne predstaviť si, že by krajiny BRICS používali na obchodovanie len brics? Áno.

Na začiatok by mohli sami financovať všetky svoje dovozné účty. V roku 2022 dosiahli krajiny BRICS ako celok obchodný prebytok, známy aj ako prebytok platobnej bilancie, vo výške 387 miliárd USD – najmä vďaka Číne.

Štáty BRICS by boli tiež pripravené dosiahnuť úroveň sebestačnosti v medzinárodnom obchode, ktorá sa ostatným svetovým menovým úniám vyhla. Keďže menová únia BRICS – na rozdiel od všetkých predošlých – by nebola medzi krajinami spojenými spoločnými územnými hranicami, jej členovia by pravdepodobne boli schopní vyrábať širší sortiment tovarov ako ktorákoľvek existujúca menová únia. Je to artefakt geografickej rozmanitosti, ktorý otvára priestor pre určitý stupeň sebestačnosti, ktorý sa bolestne vyhýbal menovým úniám definovaným geografickou koncentráciou, ako je eurozóna, v ktorej v roku 2022 vznikol obchodný deficit vo výške 476 miliárd USD.

Štáty BRICS by však ani nemuseli obchodovať len medzi sebou. Keďže každý člen zoskupenia BRICS je vo svojom regióne ekonomicky ťažkou váhou, krajiny na celom svete by pravdepodobne boli ochotné obchodovať v rámci brics. Ak by sa Thajsko cítilo nútené využiť Brics na obchodovanie s Čínou, brazílski dovozcovia by mohli naďalej nakupovať krevety od thajských vývozcov, čím by sa thajské krevety dostali na brazílsky jedálny lístok. Tovar vyrobený v jednej krajine môže tiež obchádzať obchodné obmedzenia medzi dvoma krajinami tým, že sa vyvezie do tretej krajiny a potom sa z nej opätovne vyvezie. To je často dôsledkom nových obchodných obmedzení, ako sú clá. Ak by Spojené štáty bojkotovali bilaterálny obchod s Čínou namiesto obchodu s tehličkami, ich deti by sa mohli naďalej hrať s hračkami vyrobenými v Číne, ktoré sa stali vývozom do krajín ako Vietnam a potom vývozom do Spojených štátov.

Predobraz niečoho ako absolútne najhoršieho scenára, ktorý by mohol postihnúť spotrebiteľov v krajinách BRICS, ak by ich vlády prijali obchodné podmienky typu “bric or bust”, prichádza z dnešného Ruska. Americké a európske vlády uprednostnili hospodársku izoláciu Ruska. Napriek tomu do Ruska naďalej prúdi určitý americký a európsky tovar. Náklady pre spotrebiteľov sú reálne, ale nie katastrofálne. Keďže predstavitelia krajín BRICS čoraz dôraznejšie vyjadrujú svoju túžbu po de-dolarizácii, pričom dnešné Rusko je hornou hranicou toho, ako zle by to mohlo dopadnúť, kompromis medzi rizikom a výnosom de-dolarizácie bude vyzerať čoraz atraktívnejšie.

Na vytlačenie dolára ako rezervnej meny medzi krajinami BRICS by brics potreboval aj bezpečné aktíva, v ktorých by mohol parkovať, keď sa nepoužíva na obchodovanie. Je reálne si predstaviť, že by ich brics našla? Áno.

Na začiatok, keďže krajiny BRICS vykazujú prebytok obchodnej a platobnej bilancie, brics by vôbec nemusela prilákať zahraničné peniaze. Vlády krajín BRICS by mohli použiť určitú kombináciu mrkvy a palice, aby prinútili vlastné domácnosti a firmy kupovať aktíva brics za svoje úspory a účinne tak donútiť a dotovať trh k existencii.

Aktíva denominované v brics by však v skutočnosti mali vlastnosti, ktoré by ich pravdepodobne urobili neobyčajne atraktívnymi pre zahraničných investorov. Medzi hlavné nevýhody zlata ako triedy aktív pre globálnych investorov patrí to, že napriek svojej hodnote znižujúcej riziko ako diverzifikátora sa neúročí. Keďže krajiny BRICS údajne plánujú podporiť svoju novú menu zlatom a inými kovmi s vnútornou hodnotou, ako sú kovy vzácnych zemín, úročené aktíva denominované v tehličkách by sa podobali úročenému zlatu. To je nezvyčajná vlastnosť. Práve vďaka nej by sa aktíva denominované v brics mohli stať atraktívnymi pre investorov, ktorí chcú mať úročenú vlastnosť dlhopisov aj diverzifikačné vlastnosti zlata.

Iste, aby brics dlhopisy jednoducho fungovali ako úročená verzia zlata, museli by byť vnímané ako dlhopisy s relatívne nízkym rizikom zlyhania. A dlh dokonca aj suverénnych vlád krajín BRIC má netriviálne riziko zlyhania. Tieto riziká by sa však dali zmierniť. Emitenti dlhu denominovaného v BRIC by mohli skrátiť splatnosť dlhu, aby znížili jeho rizikovosť. Investori by mohli veriť vláde v Juhoafrickej republike, že splatí “o 30 rokov”, keď časovou jednotkou sú dni, ale nie roky. Ceny by tiež mohli investorom jednoducho kompenzovať toto riziko. Ak by účastníci trhu požadovali vyššie výnosy za nákup brics aktív, pravdepodobne by ich mohli získať. To preto, že vlády krajín BRICS by boli ochotné platiť za životaschopnosť brics.

Aby sme boli spravodliví, brics by vyvolal množstvo pálčivých praktických problémov. Ak by sa brics používala predovšetkým na medzinárodný obchod, a nie na domáci obeh v rámci jednej krajiny, skomplikovala by prácu národných centrálnych bankárov v krajinách BRICS. Vytvorenie nadnárodnej centrálnej banky, akou je Európska centrálna banka, ktorá by spravovala brics, by tiež vyžadovalo veľa práce. Sú to výzvy – ale nie nevyhnutne neprekonateľné.

Geopolitika medzi členmi BRICS je tiež tŕnistá. Mena BRICS by však predstavovala spoluprácu v presne vymedzenej oblasti, kde sa záujmy zhodujú. Krajiny ako India a Čína môžu mať vzájomne protichodné bezpečnostné záujmy. India a Čína však majú spoločný záujem na de-dolarizácii. A môžu spolupracovať na spoločných záujmoch a zároveň si konkurovať v iných.

Brics by doláru ani tak nestrhol korunu z hlavy, ako skôr zmenšil veľkosť územia v jeho doméne. Aj keby sa BRICS de-dolarizoval, veľká časť sveta by stále používala doláre a globálny menový poriadok by sa stal viac multipolárnym ako unipolárnym, uzatvára Joseph W. Sullivan pre Foreign Policy.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:54

Zemetrasenie s magnitúdou 4,2 zasialo v noci na stredu oblasť vulkanickej kaldery západne od talianskeho mesta Neapol. Podľa expertov ide o najsilnejšie otrasy v tejto oblasti za uplynulých 40 rokov.

16:53

Väčšina Európanov sa domnieva, že digitalizácia cestovných dokladov je dôležitým krokom na urýchlenie postupov na hraniciach, zvýšenie bezpečnosti a uľahčenie cestovania. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý v stredu zverejnila Európska komisia (EK).

16:48

Poľsko pohrozilo uvalením embarga na ďalšie produkty z Ukrajiny, – vyhlásenie premiéra Morawieckého.

„Kým nebude vytvorený mechanizmus spolupráce, budeme takto konať ohľadom všetkých poľnohospodárskych produktov z východu. Záujmy poľského farmára sú našimi národnými záujmami.”

Poľská vláda zároveň zdôrazňuje: Varšava je pre riešenie krízy – ale Ukrajina musí stiahnuť sťažnosť z WTO, uviedol po rokovaní s ukrajinským náprotivkom minister poľnohospodárstva Telus.

16:25

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Uviedol to riaditeľ SAPI Ján Karaba v súvislosti so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Investíciou do OZE by podľa neho Slovensko získalo násobne vyšší výkon a zároveň nižšie ceny energií.

16:21

Poľsko zostáva otvorené ukrajinskému návrhu, podľa ktorého by vznikol systém udeľovania licencií na dovoz obilnín. V stredu to vyhlásil poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

16:19

Česká vláda v stredu schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov.

16:19

Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov.

16:12

Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva. Vyplýva to z informácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR o návrhu opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti znevýhodnených osôb s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorý vzala v stredu na vedomie vláda.

16:03

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

15:56

Maďarská vláda na jeseň predloží do parlamentu návrh zákona, ktorý má chrániť Maďarsko pred ohrozením jeho suverenity. Pripomenul to v stredu server media1.hu, podľa ktorého do ústavy a trestného zákona zakomponujú nové pravidlá na obmedzenie činnosti “novinárov, pseudocivilov a dolárových politikov financovaných zo zahraničia”.

15:42

Česká národná banka (ČNB) v súlade s očakávaniami finančných trhov nezmenila nastavenie menovej politiky. Banková rada ČNB v stredu ponechala svoju 2-týždňovú repo sadzbu na úrovni 7 %. Na tejto úrovni zostáva jej hlavná úroková sadza od júna minulého roka.

15:27

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

84-ročná žena odhaľuje tajomstvá svojej dlhovekosti. "Žila som dosť dlho na to, aby som vedela, čo pomáha"

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, aké sú tajomstvá dlhého a zdravého života plného mladistvej energie? Rada 84-ročnej Sandy Hart stojí za vypočutie. Staršia žena sa podelí o to, čo sa naučila za posledných niekoľko desaťročí, a niektoré princípy môžu byť prekvapením.

Kľúčový krok pri pestovaní levandule. Nevynechávajte ho na jeseň, aby ju počas sezóny zaplavilo more kvetov

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na…

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Nezvestné je 2-ročné dievčatko. Je ťažké uveriť, kto sa o ňu postaral

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - O zmiznutí dvojročného dievčatka v štáte Migichan v USA informujú médiá po celom svete. Všetko je to kvôli šťastnému koncu príbehu – dieťa sa našlo a polícia a rodičia len ťažko uverili, kto sa o dvojročné dieťa v tomto ťažkom období staral.

Tu je tajomstvo štíhlej postavy japonských žien. 5 pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo schudnúť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Japonky udivujú svet svojou dlhovekosťou a zdravím, pretože sa dožívajú v priemere 88 rokov. Okrem toho je obdivuhodná ich štíhla postava, ktorá je charakteristická pre ženy z tejto krajiny. Vďaka tomu sa japonské ženy tešia nielen dobrému zdraviu, ale aj veľkej energii. Zistite, ako…

Armádny Magazín

Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

0 icon

USA, 27.september 2023 - Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa vo…

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali